Sanatoria w województwie małopolskim

Sanatoria w województwie małopolskim: leczenie uzdrowiskowe

Województwo małopolskie to świetne miejsce do wypoczynku. W regionie znajduje się wiele sanatoriów, oferujących komfortowe warunki zakwaterowania, szeroki asortyment zabiegów medycznych i wiele dodatkowych udogodnień. Sam region słynie z czystego powietrza i pięknych krajobrazów, więc w wolnej chwili można wybrać się na wycieczkę, na przykład w góry. Co jeszcze sprawia, że Małopolska jest tak wyjątkowa? Oto kilka zalet tego regionu!

  1. Jakie są sanatoria w województwie małopolskim?
  2. Oferta lecznicza ośrodków rehabilitacyjnych w woj. małopolskim
  3. Przyroda i parki narodowe wokół sanatoriów w woj. małopolskim
  4. Zabytki i architektura blisko sanatoriów w woj. małopolskim
  5. Turystyka kulturowa i religijna w woj. małopolskim
  6. Turystyka gastronomiczna w woj. małopolskim
  7. Imprezy i wydarzenia kulturalne dla seniorów w małopolskim

Jakie są sanatoria w województwie małopolskim?

W województwie małopolskim funkcjonuje kilkadziesiąt specjalistycznych ośrodków rehabilitacyjnych i leczniczych. Skupione są w górskich miejscowościach uzdrowiskowych – Krynica-Zdrój, Muszyna, Piwniczna-Zdrój, Rabka-Zdrój, Szczawnica, Wapienne, Wysowa-Zdrój i Żegiestów-Zdrój.

Ośrodki lecznictwa uzdrowiskowego w województwie małopolskim zajmują się leczeniem schorzeń:

Te ośrodki rehabilitacyjne i lecznicze w województwie małopolskim realizują skierowania na leczenie uzdrowiskowe od wielu lekarzy specjalistów.

Oferta lecznicza ośrodków rehabilitacyjnych w woj. małopolskim

Sanatoria w województwie małopolskim oferują kuracjuszom:

Przyroda i parki narodowe wokół sanatoriów w woj. małopolskim

Na terenie województwa małopolskiego znajduje się aż 6 parków narodowych:

  • Ojcowski Park Narodowy to najmniejszy park w Polsce. Jego powierzchnia to zaledwie 22 km². Na tym niewielkim terenie można podziwiać liczne jaskinie, skalne turnie i rzadkie gatunki zwierząt.
  • Magurski Park Narodowy położony jest w Beskidzie Niskim. Wśród atrakcji parku znajdują się Jezioro Rożnowskie i liczne szlaki turystyczne.
  • Gorczański Park Narodowy rozciąga się na obszarze Beskidu Wyspowego i Gorców. To idealne miejsce do pieszych wędrówek, rowerowych wycieczek i obserwacji ptaków.
  • Pieniński Park Narodowy leży na pograniczu województw małopolskiego i podkarpackiego, między polską wsią Sromowce Niżne a słowacką wsią Červený Kláštor. To jeden z najpiękniejszych parków narodowych w Polsce.
  • Babiogórski Park Narodowy położony jest w Beskidzie Żywieckim i Beskidzie Śląsko-Morawskim. Najważniejszym elementem krajobrazowym parku jest masyw Babiej Góry – najwyższy szczytem Beskidu Żywieckiego.
  • Tatrzański Park Narodowy zajmuje obszar o powierzchni około 211,64 km² i jest położony w południowej części Polski, na granicy z Słowacją. To dom la wielu unikalnych gatunków zwierząt, w tym kozic, świstaków, niedźwiedzi brunatnych i orłów przednich.

Zabytki i architektura blisko sanatoriów w woj. małopolskim

Małopolska to region znany z bogatego dziedzictwa kulturowego. Na terenie województwa znajduje się wiele zabytków architektury, które warto zobaczyć. Kilka z nich można podziwiać w Krakowie – stolicy województwa. W samym centrum miasta znajduje się Stare Miasto, które zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wśród najsłynniejszych zabytków wymienia się Zamek Królewski na Wawelu oraz Rynek Główny z Bazyliką Mariacką i Sukiennicami.

Kolejnym miejscem jest Wieliczka – miasto znane z kopalni soli, która również wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Pod ziemią znajduje się labirynt korytarzy, komór i kaplic wykutych w soli, w tym słynna Kaplica św. Kingi.

Zimową stolicą regionu jest z kolei Zakopane. To urokliwe miasteczko znane jest między innymi ze swojego charakterystycznego stylu architektury regionalnej, zwanego “zakopiańskim”. Jednym z przykładów tej architektury jest Willa Koliba, zaprojektowana przez Stanisława Witkiewicza.

Turystyka kulturowa i religijna w woj. małopolskim

Województwo małopolskie jest doskonałym miejscem dla turystów poszukujących zarówno atrakcji kulturalnych, jak i miejsc związanych z kultem religijnym. W Małopolsce znajdują się dwa ważne ośrodki pielgrzymkowe. Pierwszy z nich to Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach – jego centralnym punktem jest Bazylika św. Faustyny. Drugie miejsce to Kalwaria Zebrzydowska – sanktuarium pasyjno-maryjne wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wielu pielgrzymów odwiedza to miejsce, zwłaszcza podczas Wielkiego Tygodnia.

Małopolska to także ciekawe muzea, w tym Muzeum Oskara Schindlera czy Muzeum Narodowe w Krakowie. Miejscem często pomijanym w przewodnikach jest Muzeum Podhalańskie w Nowym Targu, poświęcone kulturze i tradycjom Podhala.

Turystyka gastronomiczna w woj. małopolskim

Region słynie z bogatej tradycji kulinarnej. Doskonałym miejscem do jej odkrywania jest na przykład Kraków. W licznych restauracjach w mieście można spróbować regionalnych przysmaków, takich jak: białczańska zupa scypa, parzybroda po mirowsku, kulasa z tartych ziemniaków czy kućmok (babka ziemniaczana).

W Tatrach, szczególnie w Zakopanem i okolicznych miejscowościach, możesz spróbować regionalnych dań góralskich. Wiele restauracji oferuje kwaśnicę (zupa kiszona z kapusty), bundz (ser owczy), bryndzę (ser żółty), oscypek (ser owczy) oraz wiele innych potraw opartych na tradycyjnych recepturach góralskich.

Imprezy i wydarzenia kulturalne dla seniorów w małopolskim

Jedną z ważniejszych imprez kulturalnych w regionie jest Krakowski Festiwal Filmowy, odbywający się na przełomie maja i czerwca. To jedno z najważniejszych tego typu wydarzeń w Europie. Festiwal przyciąga zarówno polskich, jak i międzynarodowych twórców filmowych.

Dużym zainteresowaniem cieszy się także Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie. Impreza skupia się na promowaniu kultury żydowskiej. Podczas jego trwania odbywają się koncerty, wystawy, warsztaty, wykłady i spektakle teatralne.

Inne ciekawe wydarzenia cykliczne w regionie to: Karnawał Góralski w Bukowinie Tatrzańskiej, Międzynarodowy Tabor Pamięci Romów w Tarnowie czy Zimowy Festiwal Anioł w Miasteczku w Lanckoronie.