Sanatoria w Piwnicznej-Zdroju

Piwniczna-Zdrój to malownicze uzdrowisko położone w południowej Polsce, w województwie małopolskim. Otoczone przepięknymi Beskidami Sądeckimi, stanowi idealne miejsce dla tych, którzy pragną uciec od miejskiego zgiełku i cieszyć się spokojem oraz świeżym, górskim powietrzem. Znana głównie ze swoich bogatych źródeł mineralnych, Piwniczna-Zdrój zyskała renomę jako miejsce lecznicze, oferujące liczne atrakcje zdrowotne i rekreacyjne.

 

Obecnie Piwniczna-Zdrój jest znanym ośrodkiem leczenia chorób układu pokarmowego, układu moczowo-płciowego oraz chorób układu krążenia. W mieście znajduje się wiele sanatoriów, ośrodków rehabilitacyjnych i domów wczasowych. Uzdrowisko przyciąga nie tylko kuracjuszy, ale również miłośników turystyki górskiej, którzy mają okazję odkrywać urokliwe szlaki i piękne widoki.

 1. Historia i tradycje
 2. Lokalizacja i infrastruktura
 3. Profil leczenia
 4. Atrakcje turystyczne
 5. Aktywność fizyczna i wypoczynek

Historia i tradycje

W drugiej połowie XIX wieku odkryto w mieście źródła mineralne. W 1884 roku przybyli tu pierwsi kuracjusze. Wkrótce Piwniczna-Zdrój stała się popularnym ośrodkiem letniskowym. Wybudowano nowe łazienki kąpielowe, aptekę i kilka pensjonatów. W 1931 roku przeprowadzono pierwsze wiercenia źródeł mineralnych. W uzdrowisku pojawił się także pierwszy lekarz zdrojowy.

Od lat 50. XX wieku Piwniczna przekształciła się w duży ośrodek letniskowy i wczasowo-kolonijny. W kolejnych latach miasto stało się także ośrodkiem sportów zimowych.

Lokalizacja i infrastruktura

Piwniczna-Zdrój znajduje się w południowej Polsce, w malowniczym regionie Beskidów Sądeckich, w województwie małopolskim. Miejscowość położona jest nad rzeką Poprad i otoczona górami.

Do Piwnicznej-Zdroju można dotrzeć różnymi środkami transportu, również samochodem. Miejscowość jest dobrze skomunikowana siecią dróg krajowych i lokalnych. Kurort dzieli od Krakowa odległość około 100 km.

Do uzdrowiska kursują autobusy z Krakowa, Nowego Sącza i innych miejscowości w Małopolsce. Możliwy jest także dojazd pociągiem. Stacja kolejowa znajduje się w centrum miasta, w pobliżu Parku Zdrojowego.

Profil leczenia

Profil leczenia w uzdrowisku Piwniczna-Zdrój opiera się głównie na wykorzystaniu miejscowych źródeł mineralnych, które posiadają właściwości zdrowotne. Uzdrowisko specjalizuje się w leczeniu następujących schorzeń:

 • choroby górnych i dolnych dróg oddechowych (zapalenie zatok, astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc, powikłania po zapaleniu płuc i oskrzeli);
 • choroby reumatyczne (reumatoidalne zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, choroby zwyrodnieniowe stawów);
 • choroby dermatologiczne (łuszczyca, egzema);
 • choroby układu pokarmowego (nieżyt żołądka, choroba refluksowa przełyku, zespół jelita drażliwego, zapalenie trzustki, kamica żółciowa, choroby wątroby);
 • choroby układu moczowo-płciowego (kamica nerkowa, zapalenie nerek, niewydolność nerek, stany zapalne narządów rodnych, zaburzenia hormonalne);
 • choroby układu krążenia (nadciśnienie tętnicze, choroby wieńcowe, miażdżyca, zakrzepowe zapalenie żył).

Atrakcje turystyczne

Piwniczna-Zdrój to nie tylko uzdrowisko, ale także atrakcyjne miejsce turystyczne. W mieście i okolicach znajduje się wiele zabytków, atrakcji przyrodniczych i obiektów sportowych. Jedną z największych atrakcji uzdrowiska jest Park Zdrojowy założony w XIX wieku. Inne miejsca, które warto odwiedzić w Piwnicznej i okolicy to:

 • Muzeum Regionalne Towarzystwa Miłośników Piwnicznej,
 • Przystań flisacka,
 • Pijalnia Artystyczna,
 • Wodospad Czercz,
 • Park św. Kingi,
 • Park Węgielnik Skałki,
 • Bacówka na Obidzy.

Aktywność fizyczna i wypoczynek

Osoby, które lubią aktywnie spędzać czas, powinny rozważyć spływy kajakowe Doliną Popradu. Trasa o długości około 10 kilometrów to doskonały sposób na poznanie piękna Beskidu Sądeckiego.

Przez miasto przebiegają atrakcyjne piesze szlaki turystyczne. Najpopularniejszym z nich jest szlak prowadzący do Kicarza na Słowacji. Szlak ten idealnie nadaje się dla osób początkujących. Inną popularną trasą jest szlak prowadzący z Piwnicznej-Zdroju na Niemcową. Droga należy do łatwych i oferuje mnóstwo pięknych widoków.