Sanatoria w województwie śląskim

Województwo śląskie słynie z wielu uzdrowisk i miejsc leczniczych, takich jak Ustroń czy Goczałkowice-Zdrój. Sanatoria w tych miejscach wykorzystują unikalne właściwości miejscowych wód mineralnych, błot leczniczych i mikroklimatu do leczenia różnych schorzeń. Śląskie placówki są świetnie wyposażone, a dojazd do nich jest niezwykle dogodny. Podróżowanie ułatwiają liczne połączenia drogowe, kolejowe i lotnicze. Dużym atutem jest sam region z jego malowniczymi miejscowościami, pyszną kuchnią i serdecznymi ludźmi.

Kombinacja pięknych krajobrazów, wysokiego standardu usług medycznych i różnorodnej oferty zabiegów przyciąga do województwa śląskiego wielu pacjentów zainteresowanych poprawą zdrowia i wypoczynkiem. Wielu z nich nie zdaje sobie sprawy z tego, że Śląsk to nie tylko renomowane ośrodki, ale także mnóstwo ciekawych zabytków. Warto więc udać się na wycieczkę po regionie i poznać ten zakątek Polski nieco bliżej. Gwarantujemy, że się nie zawiedziesz!

 1. Przyroda i parki narodowe
 2. Zabytki i architektura
 3. Turystyka kulturowa i religijna
 4. Turystyka gastronomiczna
 5. Imprezy i wydarzenia kulturalne

Przyroda i parki narodowe

W województwie śląskim nie ma jeszcze żadnego parku narodowego. Jest jednak wiele terenów cennych przyrodniczo, które są siedliskiem rzadkich gatunków zwierząt i roślin. Jednym z nich jest Żywiecki Park Krajobrazowy położony w południowej części województwa śląskiego. Wyższe partie parku są ostoją drapieżników – można tu spotkać m.in.: wilka szarego, rysia i niedźwiedzia brunatnego.

Miłośnicy dzikiej przyrody z pewnością znają Park Krajobrazowy Beskidu Śląskiego, obejmujący porośnięte lasem pasma górskie – pasmo Babiej Góry i Czantorii. Pozostałe parki krajobrazowe w województwie śląskim to:

 • Park Krajobrazowy Beskidu Małego,
 • Park Krajobrazowy Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich,
 • Park Krajobrazowy Lasy nad Górną Liswartą,
 • Park Krajobrazowy Orlich Gniazd,
 • Park Krajobrazowy Stawki,
 • Załęczański Park Krajobrazowy.

Zabytki i architektura

Jednym z najpiękniejszych zabytków w regionie jest Zamek w Pszczynie. Budowla położona jest na terenie malowniczego parku. Zamek jest przykładem architektury neogotyckiej i w przeszłości pełnił różne funkcje. Obecnie w jego wnętrzu znajduje się muzeum, które koniecznie warto zobaczyć.

Śląsk to region górniczy. Nie powinno więc nikogo dziwić, że wśród jego najważniejszych zabytków wymienia się Kopalnię Węgla Kamiennego ,,Guido” w Zabrzu. Miejsce to pełni obecnie funkcję interaktywnego muzeum. Zwiedzający mają okazję poznać historię górnictwa w regionie, wybrać się na wycieczkę pod ziemią i zobaczyć oryginalne wyposażenie kopalni.

Inne ciekawe zabytki śląska to m.in.: Zamek w Cieszynie, Pałac Złoty Potok, Pałac Kultury Zagłębia, Zamek w Będzinie oraz katowicki Spodek.

Turystyka kulturowa i religijna

Muzeum Śląskie w Katowicach to największe muzeum w regionie. Muzeum mieści się w unikalnym budynku zaprojektowanym przez Rafała Pieszaka i w całości poświęcone jest kulturze Górnego Śląska. Jego zbiory obejmują między innymi eksponaty z dziedziny sztuki i dziedzictwa przemysłowego.

Osoby pragnące przenieść się w czasie o kilka dekad powinny odwiedzić Muzeum PRL-u w Rudzie Śląskiej. Jego ekspozycja podzielona jest na trzy części – pierwsza prezentuje przedmioty codziennego użytku z tamtego okresu, druga przedstawia zabytkowe pojazdy, zaś trzecia pokazuje komunistyczne pomniki, pochodzące z terenów Górnego Śląska.

Inne popularne muzea na Śląsku to:

 • Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie,
 • Muzeum Śląskie w Katowicach,
 • Galeria Szyb Wilson w Katowicach,
 • Muzeum Browaru Żywiec,
 • Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu,
 • Sztolnia Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach.

Turystyka gastronomiczna

Jednym z najbardziej znanych śląskich dań są kluski śląskie. To duże, okrągłe kluski z ziemniaków podawane z sosem, mięsem lub jako dodatek do innych potraw. W wielu miejscowościach województwa śląskiego można znaleźć restauracje, które specjalizują się w kuchni śląskiej. Poza kluskami śląskimi można tam spróbować także innych regionalnych dań, w tym: śląskiego galertu, karminadli (kotlety mielone), panczkrałtu (potrawa z kapusty kiszonej), biołego żuru, rolady śląskiej z modrą kapustą czy pierogów z bryndzą.

Górny Śląsk słynie także z tradycji piwowarskiej. Najlepszym tego przykładem jest miasto Żywiec, w którym znajduje się Muzeum Browaru Żywiec. Jego historia sięga 1856 roku. Browar oferuje możliwość zwiedzania, a także degustacji różnych rodzajów piw. Zwiedzający mogą poznać proces produkcji piwa i historię samego browaru.

Imprezy i wydarzenia kulturalne

Tauron Nowa Muzyka to jedno z najważniejszych wydarzeń muzycznych w Polsce. Festiwal odbywa się w Katowicach i przyciąga zarówno polskich, jak i międzynarodowych artystów. Podczas jego trwania można posłuchać między innymi muzyki elektronicznej i alternatywnej.

Fanom bardziej spokojnych brzmień polecamy Katowice JazzArt Festival. Festiwal odbywa się w różnych miastach województwa śląskiego i prezentuje koncerty, warsztaty i wystawy związane z muzyką jazzową.