Sanatorium Związku Nauczycielstwa Polskiego w Nałęczowie to obiekt przyjazny osobom niepełnosprawnym. Placówka zlokalizowana jest na ponad 2 hektarowym terenie – to doskonale miejsce do spacerów i spędzania czasu pomiędzy zabiegami. Ośrodek oferuje kuracjuszom ponad 40 różnych zabiegów leczniczych, a także komfortową bazę noclegową. W budynku znajduje się kawiarnia, biblioteka i sala telewizyjna.
Położenie geograficzne
Nałęczów to niewielkie miasteczko w województwie lubelskim, w powiecie puławskim. Kurort położony jest na Wyżynie Lubelskiej, w środkowej części Płaskowyżu Nałęczowskiego, nad rzeką Bystrą.
Lokalizacja i dojazd
Sanatorium ZNP w Nałęczowie mieści się przy ulicy Głowackiego 7. Budynek znajduje się w dzielnicy Wąwozy, w północno-zachodniej części miasta. Teren jest ogrodzony, zadrzewiony i zajmuje 2,25 hektara.
Nałęczów jest dobrze skomunikowany z innymi miastami regionu, w tym z Lublinem czy Puławami. Do uzdrowiska kursują autobusy i pociągi, również z innych miast w Polsce (na przykład z Warszawy). Dworzec PKP jest oddalony od centrum uzdrowiska o około 4 km – do miasteczka można dojechać taksówką lub busem. Obiekt dysponuje zewnętrznym parkingiem – to doskonała opcja dla osób, które planują przyjazd prywatnym samochodem.
Warunki lokatorskie
Baza hotelowa sanatorium obejmuje pokoje 1-, 2- i 3-osobowe z pełnym węzłem sanitarnym oraz komfortowe apartamenty, które są w stanie pomieścić od 2 do 4 osób. Wszystkie pokoje wyposażone są w telefon, radio, telewizor i czajnik (dodatkowo płatny).
W ramach pobytu kuracjusze mogą liczyć na zakwaterowanie, całodobową opiekę lekarsko-pielęgniarską oraz całodzienne wyżywienie z uwzględnieniem diety niskokalorycznej i niskocholesterolowej.

Na terenie Sanatorium Związku Nauczycielstwa Polskiego w Nałęczowie znajdują się także liczne udogodnienia dla kuracjuszy. Mogą oni skorzystać z m.in.: siłowni zewnętrznej, biblioteki, stołu do gry w bilard, sali telewizyjnej, stanowiska komputerowego z dostępem do Internetu czy jednego z trzech aneksów kuchennych.
Ośrodek oferuje różne formy pobytów, w tym:
- 21-dniowe leczenie uzdrowiskowe dla osób ze skierowaniem NFZ-u,
- pobyty grup zorganizowanych,
- pobyty pełnopłatne (rehabilitacyjne, diagnostyczne, neurologiczne),
- pobyty z dofinansowaniem PFRON-u.
Specjalizacja leczenia
Sanatorium Związku Nauczycielstwa Polskiego w Nałęczowie świadczy usługi leczenia w zakresie:
- chorób układu krążenia,
- chorób serca,
- chorób narządu ruchu.
Zabiegi
Ośrodek oferuje ponad 40 rodzajów zabiegów, w tym:
- zabiegi z zakresu kinezyterapii – gimnastyka indywidualna i grupowa, UGUL, ćwiczenia na przyrządach, nordic walking;
- zabiegi z zakresu balneologii i hydroterapii – hydromasaż, kąpiel sucha CO2, masaż wirowy kończyn dolnych i górnych, kąpiel magnezowa/perełkowa/solankowa/4-komorowa, okłady borowinowe;
- masaże lecznicze – masaż klasyczny/podciśnieniowy, Aquavibron;
- krenoterapie – kuracja wodą pitną,
- zabiegi z zakresu fizykoterapii i ciepłolecznictwa – inhalacje, tlenoterapia, lampa Sollux i Bio-V, laseroterapia, krioterapia miejscowa, interdyn, elektroterapia, jonoforeza, magnetoterapia, ultradźwięki, fonoforeza.

Atrakcje turystyczne
Nałęczów to niewielkie miasteczko uzdrowiskowe w województwie lubelskim. Kurort położony wśród wąwozów lessowych słynie z leczniczego mikroklimatu, występowania wód mineralnych, a także willowej zabudowy.
Uzdrowisko Nałęczów to doskonałe miejsce do wypoczynku. Wczasowicze i kuracjusze mogą spędzać czas w Parku Zdrojowym. W przerwach między zabiegami warto udać się do Lublina, Kazimierza Dolnego i Puław. Wiele atrakcji czeka też w samym Nałęczowie. Najciekawsze z nich to:
- Muzeum Stefana Żeromskiego,
- Muzeum Bolesława Prusa,
- Kościół pw. św. Karola Boromeusza,
- Zabytkowe wille z XIX i XX wieku,
- Ławeczka Bolesława Prusa w Parku Zdrojowym.
Fot.: www.znpnaleczow.pl