Sanatoria w województwie warmińsko-mazurskim

Chcesz zrelaksować się i wypocząć z dala od miejskiego zgiełku? Marzysz o pobycie nad jeziorem lub w leśnej głuszy? W województwie warmińsko-mazurskim nie brakuje sanatoriów, które zaskoczą Cię nie tylko pięknym otoczeniem, ale i wysoką jakością oferowanych usług. Wśród prezentowanych ośrodków znaleźć można zarówno kameralne placówki, jak i luksusowe kompleksy ze strefą Spa & Wellness. Warmińsko-mazurskie zaprasza na kolejny turnus!

 

Ośrodki sanatoryjne w województwie warmińsko-mazurskim to placówki, które oferują pobyty w komfortowych warunkach. Doskonała lokalizacja, bogata oferta zabiegów czy szereg udogodnień dla pensjonariuszy to tylko niektóre ich atuty. Jedną z zalet jest położenie wśród mazurskich lasów i jezior – to stwarza doskonałe warunki do odpoczynku i rekreacji. W regionie nie brakuje muzeów, ciekawych zabytków i parków krajobrazowych. Warto poświęcić nieco czasu, by poznać bliżej ten zakątek Polski…

 1. Przyroda i parki narodowe
 2. Zabytki i architektura
 3. Turystyka kulturowa i religijna
 4. Turystyka gastronomiczna
 5. Imprezy i wydarzenia kulturalne

Przyroda i parki narodowe

Warmia i Mazury, położone w północno-wschodniej Polsce to region słynący z bogatej przyrody i malowniczych krajobrazów. Oto kilka ciekawych obszarów przyrodniczych, które można odwiedzić w okolicy:

 • Mazurski Park Krajobrazowy – najstarszy w regionie i jeden z największych parków krajobrazowych w Polsce;
 • Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego – na jego terenie znajduje się Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt Chronionych;
 • Park Krajobrazowy Wzgórz Dylewskich – można tu spotkać muflony, których populacja liczy już prawie 80 osobników;
 • Park Krajobrazowy Puszczy Romnickiej – niemal 80% jego powierzchni zajmują torfowiska i bagienne lasy;
 • Welski Park Krajobrazowy – teren parku zamieszkuje 47 gatunków ssaków i ponad 160 gatunków ptaków;
 • Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej – na jego terenie znajduje się 11 obiektów wpisanych do rejestru zabytków archeologicznych.

Zabytki i architektura

Województwo warmińsko-mazurskie jest regionem bogatym w zabytki o historycznym i kulturowym znaczeniu. Jednym z nich jest Zamek w Nidzicy wybudowany prawdopodobnie w XIII wiek. Obecnie na jego terenie znajduje się Muzeum Ziemi Nidzickiej, w którym można podziwiać ekspozycję etnograficzno-historyczną.

Zabytkiem o dużym znaczeniu dla regionu jest Zamek Biskupów Warmińskich w Lidzbarku Warmińskim. Obiekt położony jest w widłach rzek Łyny i Symsarny. Ten ceglany zamek gotycki to doskonały przykład budowli budowanych w Prusach przez Krzyżaków.

Inne ciekawe zabytki warte zobaczenia to m.in.: Twierdza Boyen w Giżycku, twierdza Hitlera w Wilczym Szańcu, Skansen w Olsztynku oraz Zamek w Lubawie.

Turystyka kulturowa i religijna

Warmia i Mazury oferuje nie tylko możliwość zobaczenia ciekawych miejsc i zabytków, ale również odwiedzenia fascynujących muzeów. Na liście takich placówek muzealnych znajduje się Muzeum Mikołaja Kopernika i Planetarium we Fromborku. To miejsce, które zachwyca zarówno pasjonatów astronomii, jak i osoby ciekawe świata nauki i kosmosu.

Jednym z największych muzeów w regionie jest Muzeum Warmii i Mazur w w Olsztynie. Jego ekspozycja w całości poświęcona jest historii i kulturze tego regionu. Wśród eksponatów znajdują się między inny dzieła sztuki, tradycyjne stroje i ozdoby, a także zabytki archeologiczne.

Inne muzea warte odwiedzenia to: Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku, Muzeum Przyrody w Olsztynie, Muzeum Kropli Wody w Ełku czy Muzeum Sprzętu Wojskowego w Mrągowie.

Turystyka gastronomiczna

Turystyka gastronomiczna na Warmii i Mazurach oferuje możliwość degustacji regionalnych potraw i smakowania lokalnych produktów. Wśród tradycyjnych dań Warmii i Mazur najczęściej wymienia się placki ziemniaczane zwane plincami, krupnik na wywarze mięsnym z kaszą pęczak oraz dzyndzałki warmińskie (rodzaj pierogów z mięsem).

Warmia i Mazury słyną z produkcji różnych alkoholi, takich jak miód pitny, wódka, piwo rzemieślnicze czy nalewki ziołowe. Region słynie także z lokalnych produktów – są to głównie sery i miody.

Obecność wielu jezior sprawia, że na stołach w tym regionie niezwykle często pojawiają się ryby. Warto ich spróbować – dania z ryb serwowane są zarówno w restauracjach, jak i małych knajpkach w niewielkich miejscowościach.

Imprezy i wydarzenia kulturalne

Latem w Mrągowie odbywa się Piknik Country – to coroczne wydarzenie przyciąga miłośników muzyki country z całego kraju. W trakcie pikniku odbywają się koncerty, warsztaty taneczne, wystawy i pokazy westernowe.

Miłośnikom folkloru żydowskiego polecamy Festiwal Kultury Żydowskiej w Sejnach. Na zainteresowane osoby czekają koncerty, wystawy, warsztaty i prezentacje artystyczne związane z dziedzictwem żydowskim.

Mazurskie Dni Kultury w Giżycku to jeszcze jedna okazja, by bliżej poznać region i jego kulturę. Oprócz głównego programu artystycznego, Mazurskie Dni Kultury często obejmują również wydarzenia towarzyszące, takie jak warsztaty artystyczne, prezentacje rzemiosła ludowego, targi kulinarno-handlowe czy pokazy folklorystyczne.