Malownicze krajobrazy, klimat sprzyjający rekonwalescencji i bogactwo mineralnych zasobów naturalnych – to tylko część z korzyści czekających na kuracjuszy 20 Wojskowego Szpitala Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjnego w Krynicy-Zdroju.
Położenie geograficzne
Krynica-Zdrój w województwie małopolskim to urokliwe uzdrowisko niedaleko Nowego Sącza. Miejscowość leży na terenie Popradzkiego Parku Krajobrazowego, w dolinie potoku Kryniczanka; niemal przy granicy ze Słowacją.
Lokalizacja i dojazd
20 Wojskowy Szpital Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjny przy ul. Świdzińskiego 4 w Krynicy-Zdroju mieści się w sąsiedztwie pijalni wód mineralnych, deptaka oraz kolejki linowej prowadzącej na Górę Parkową.
Do miejscowości można dojechać prywatnie bądź transportem zbiorowym – autobusem lub pociągiem. Krynica-Zdrój ma połączenia komunikacyjne z takimi miastami jak np.: Warszawa, Wrocław, Łódź, Poznań, Lublin, Rzeszów czy Gdańsk. Miłośnikom sielankowych krajobrazów utkanych z zieleni i skąpanych w uroku rzeki Poprad może przypaść do gustu zwłaszcza trasa wiodąca przez Piwniczą-Zdrój i Muszynę.

Warunki lokatorskie
Szpital oferuje kuracjuszom kompleksową bazę diagnostyczno-szkoleniową, wyżywienie uwzględniające rodzaj diety oraz zespół odnowy biologicznej w postaci:
- sauny fińskiej i na podczerwień,
- łaźni parowej,
- basenu (aqua-aerobiku),
- biczów wodnych,
- siłowni,
- jacuzzi.
Goście spragnieni rozrywki mogą bawić się na organizowanych regularnie dansingach. Centrum udostępnia pacjentom usługi fryzjersko-kosmetyczne, kawiarnię, kiosk typu „Ruch” oraz niestrzeżony płatny parking. Placówka świadczy usługi hotelowe (ceny za pokój jednoosobowy w ramach 7-dniowego pobytu to koszt około 200 zł za osobę) i ma zaplecze turystyczno-transportowe (oferuje wycieczki z przewodnikiem). Istnieje możliwość zarezerwowania sali i zorganizowania w niej szkolenia bądź konferencji.
Specjalizacja leczenia
Ośrodek specjalizuje się w leczeniu:
- schorzeń przewodu pokarmowego – choroby wrzodowej,
- schorzeń przemiany materii – cukrzycy,
- chorób układu moczowego – kamicy nerkowej,
- dysfunkcji układu ruchu – chorób zwyrodnieniowych,
- oferuje też rehabilitację ogólnoustrojową.
Zabiegi
Leczenie rehabilitacyjno-uzdrowiskowe prowadzone w ośrodku bazuje na surowcach naturalnych połączonych z nowoczesną terapią usprawniającą. Szeroka gama zabiegów pozwalających kompleksowo zregenerować organizm obejmuje:
- wodolecznictwo,
- sonoterapię (leczenie ultradźwiękami),
- światłolecznictwo,
- kinezyterapię,
- jonoforezę,
- elektroterapię,
- ciepłolecznictwo (okłady krzemionkowe),
- balneoterapię,
- inhalacje,
- masaż leczniczy.
Proces odnowy biologicznej uzupełnia dieta dostosowana do indywidualnych potrzeb pacjenta.
Ośrodek w Krynicy-Zdroju zwyciężył w plebiscycie Hipokrates 2022 w kategorii Szpital Roku
Atrakcje turystyczne
Malowniczość uzdrowiska co roku przyciąga licznych turystów spragnionych wypoczynku. Latem sporą grupą z nich są kuracjusze, zimą nie brakuje amatorów białego szaleństwa. Będąc w Krynicy-Zdroju i okolicach, przede wszystkim trzeba zobaczyć:
- krynicki deptak złożony z bulwaru Dietla i części ulicy Nowotarskiej,
- pijanie wód mineralnych, w których serwowany jest największy skarb miejscowości (wody z ujęć: Słotwinka, Jan, Tadeusz, Zdrój Główny i Zuber),
- Muzeum Nikifora Krynickiego w Wilii Romanówka,
- Górę Parkową i Park Zdrojowy,
- Muzeum Zabawek,
- Krynicki Park Słotwiński,
- wieżę widokową w koronach drzew,
- Jaworzynę Krynicką oraz kolej gondolową,
- Muzeum Turystyki Górskiej,
- Górę Krzyżową.
Miłośnicy nieco bardziej ekstremalnej turystyki powinni skorzystać ze spływu kajakowego Popradem. Warto też poznać uroki miejscowych tras rowerowych i zwiedzić Krynicki Szlak Cerkwi Łemkowskich.
Fot.:
20 Wojskowy Szpital Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjny w Krynicy-Zdroju