Sanatoria w województwie zachodniopomorskim

Sanatoria w województwie zachodniopomorskim: leczenie uzdrowiskowe

Jednym z kryteriów branych pod uwagę podczas wybierania sanatorium jest lokalizacja. Osoby planujące pobyt w nadmorskich miejscowościach koniecznie powinny rozważyć ośrodki z województwie zachodniopomorskim. Placówki sanatoryjne zlokalizowane na Pomorzu Zachodnim są świetnie wyposażone, zapewniają liczne udogodnienia i dysponują wykwalifikowanym personelem. Położone są zazwyczaj w urokliwych zakątkach, w sąsiedztwie lasów, plaż czy popularnych atrakcji turystycznych. Województwo zachodniopomorskie ma wiele do zaoferowania osobom, które pragną poznać ten region Polski nieco bliżej…

  1. Jakie są sanatoria w województwie zachodniopomorskim?
  2. Oferta lecznicza ośrodków rehabilitacyjnych w woj. zachodniopomorskim
  3. Przyroda i parki narodowe wokół sanatoriów w woj. zachodniopomorskim
  4. Zabytki i architektura blisko sanatoriów w woj. zachodniopomorskim
  5. Turystyka kulturowa i religijna w woj. zachodniopomorskim
  6. Turystyka gastronomiczna w woj. zachodniopomorskim
  7. Imprezy i wydarzenia kulturalne dla seniorów w zachodniopomorskim

Jakie są sanatoria w województwie zachodniopomorskim?

W województwie zachodniopomorskim funkcjonuje kilkadziesiąt specjalistycznych ośrodków rehabilitacyjnych i leczniczych. Skupione są w nadmorskich miejscowościach uzdrowiskowych i turystycznych – Kamieniu Pomorskim, Kołobrzegu, Świnoujściu, Dąbkach czy Połczynie-Zdroju.

Ośrodki lecznictwa uzdrowiskowego w województwie zachodniopomorskim nad morzem zajmują się leczeniem schorzeń:

Te ośrodki rehabilitacyjne i lecznicze w województwie małopolskim realizują skierowania na leczenie uzdrowiskowe od wielu lekarzy specjalistów.

Oferta lecznicza ośrodków rehabilitacyjnych w woj. zachodniopomorskim

Sanatoria w województwie zachodniopomorskim oferują kuracjuszom:

Przyroda i parki narodowe

Na terenie województwa zachodniopomorskiego znajdują się dwa parki narodowe. Pierwszy z nich to Woliński Park Narodowy położony na wyspie Wolin. Jego powierzchnia to ponad 109 km². W parku żyje wiele gatunków zwierząt, w tym: jelenie, sarny, dziki, borsuki, kuny czy łasice. Drugi obszar chroniony to Drawieński Park Narodowy. Jest on zlokalizowany na terenie aż trzech województw – zachodniopomorskiego, lubuskiego i wielkopolskiego. Park został utworzony w 1996 roku i zajmuje powierzchnię 113,42 km².

W tej części Polski znajduje się ponadto 11 parków krajobrazowych oraz aż 125 rezerwatów przyrody. Te największe to Dolina Rurzycy (534 ha), Rezerwat Olszanka (1354 ha) oraz Wielki Bytyń (1943 ha).

Zabytki i architektura

Województwo zachodniopomorskie to region, który oferuje wiele atrakcji turystycznych, zarówno dla miłośników historii i kultury, jak i dla osób, które lubią aktywnie spędzać czas. Jedną z form spędzania czasu może być zwiedzanie ciekawych zabytków. Kilka z nich znajduje się w stolicy województwa, czyli w Szczecinie. Tutaj warto odwiedzić między innymi Zamek Książąt Pomorskich, Wały Chrobrego, Rynek Sienny oraz port morski.

Ciekawych miejsc nie brakuje także w innych częściach województwa. Lista zabytków jest długa. Można na niej znaleźć:

  • Fort Gerharda w Świnoujściu,
  • Pałac w Darskowie,
  • Wieżę Widokową w Cedyni,
  • Twierdzę Kołobrzeg,
  • Zamek w Darłowie,
  • Kaplicę Templariuszy w Chwarszczanach,
  • Podziemne Miasto Świnoujście.

Turystyka kulturowa i religijna

Zwiedzać Pomorze można na wiele sposobów. Jednym z nich jest podążanie szlakiem fascynujących muzeów, których w tym regionie nie brakuje. Jednym z takich miejsc jest Muzeum Narodowe w Szczecinie. Jego zbiory obejmują między innymi sztukę dawną i współczesną, numizmatykę, militaria, grafikę, rzemiosło artystyczne, a także kolekcję sztuki chińskiej. Podczas wycieczki warto odwiedzić Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Jego główna siedziba znajduje się w pałacu Braunschweigów. W ramach muzeum działa również Kołobrzeski Skansen Morski oraz Muzeum Zimnej Wojny w Podborsku.

Inne ciekawe muzea w okolicy to: Bałtycki Park Miniatur w Międzyzdrojach, Skansen Słowian i Wikingów w Wolinie, Muzeum Aut Zabytkowych w Mścicach czy Muzeum Figur Woskowych w Międzyzdrojach.

Innym sposobem na poznanie kultury regionu jest turystyka religijna. Przemierzając województwo zachodniopomorskie w wielu miejscach można natknąć się na obiekty kultu religijnego. Te najbardziej znane to: Bazylika Archikatedralna św. Jakuba Apostoła w Szczecinie, Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kamieniu Pomorskim oraz Bazylika Mniejsza pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Koszalinie.

Turystyka gastronomiczna

Pomorze Zachodnie słynie ze znakomitej kuchni, w której jak nietrudno się domyślić królują ryby. Najbardziej znane regionalne potrawy to: paprykarz szczeciński, szuba (rodzaj sałatki ze śledziem, burakami i ziemniakami), wędzona sielawa, pasztecik szczeciński podawany z barszczem, a na deser szczeciński piernik.

Pomorze Zachodnie to także długa lista lokalnych specjałów. Można na niej znaleźć ogórek kołobrzeski, miód drahimski, wino ze śliwek, a także różnego rodzaju nalewki. Każdy z tych produktów doskonale sprawdzi się jako pamiątka z podróży.

Województwo zachodniopomorskie to region o bogatej tradycji kulinarnej. Na jego terenie znajdują się liczne restauracje, bary i smażalnie, które serwują różnorodne dania, od tradycyjnych polskich potraw, aż po wspomniane już dania kuchni regionalnej.

Imprezy i wydarzenia kulturalne

Jedną z najbardziej znanych imprez cyklicznych jest Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Dętych, który przyciąga muzyków z całego świata. Wydarzenie odbywa się w Szczecinie, a jego organizatorem jest Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego w Szczecinie.

Innym wydarzeniem odbywającym się w Szczecinie jest Jarmark Jakubowy. Impreza trwa kilka dni i organizowana jest w lipcu. Podczas jej trwania odbywają się koncerty i wystawy, a odwiedzający mają okazję spróbować regionalnych potraw, kupić wyroby rękodzielnicze czy posłuchać dobrej muzyki.