Sanatorium Stare Łazienki to jeden z najpiękniejszych zabytków Nałęczowa. Obiekt zlokalizowany jest na terenie Parku Zdrojowego, w niewielkiej odległości od kompleksu wodnego Atrium. Obecnie mieści się w nim nowoczesny, elegancki hotel uzdrowiskowy. Sam budynek wpisany jest do rejestru zabytków. Dostępna w nim baza noclegowa obejmuje 46 miejsc w przestronnych pokojach z łazienkami i wszystkimi udogodnieniami. Goście Starych Łazienek mogą skorzystać z pobytów SPA i pobytów leczniczych.
Spis treści
Położenie geograficzne
Nałęczów to znane uzdrowisko w województwie lubelskim, w powiecie puławskim. Miasteczko leży na Wyżynie Lubelskiej, w środkowej części Płaskowyżu Nałęczowskiego. Jest częścią trójkąta turystycznego: Puławy – Kazimierz Dolny – Nałęczów. Centrum miasta z Parkiem Zdrojowym wznosi się na wysokości 170–175 m n.p.m.
Lokalizacja i dojazd
Stare Łazienki zlokalizowane są przy ulicy Grabowej 4, na terenie Parku Zdrojowego. W sąsiedztwie ośrodka znajdują się inne obiekty Uzdrowiska Nałęczów, Pijalnia Czekolady E.Wedel oraz Pijalnia Wód Mineralnych. W odległości około 100 metrów znajduje się Kompleks Wodny Atrium z jedynym w Polsce basenem białej glinki, która specjalnie na potrzeby zabiegów sprowadzana jest z Grecji.
Najbliższa stacja kolejowe znajduje się we wsi Drzewce-Kolonia, w odległości 4 km na północ od centrum miasta – między dworcem a centrum uzdrowiska kursuje autobus elektryczny. Do Nałęczowa można bez większych problemów dojechać również autobusem, między innymi z Lublina.
Dojazd jest możliwy samochodem. Przez Nałęczów przebiega droga wojewódzka nr 830, łącząca miasto z Kazimierzem Dolnym i Puławami oraz z oddalonym o 25 km Lublinem.
Warunki lokatorskie
Ośrodek przeszedł generalny remont w 2020 roku. Obecnie mieści się w nim elegancki hotel uzdrowiskowy, który zachwyca architekturą w stylu klasycystycznym. W Starych Łazienkach znajdzie zakwaterowanie 46 kuracjuszy – mają oni do dyspozycji przestronne pokoje wyposażone w łazienki i inne niezbędne udogodnienia, w tym telewizor, telefon i czajnik elektryczny. Na miejscu dostępna jest salonowa sala restauracyjna, w której każdego dnia serwowane są pyszne posiłki.
Sanatorium oferuje gościom pobyty lecznicze, hotelowe i SPA, w tym:
- pobyt SPA Dotyk Luksusu – 5 dni intensywnego programu odnowy biologicznej,
- pobyt SPA Magia SPA z 3 zabiegami SPA dziennie,
- pobyt SPA Magia Piękna z 2 zabiegami SPA dziennie,
- pobyt SPA Tydzień w Raju,
- pobyt leczniczy Magia Zdrowia z 3 zabiegami dziennie,
- pobyt leczniczy Tydzień dla Serca z 15 zabiegami na pobyt,
- pobyt leczniczy Intensywna Kuracja Uzdrowiskowa z 5 zabiegami dziennie,
- pobyt leczniczy Zdrowy Kręgosłup z zabiegami i indywidualną fizjoterapią,
- pobyt leczniczy Ortopedyczny z zabiegami i indywidualną fizjoterapią,
- pobyt hotelowy z pełnym wyżywieniem lub ze śniadaniem.
Specjalizacja leczenia
Nałęczów to jedyne w Polsce uzdrowisko o profilu wyłącznie kardiologicznym. Przyjeżdżają tu zwłaszcza kuracjusze z chorobą wieńcową, nadciśnieniem tętniczym i nerwicami serca. Uzdrowisko posiada również dobre warunki dla rehabilitacji pacjentów po zawale serca i operacjach kardiochirurgicznych.
Zabiegi
Na liście zabiegów leczniczych dostępnych w ofercie Uzdrowiska Nałęczów znajdują się m.in.:
- zabiegi wodolecznicze – masaż wirowy kończyn dolnych, okład fango, hydromasaż, kąpiel perełkowa, kąpiel kwasowęglowa sucha;
- zabiegi z zakresu fizykoterapii – lampa Bioptron, diadynamik, galwanizacja, interferencje, jonoforeza, krioterapia miejscowa, laseroterapia, magnetoterapia, lampa Sollux, tlenoterapia, ultradźwięki, prądy Kotza i Traberta;
- zabiegi z zakresu kinezyterapii – trening interwałowy na cykloergometrze rowerowym, ćwiczenia oddechowe, gimnastyka ogólnousprawniająca, ćwiczenia na atlasie, ćwiczenia na przyrządach, UGUL, ćwiczenia po udarze, gimnastyka grupowa i indywidualna, rotor;
- masaż leczniczy.
Atrakcje turystyczne
Główną atrakcją Nałęczowa jest 25-hektarowy Park Zdrojowy ze stawem i z historyczną zabudową. Na jego terenie znajdują się liczne sanatoria, kompleks wodny Atrium, a także dwie pijalnie – Pijalnia Wód Mineralnych i Pijalnia Czekolady E. Wedel. Atrakcji nie brakuje również poza terenem Parku Zdrojowego – będąc w okolicy warto odwiedzić Chatkę Żeromskiego, Kościół Św. Karola Boromeusza oraz Muzeum Bolesława Prusa. Ciekawe miejsca w dalszej okolicy to m.in.:
- Wieża Ariańska w Wojciechowie,
- Zespół parkowo-pałacowy w Czesławicach,
- Góra Trzech Krzyży w Kazimierzu Dolnym,
- Zamek w Janowcu,
- Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie,
- Muzeum Zamoyskich w Kozłówce.
Fot.: www.uzdrowisko-naleczow.pl
Zadaj pytanie
Zadaj pierwsze pytanie