Sanatoria w województwie świętokrzyskim

Sanatoria w województwie świętokrzyskim to nowoczesne ośrodki, w których pracuje wykwalifikowany personel. Oferta wielu z nich obejmuje nie tylko zabiegi medyczne, ale także upiększające i relaksacyjne. Dużym zainteresowaniem cieszą się sanatoria wyposażone w strefę Spa & Wellness. Jeśli więc szukasz ośrodka w tej części Polski i zależy Ci na wysokiej jakości usług to koniecznie sprawdź ofertę sanatoriów w województwie świętokrzyskim.

Ośrodki sanatoryjne w województwie świętokrzyskim to placówki położone w takich miejscowościach jak Solec-Zdrój czy Busko-Zdrój. Wśród nich znajdziesz zarówno placówki prywatne, jak i państwowe. Jedne i drugie zlokalizowane są w malowniczych miejscowościach uzdrowiskowych, które pełne są atrakcji dla seniorów i nie tylko. Lokalizacja jest jednym z ich atutów – region słynie bowiem z pięknych krajobrazów, dzikiej przyrody i ciekawych zabytków. Warto poznać świętokrzyskie nieco bliżej. Nie sądzisz?

 1. Przyroda i parki narodowe
 2. Zabytki i architektura
 3. Turystyka kulturowa i religijna
 4. Turystyka gastronomiczna
 5. Imprezy i wydarzenia kulturalne

Przyroda i parki narodowe

Obszar województwa świętokrzyskie jest bogaty w tereny cenne przyrodniczo. Jednym z nich jest Świętokrzyski Park Narodowy. W jego skład wchodzi kilka pasm Gór Świętokrzyskich, w tym Pasmo Łysogórskie z Łysicą (612 m n.p.m.) i Łysą Górą (595 m n.p.m.). Powierzchnia parku to 7626,45 ha.

Na terenie województwa świętokrzyskiego znajduje się także 8 parków krajobrazowych. Jednym z bardziej interesujących jest Park Krajobrazowy Chęcińsko – Kielecki.

I na koniec ciekawostka – na terenie województwa znajduje się jeden z najpopularniejszych pomników przyrody. Dąb Bartek może nie jest najstarszy, ale z pewnością imponujący.

Zabytki i architektura

Osoby pragnące poznać prawdziwy urok tego regionu koniecznie powinny wybrać się na wycieczkę śladami ojca Mateusza i odwiedzić Sandomierz. W samym mieście znajduje się aż 120 zabytków. Wśród nich znaleźć można m.in.: piękny rynek z zabytkowymi kamienicami, Katedrę Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, Dom Długosza czy słynną Bramę Opatowską.

Jedną z bardziej znanych atrakcji województwa świętokrzyskiego jest Zamek w Chęcinach, pod Kielcami. Warownia, której początki sięgają prawdopodobnie XIII wieku majestatycznie góruje nad okolicą. Wiosną i latem na zamkowym dziedzińcu odbywają się imprezy kulturalne, które przyciągają nie tylko miejscowych, ale i turystów.

Inne ciekawe zabytki w regionie to:

 • Zamek Krzyżtopór w Ujeździe,
 • Pałac w Kurozwękach,
 • Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni,
 • Pałac Henryka Sienkiewicza w Oblęborku,
 • Trasa podziemna w Opatowie.

Turystyka kulturowa i religijna

Odwiedzając województwo świętokrzyskie warto wybrać się do najmniejszego miasta w Polsce. W Wiślicy bowiem znajduje się bazylika mniejsza Narodzenia NMP, która często nazywana jest Sanktuarium Madonny Łokietkowej. Jej wiek szacuje się na blisko 700 lat. Fundatorem kolegiaty był sam Kazimierz Wielki.

Jedną z największych atrakcji o charakterze sakralnym jest Klasztor Święty Krzyż. W przeszłości regularnie pielgrzymowali tu polscy królowie. Odważnym polecamy udać się do krypty pod klasztorem – zwiedzający staną tam oko w oko z ciałami świętokrzyskich benedyktynów, a także samym księciem Jeremim Wiśniowieckim.

Ciekawym sposobem na zwiedzanie może być podążanie szlakiem muzeów. W województwie świętokrzyskim warto odwiedzić m.in.: Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach, Muzeum Jurajskie w Bałtowie, Muzeum Siekier w Bodzentynie, Ośrodek Tradycji Garncarstwa w Chałupkach, Żywe Muzeum Porcelany w Ćmielowie, Dworek Mikołaja Reja w Nagłowicach oraz Muzeum Minerałów i Skamieniałości w Świętej Katarzynie.

Turystyka gastronomiczna

Województwo świętokrzyskie oferuje wiele atrakcji dla miłośników turystyki gastronomicznej. Region ten słynie z tradycyjnej kuchni polskiej, a także unikalnych produktów regionalnych. Najbardziej znane potrawy z tego regionu to: zmiociorz (pasztet ziemniaczany), pierogi nadziewane ziemniakami, zalewajka świętokrzyska, pierogi z kaszą jaglaną oraz prożuchy (kluski z ziemniaków i mąki).

W województwie świętokrzyskim można również odwiedzić winnice i degustować lokalne wina. W regionie działa kilka winnic, które oferują zwiedzanie i degustację swoich win, w tym Winnica Turnau w Miechocinie czy Winnica Golesz w Goleszowie.

Imprezy i wydarzenia kulturalne

Województwo świętokrzyskie organizuje wiele wydarzeń kulturalnych i festiwali, które są atrakcyjne dla turystów i mieszkańców regionu. W kwietniu w Kielcach odbywają się Świętokrzyskie Dni Muzyki – ideą festiwalu jest promowane różnych gatunków muzyki, w tym symfonicznej i kameralnej.

W maju warto wybrać się na Jarmark Świętokrzyski na Świętym Krzyżu. To świetna okazja by spróbować lokalnej kuchni i posłuchać ludowych kapel.

W czerwcu z kolei mają miejsce Spotkania z Kulturą Żydowską w Chmielniku. Uczestnicy mają możliwość degustacji potraw kuchni żydowskiej oraz posłuchania zespołów artystycznych.

Inne ciekawe wydarzenia w regionie to:

 • Festiwal Filmów Niezwykłych w Sandomierzu,
 • Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Jędrzejowie,
 • Zamkowe Spotkania z Muzyką,
 • Dymarki Świętokrzyskie w Nowej Słupi,
 • Zaduszki Jazzowe w Kielcach.