Sanatoria w Solcu-Zdroju

Solec-Zdrój to niewielka wieś uzdrowiskowa położona w województwie świętokrzyskim, w powiecie buskim. Historia uzdrowiska sięga XVIII wieku, kiedy to odkryto tu złoża solanki jodkowo-bromkowej. Wkrótce potem zaczęto wykorzystywać je do celów leczniczych. Obecnie Solec-Zdrój jest znanym ośrodkiem balneologicznym. Specjalizuje się w leczeniu chorób narządu ruchu, układu krążenia, układu oddechowego, chorób skóry oraz schorzeń alergicznych.

Uzdrowisko oferuje szeroki zakres zabiegów leczniczych, w tym: kąpiele solankowe i chlorkowo-sodowe, inhalacje solankowe, okłady borowinowe oraz masaże lecznicze. Oprócz walorów leczniczych, Solec-Zdrój zachwyca również piękną przyrodą. Miejscowość położona jest wśród lasów sosnowych i łęgów nadrzecznych.

 1. Historia i tradycje
 2. Lokalizacja i infrastruktura
 3. Profil leczenia
 4. Atrakcje turystyczne
 5. Aktywność fizyczna i wypoczynek

Historia i tradycje

Solec-Zdrój, jako miejscowość uzdrowiskowa, posiada bogatą historię i głęboko zakorzenione tradycje uzdrowiskowe. Początki tego malowniczego uzdrowiska sięgają XIX wieku, kiedy to odkryto unikalne właściwości lecznicze miejscowych źródeł mineralnych.

W kolejnych dekadach kurort przeżywał swój rozkwit. Był popularnym miejscem wypoczynku i kuracji dla arystokracji i artystów z całej Europy. W tym czasie powstały liczne sanatoria i pensjonaty, a także pijalnia wód mineralnych.

Obecnie Solec-Zdrój jest znanym ośrodkiem balneologicznym. Specjalizuje się w leczeniu wielu różnych schorzeń, w chorób narządu ruchu oraz schorzeń alergicznych.

Lokalizacja i infrastruktura

Solec-Zdrój położony jest w województwo świętokrzyskie, w powiecie buskim. Miejscowość usytuowana jest w malowniczym regionie Ponidzia. Dogodna lokalizacja sprawia, że kurort jest łatwo dostępny zarówno dla mieszkańców Polski, jak i dla turystów z zagranicy.

Najbliższymi większymi miastami są Kielce i Kraków, co sprawia, że uzdrowisko jest dobrze skomunikowane z resztą kraju.

Odległość z Warszawy do Solca-Zdroju wynosi około 230 km, z Krakowa około 170 km, a z Kielc około 60 km. Dojazd do kurortu jest możliwy autostradą A1 lub drogą krajową nr 7.

Do Solca-Zdroju kursują autobusy PKS z Kielc, Buska-Zdroju, Krakowa, Warszawy i innych miast. Możliwy jest także dojazd pociągiem.

Profil leczenia

Solec-Zdrój jest znanym ośrodkiem balneologicznym, który specjalizuje się w leczeniu następujących schorzeń:

 • choroby reumatologiczne (reumatologia),
 • choroby układu nerwowego (neurologia),
 • choroby skóry (dermatologia).

Atrakcje turystyczne

Solec-Zdrój oferuje kuracjuszom wiele atrakcji turystycznych. Jedną z nich jest niewątpliwie Park Zdrojowy z Pawilonem Zdrojowym, Amfiteatrem i urokliwą kawiarnią. Pozostałe atrakcje w okolicy to m.in.:

 • Baseny Mineralne,
 • Kościół parafialny pod wezwaniem św. Mikołaja,
 • Zalew w Solcu-Zdroju,
 • Pałac w Zborowie,
 • Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie,
 • Rezerwat Przyrody Przęślin,
 • Aleja Aromaterapii,
 • Sabat Krajno Park Rozrywki i Miniatur w Krajnie-Zagórzu.

Aktywność fizyczna i wypoczynek

Solec-Zdrój to nie tylko uzdrowisko skupiające się na leczeniu, ale również doskonałe miejsce dla miłośników aktywności fizycznej i wypoczynku. Jedną z uwielbianych przez kuracjuszy form aktywności są spacery i nordic walking. Okolica Solec-Zdroju oferuje liczne szlaki piesze, które umożliwiają zwiedzanie najpiękniejszych zakątków regionu. W pobliżu sanatoriów nie brakuje też szlaków rowerowych.

Kurort jest miejscem, w którym można łączyć leczenie uzdrowiskowe z przyjemnością aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Niezależnie od preferencji, każdy znajdzie tu coś dla siebie!