Sanatoria w województwie pomorskim

Sopot, Ustka, a może inne miejsce? Nad polskim morzem czekają na Ciebie sanatoria oferujące nie tylko komfortowe warunki pobytu, ale i ogromny wachlarz usług dodatkowych. Wiele z nich oferuje zabiegi relaksacyjne i upiększające, dostęp do basenu i jacuzzi, opiekę dietetyka, a także wycieczki krajoznawcze. Warto skorzystać z nich wszystkich jeśli istnieje taka okazja. Zwłaszcza wycieczki po regionie mogą przynieść sporo frajdy – województwo pomorskie to nie tylko piękne plaże i czyste powietrze, ale także mnóstwo atrakcji turystycznych. Poznaj je wszystkie!

 

Szukasz sanatorium nad Bałtykiem? Województwo pomorskie ma sporo do zaoferowania. W regionie znajduje się wiele nowoczesnych ośrodków, które oferują różnorodne zabiegi, komfortowe warunki zakwaterowania, pyszne posiłki i całą masę innych udogodnień. Osoby kochające morze koniecznie powinny tu przyjechać – świeże powietrze przesycone jodem doskonale wpływa na zdrowie, a obecność pięknej przyrody zachęca do wypoczynku, również tego aktywnego. Zanim jednak wybierzemy się na Pomorze warto nieco bliżej poznać ten region Polski.

  1. Przyroda i parki narodowe
  2. Zabytki i architektura
  3. Turystyka kulturowa i religijna
  4. Turystyka gastronomiczna
  5. Imprezy i wydarzenia kulturalne

Przyroda i parki narodowe

Na terenie województwa pomorskiego znajdują się dwa parki narodowe. Pierwszy z nich to Park Narodowy Bory Tucholskie. Jest to jeden z największych kompleksów leśnych w kraju, położony na Pojezierzu Pomorskim. Park został utworzony w 1996 roku i zajmuje powierzchnię blisko 46 000 hektarów. Bory Tucholskie są domem dla wielu gatunków roślin i zwierząt, podobnie zresztą jak Słowiński Park Narodowy. Jest on znany z ruchomych wydm, które są jednym z największych tego typu skupisk w Europie. Znajduje się tu także Jezioro Łebsko, które jest ostoją ptaków wędrownych.

Niezwykle ważnym obszarem przyrodniczym jest Kaszubski Park Krajobrazowy utworzony w 1983 roku. Park ten ma duże znaczenie nie tylko dla ochrony przyrody, ale także dla zachowania dziedzictwa kulturowego i etnograficznego Kaszub.

Zabytki i architektura

Pomorze to mnóstwo różnorodnych zabytków architektury – na liście obok gdańskiej i gdyńskiej starówki znaleźć można także liczne pałace i dwory, tradycyjne kaszubskie chałupy oraz wiele innych budowli historycznych. Oto kilka z nich:

  • Zamek Krzyżacki w Gdańsku nad Motławą – obecnie mieści się w nim Muzeum Historyczne Miasta Gdańska;
  • Zamek Krzyżacki w Malborku – jeden z największych zamków gotyckich na świecie wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO;
  • Skansen Archeologiczny Grodzisko w Sopocie – rekonstrukcja średniowiecznego grodziska, które było osadą kaszubską;
  • Zamek w Gniewie – jedna z najbardziej imponujących średniowiecznych twierdz w regionie.

Turystyka kulturowa i religijna

W całym regionie znajduje się wiele kościołów, klasztorów i kaplic, które są istotne dla lokalnej społeczności i przyciągają turystów zainteresowanych turystyką religijną. Dwa z nich znajdują się w Gdańsku. Są to Bazylika Mariacka i Katedra Oliwska. W pierwszej z nich znajduje się słynny ołtarz wykonany przez Wita Stwosza. Jednym z najważniejszych miejsc pielgrzymkowych w województwie pomorskim jest Sanktuarium Maryjne w Świętej Lipce. Co roku odbywają się tam liczne uroczystości religijne, nabożeństwa i koncerty organowe. Najważniejszym wydarzeniem jest odpust, odbywający się w święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Pomorze to także bogata oferta muzeów, które rozmieszczone są w całym regionie. Najciekawsze z nich to:

  • Muzeum Narodowe w Gdańsku,
  • Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku,
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku,
  • Centrum Promocji Rybołówstwa we Władysławowie,
  • Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni,
  • Muzeum Ceramiki Kaszubskiej Neclów w Chmielnie,
  • Muzeum Bursztynu w Gdańsku,
  • Prywatne Muzeum Motyli we Władysławowie.

Turystyka gastronomiczna

Z uwagi na położenie nad Morzem Bałtyckim, województwo pomorskie jest doskonałym miejscem do spróbowania świeżych ryb i owoców morza. Restauracje w nadmorskich miejscowościach, takich jak Gdańsk, Sopot czy Gdynia, oferują bogatą gamę dań rybnych, w tym smażone i grillowane ryby, krewetki, homary i małże.

Warto jednak wspomnieć, że tradycyjna kuchnia pomorska to nie tylko dania z ryb. Inne znane potrawy regionalne to m.in.: zupa zagraj („dziadowska zupa”), pulki ze śledziem, czyli ziemniaki w mundurkach i śledź w śmietanie oraz kapusta szmurowana.

Będąc na Pomorzu warto spróbować także kuchni kaszubskiej. Region ten ma swoje unikalne tradycje kulinarne. Kaszubska kuchnia opiera się na lokalnych składnikach, takich jak ziemniaki, kapusta, świeże warzywa i owoce leśne. Typowymi dla niej daniami są: śledzie pod różną postacią, zylc (galaretka na mięsie lub śledziu podawana z octem), zupa brzadowa, ruchanki (ciastka smażone na smalcu) oraz pomuchel (dorsz zapiekany w plastrach boczku lub słoniny).

Imprezy i wydarzenia kulturalne

Jednym z najciekawszych wydarzeń odbywających się w regionie jest Jarmark Jagielloński w Gdańsku. To coroczne wydarzenie, odbywające się w lipcu na gdańskiej Starówce. W trakcje jego trwania odbywają się pokazy rzemiosła, koncerty, występy teatralne, wystawy, prezentacje tradycyjnych potraw, a także imprezy towarzyszące.

Fani muzyki z pewnością znają Open’er Festival w Gdyni. To jeden z największych festiwali muzycznych w Polsce, odbywający się w lipcu na terenie Lotniska Gdynia-Kosakowo. Podczas wydarzenia można posłuchać zarówno rodzimych artystów, jak i muzyków z innych krajów.

Z kolei miłośnikom dobrego kina polecamy Sopot Film Festival. W programie wydarzenia znajdują się pokazy filmów, spotkania z twórcami i wiele innych wydarzeń związanych z kinem.