Sanatoria w województwie lubelskim

 

 

Sanatoria w województwie lubelskim: leczenie uzdrowiskowe

Świetne sanatorium uzdrowiskowe w województwie lubelskim? Jest kilka takich miejsc, które z pewnością warto wziąć pod uwagę, poszukując dobrej oferty uzdrowiskowej. Region, jakim jest Lubelszczyzna ma sporo do zaoferowania także w kwestii atrakcji turystycznych. Co sprawia, że województwo lubelskie każdego roku wybierają tysiące pensjonariuszy? Oto kilka najważniejszych powodów!

 1. Jakie są sanatoria w województwie lubelskim?
 2. Oferta lecznicza ośrodków rehabilitacyjnych w woj. lubelskim
 3. Przyroda i parki narodowe wokół sanatoriów w woj. lubelskim
 4. Zabytki i architektura blisko sanatoriów w woj. lubelskim
 5. Turystyka kulturowa i religijna w woj. lubelskim
 6. Turystyka gastronomiczna w woj. lubelskim
 7. Imprezy i wydarzenia kulturalne dla seniorów w lubelskim

Jakie są sanatoria w woj. lubelskim?

W województwie lubelskim funkcjonuje kilkanaście specjalistycznych ośrodków rehabilitacyjnych i leczniczych. Skupione są one głównie w dwóch miejscowościach na terenie Lubelszczyzny – Nałęczowie i Krasnobrodzie.

Ośrodki lecznictwa uzdrowiskowego w województwie lubelskim zajmują się leczeniem schorzeń:

Te ośrodki rehabilitacyjne i lecznicze w województwie lubelskim realizują skierowania na leczenie uzdrowiskowe od wielu lekarzy specjalistów.

Oferta lecznicza ośrodków rehabilitacyjnych w województwie lubelskim

Sanatoria w województwie lubelskim oferują kuracjuszom:

Przyroda i parki narodowe wokół sanatoriów w woj. lubelskim

Osoby poszukujące pobytów sanatoryjnych w ośrodkach na południu Polski koniecznie powinny rozważyć te zlokalizowane w województwie lubelskim. Ten region kraju słynie z czystego powietrza i pięknej, dziewiczej przyrody.

Jednym z miejsc, które warto odwiedzić w wolnym czasie jest Roztoczański Park Narodowy, będący domem wielu gatunków roślin i zwierząt, w tym konika polskiego. Poznawanie parku najlepiej zacząć w Zwierzyńcu, by następnie udać się na Bukową Górą i nad pobliskie Stawy Echo. Warto poświęcić też kilka godzin na odwiedziny w Ośrodku Hodowli Stajennej Konika Polskiego.

Prawdziwym rajem dla miłośników dzikiej przyrody jest także Poleski Park Narodowy. Na jego terenie wytyczono ścieżki przyrodnicze oraz wieże widokowe umożliwiające podglądanie natury z bliska. Żyje tam około 200 gatunków ptaków, w tym wodniczka, bielik i żuraw.

Lubelskie to także parki krajobrazowe. Jednym z takich miejsc jest Park Krajobrazowy Lasy Janowskie. Obszar parku to aż 17 tysięcy hektarów – na jego terenie znajdują się liczne szlaki turystyczne, które umożliwiają zwiedzanie parku i obserwację przyrody. Można tu spotkać różne gatunki zwierząt, takie jak jelenie, sarny, dziki, bociany czy żurawie. Lasy Janowskie to jeden z największych kompleksów leśnych w Polsce.

Zabytki i architektura blisko sanatoriów w woj. lubelskim

Lubelszczyzna ma bogatą historię. Region ten jest bogaty w historyczne kościoły, pałace, dwory i malownicze miasteczka, które warto odwiedzić, aby odkryć fascynującą historię i piękno architektoniczne tego obszaru.

Ważnym miejscem na mapie Lubelszczyzny jest stolica województwa. Lublin to miasto słynące z poezji Czechowicza, wypieku cebularza, a także kilku ciekawych zabytków. Jednym z nich jest Zamek Lubelski, w którym obecnie mieści się Muzeum Narodowe. Kilka kroków dalej znajduje się lubelska starówka z zabytkowymi kamienicami, urokliwymi zaułkami i popularnymi restauracjami.

Mówiąc o Lubelszczyźnie należy wspomnieć o Zamościu. Miasto może pochwalić się czarującą Starówką, nazywaną często ,,Perłą Renesansu”. Zamość znajduje się w południowej części województwa lubelskiego i jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Mało kto wie, że w województwie lubelskim znajduje się kilka ciekawych rezydencji magnackich. Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, Muzeum Czartoryskich w Puławach i zespół pałacowo-parkowy w Radzyniu Podlaskim to miejsca, które obowiązkowo powinny znaleźć się na liście atrakcji turystycznych do odwiedzenia.

