Sanatoria w Ustce

Uzdrowisko Ustka, malowniczo położone nad Bałtykiem, staje się wymarzonym miejscem dla osób w podeszłym wieku, pragnących zadbać o swoje zdrowie, relaksować się i cieszyć urokami nadmorskiego klimatu. Na terenie kurortu funkcjonuje wiele ośrodków uzdrowiskowych, które oferują szeroki zakres zabiegów leczniczych i rehabilitacyjnych.

Ustka to nadmorskie miasto położone w województwie pomorskim. Jest to jedno z najstarszych uzdrowisk w Polsce, z tradycjami sięgającymi ponad 150 lat. Ustka oferuje wiele atrakcji dla seniorów, w tym jedne z najpiękniejszych plaż w Polsce. Kuracjusze w podeszłym wieku znajdą tutaj wszystko, czego potrzebują, aby poprawić swoje zdrowie i samopoczucie.

 1. Historia i tradycje
 2. Lokalizacja i infrastruktura
 3. Profil leczenia
 4. Atrakcje turystyczne
 5. Aktywność fizyczna i wypoczynek

Historia i tradycje

Ustka to jedno z najstarszych uzdrowisk w Polsce. Pierwsze wzmianki o jej leczniczych właściwościach pochodzą z XVI wieku. Wówczas to kuracjusze odwiedzali Ustkę, aby korzystać z właściwości morskiej wody, jodowanego powietrza i borowiny. Kurort prężnie rozwijał się aż do wybuchu II wojny światowej.

Czasy powojenne to przede wszystkim odbudowa miejscowości. Dopiero w 1978 roku uruchomione zostało przedsiębiorstwo państwowe „Uzdrowisko Ustka”. W 1 stycznia 1988 roku, czyli 10 lat później kurort otrzymał oficjalny status uzdrowiska.

Lokalizacja i infrastruktura

Ustka to miasto położone w północnej Polsce, w województwie pomorskim, w powiecie słupskim. Miasto jest położone na Wybrzeżu Słowińskim, u ujścia rzeki Słupi do Morza Bałtyckiego. Kurort jest dobrze skomunikowana z innymi częściami Polski. Dojazd samochodem z Warszawy zajmuje około 5 godzin, a z Gdańska około 2 godzin.

W przypadku korzystania z komunikacji publicznej, Ustka posiada dogodne połączenia autobusowe oraz kolejowe z wieloma miastami Polski. Najbliższe lotnisko, Gdańsk Lech Wałęsa Airport, umożliwia dostęp do Ustki dla międzynarodowych podróżnych.

Profil leczenia

Uzdrowisko Ustka specjalizuje się w leczeniu następujących schorzeń:

 • choroby górnych i dolnych dróg oddechowych (laryngologia, pulmonologia),
 • choroby kardiologiczne i nadciśnienie (kardiologia),
 • choroby ortopedyczno-urazowe (ortopedia),
 • choroby reumatologiczne (reumatologia),
 • choroby układu nerwowego (neurologia),
 • choroby endokrynologiczne.

Atrakcje turystyczne

W Ustce znajduje się wiele atrakcji turystycznych. Niemniej jednak, kilka miejsc wyróżnia się ze względu na swoją popularność:

 • plaża – szeroka i piaszczysta, będąca idealnym miejscem do wypoczynku i rekreacji;
 • latarnia morska – jedna z najwyższych w kraju;
 • Stara Osada Rybacka – malownicza dzielnica Ustki, w której znajdują się zabytkowe, drewniane domy.

Pozostałe miejsca warte odwiedzenia to: Muzeum Ziemi Usteckiej, Muzeum Chleba, Trzecie Molo czy malownicza Promenada Nadmorska.

Aktywność fizyczna i wypoczynek

Ustka to doskonałe miejsce osób w podeszłym wieku. Kurort oferuje wiele możliwości spędzania wolnego czasu, zarówno dla osób preferujących aktywny wypoczynek, jak i dla tych, którzy chcą odpocząć w bardziej relaksujących warunkach.

Idealnym miejscem do spacerów, biegania, jazdy na rowerze czy uprawiania sportów wodnych jest wspomniana już plaża. W okolicach Ustki znajduje się też wiele tras rowerowych, które prowadzą przez lasy, nadmorskie wydmy i pola. Kurort pokochają też miłośnicy wędkowania. W mieście i okolicach znajdują się liczne łowiska.