Inne znaczące miejsca w regionie to m.in.:

 • Państwowe Muzeum na Majdanku,
 • Rezerwat Archeologiczny Krzemionki,
 • Podziemna Trasa Turystyczna Korytarzami Kredowymi w Chełmie,
 • Centrum Spotkania Kultur (CSK) w Lublinie,
 • Kazimierz Dolny nad Wisłą,
 • Uzdrowisko Nałęczów.

Turystyka kulturowa i religijna w woj. lubelskim

Województwo lubelskie ma wiele miejsc związanych z kulturą i tradycją. Należą do nich między innymi Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie, Muzeum Włodzimierza Pietrzaka w Nałęczowie oraz Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym. Ważnym miejscem na mapie regionu jest ,,Brama Grodzka – Teatr NN”. To jedna z instytucji kultury zlokalizowanych w Lublinie. Misją ośrodka działającego od 2006 roku jest przede wszystkim przywracanie pamięci i kultywowanie dziedzictwa kulturowego regionu. Jego działania obejmują m.in.: organizację wystaw, projekcji filmowych, wykładów, warsztatów oraz innych działań artystycznych i kulturalnych.

Na Lubelszczyźnie nie brakuje także miejsc związanych z turystyką religijną. Kilka z nich znajduje się w stolicy województwa. W Lublinie warto odwiedzić Bazylikę Archikatedralną pw. św. Jana Chrzciciela oraz Klasztor i Sanktuarium na Majdanku. Najważniejszym miejscem pielgrzymkowym w regionie jest Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej zlokalizowane we wsi Kodeń. Co roku przyciąga ono tysiące pielgrzymów, a zwłaszcza w maju, podczas miesiąca maryjnego.

Turystyka gastronomiczna w woj. lubelskim

Region słynie z bogatej kultury kulinarnej, tradycyjnych potraw i lokalnych produktów spożywczych. Kulinarną podróż po województwie lubelskim warto rozpocząć w Lublinie. Tamtejsze restauracje serwują lokalne przysmaki, takie jak cebularze, pierogi lubelskie (z kaszą gryczaną i mięsem), lubelski barszcz czerwony, czy różnego rodzaju regionalne wędliny.

Innymi miejscami, które warto rozważyć podczas turystyki gastronomicznej w województwie lubelskim są:

 • Nadbużański Park Krajobrazowy – można tu spróbować specjalności związanych z rybami, takimi jak śledzie lub węgorze, które są charakterystyczne dla regionu;
 • Kazimierz Dolny i Janowiec nad Wisłą – w maju każdego roku na janowieckim zamku odbywa się Święto Wina, podczas którego można spróbować lokalnych win;
 • Festiwal Smaku w Lublinie – to coroczne wydarzenie, podczas którego można spróbować różnorodnych potraw i produktów spożywczych z regionu.

Imprezy i wydarzenia kulturalne dla seniorów w lubelskim

Województwo lubelskie słynie z wielu imprez i wydarzeń kulturalnych, które odbywają się tylko tutaj. Jednym z nich jest Noc Kultury, na którą każdego roku zjeżdżają turyści z całej Polski. Wydarzenie odbywa się w pierwszy weekend czerwca i trwa przez jedną noc. Uczestnicy imprezy przemierzając miasto biorą udział w wydarzeniach artystycznych – znajdzie się coś dla fanów sztuki, filmu, teatru, muzyki czy tańca.

Wydarzeniem, które cieszy się ogromną popularnością, nie tylko wśród wytrwanych kinomanów jest Festiwal Filmu i Sztuki – Dwa Brzegi. To jedna z najważniejszych imprez filmowych w Polsce. Festiwal odbywa się na przełomie lipca i sierpnia w dwóch miejscowościach – w Kazimierzu i położnym na drugim brzegu Wisły Janowcu. Podczas tych kilku dni uczestnicy mogą cieszyć się filmami, wystawami, koncertami i atmosferą artystycznej wspólnoty.

W ciągu roku na Lubelszczyźnie odbywają się też inne ciekawe wydarzenia, w tym:

 • Jarmark Jagielloński w Lublinie (sierpień),
 • Święto wina w Janowcu nad Wisłą (maj),
 • Przegląd Pieśni Pasyjnej w Bełżcu (marzec),
 • Święto Sadów w Józefowie nad Wisłą (maj),
 • Jarmark Hetmański w Zamościu (czerwiec),
 • Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym (czerwiec).