Sanatorium „Równica” w Ustroniu

Dane kontaktowe:

Adres:

ul. Sanatoryjna 7,
43-450 Ustroń

Lokalizacja: Pod lasem W górach
Miasto: Ustroń
Województwo: śląskie
Opis

Ośrodek „Równica” to flagowy obiekt Uzdrowiska Ustroń. Budynek góruje nad innymi obiektami, a z jego okien roztacza się widok na malowniczą panoramę Ustronia oraz zbocza Czantorii i Równicy. Ośrodek połączony jest z Uzdrowiskowym Centrum Zdrowia. Na jego terenie znajduje się komfortowa baza noclegowa, jadalnia, kaplica ekumeniczna oraz Klub Kuracjusza, w którym organizowane są wieczorki taneczne.

Położenie geograficzne

Ustroń to miasto uzdrowiskowe w południowej Polsce. Kurort leży w województwie śląskim, w powiecie cieszyńskim. Geograficznie położony jest u północnych podnóży Beskidu Śląskiego, u wylotu doliny Wisły. Od wschodu granicę Ustronia wyznacza grzbiet pasma Równicy, zaś od południowego zachodu nad miastem dominuje szczyt Czantorii Wielkiej. Północna granica miasta sięga skraju Pogórza Śląskiego.

Lokalizacja i dojazd

Sanatorium „Równica” mieści się przy ulicy Sanatoryjnej 7 w Ustroniu. To uzdrowiskowa dzielnica miasta. Panuje tu cisza i spokój. Cały kompleks otaczają wzgórza i lasy. W okolicy nie brakuje atrakcji turystycznych oraz szlaków pieszych i rowerowych.

Sanatorium „Równica” w Ustroniu
„Równica” to najbardziej okazały obiekt w całym kompleksie

Dojazd do Ustronia nie powinien sprawiać większych trudności – zarówno osobom podróżującym prywatnym samochodem, jak i środkami transportu publicznego. Przez miasto przebiega linia kolejowa nr 191 Goleszów – Wisła Głębce. W mieście są 2 stacje kolejowe: Ustroń i Ustroń Polana oraz przystanek kolejowy Ustroń Zdrój. Na terenie Ustronia znajdują się ponadto liczne przystanki komunikacji autobusowej PKS.

Warunki lokatorskie

Sanatorium Uzdrowiskowe „Równica” w Ustroniu to największy obiekt w całym kompleksie. W budynku mieści się bowiem nie tylko pokaźna baza noclegowa, ale i dodatkowe pomieszczenia, takie jak jadalnia czy kaplica ekumeniczna. W ośrodku znajduje się również przejście do Uzdrowiskowego Instytutu Zdrowia, a także Klub Kuracjusza, w którym organizowane są wieczorki taneczne.

Sanatorium „Równica” w Ustroniu
Pokoje wyposażone są w niezbędne udogodnienia, w tym telewizor, telefon czy czajnik elektryczny

Ośrodek zapewnia ogółem 835 miejsc w komfortowych pokojach z pełnym węzłem sanitarnym. Do dyspozycji kuracjuszy są pokoje 1-, 2- i 3-osobowe, w tym pokoje dostosowane do potrzeb osób z ograniczoną sprawnością ruchową. Wszystkie wyposażone są w niezbędne udogodnienia, w tym telewizor, telefon, czajnik elektryczny oraz dostęp do Wi-Fi.

Pełna oferta sanatorium obejmuje różne rodzaje pobytów, w tym pobyty rehabilitacyjne, diagnostyczne i wypoczynkowe. Goście ośrodka mogą korzystać zarówno z pobytów komercyjnych, jak i z dofinansowaniem. Wśród tych ostatnich można wyróżnić:

 • pobyty w ramach PFRON dla osób posiadających orzeczenie o stopniu niepełnosprawności,
 • pobyty ZUS/NFZ (szpitalne i sanatoryjne).

Pobyty dla osób posiadających skierowanie z Narodowego Funduszu Zdrowia lub Zakładu Ubezpieczeń Społecznych obejmują:

 • zakwaterowanie,
 • całodzienne wyżywienie (według diety lekarskiej: podstawowej, łatwostrawnej, ubogoenergetycznej, dla diabetyków, dla pacjentów poszpitalnych o profilu onkologicznym);
 • konsultację lekarską,
 • zabiegi fizjoterapeutyczne (plan i ilość zabiegów zgodne z podpisaną umową z NFZ lub ZUS),
 • całodobową opiekę lekarską i pielęgniarską.

W ramach NFZ realizowana jest wczesna rehabilitacja kardiologiczna, neurologiczna i ogólnoustrojowa, rehabilitacja pulmonologiczna w warunkach stacjonarnych, rehabilitacja kobiet po zabiegu mastektomii oraz rehabilitacja w ramach KOS (dla osób po zawale serca).

Specjalizacja leczenia

Ośrodek w Ustroniu jest w pełni przystosowany do przyjmowania i rehabilitacji osób z następującymi schorzeniami:

 • dysfunkcje narządu ruchu,
 • upośledzenie umysłowe,
 • choroba psychiczna,
 • padaczka,
 • choroby układu krążenia,
 • schorzenia metaboliczne,
 • choroby układu oddechowego.

Zabiegi

Sanatorium „Równica” w Ustroniu połączone jest z Uzdrowiskowym Zakładem Przyrodoleczniczym. Wykonywane są w nim różnorodne zabiegi lecznicze, w tym:

 • zabiegi balneologiczne – kąpiel solankowa, fason solankowy kończyn dolnych i górnych, kąpiel perełkowa w solance, hydromasaż wielostrumieniowy, ćwiczenia indywidualne w basenie solankowym, kąpiel borowinowa, zawijania borowinowe, jonoforeza borowinowa, fango, kąpiel kwasowęglowa sucha, inhalacje, krenoterapia;
 • zabiegi z zakresu hydroterapii – ćwiczenia w tanku Hubbarda, hydromasaż podwodny, kąpiel wirowa kończyn dolnych i górnych;
 • zabiegi z zakresu kinezyterapii – ćwiczenia czynne z oporem/w odciążeniu, gimnastyka przyrządowa, gimnastyka indywidualna i zbiorowa, terapia manualna, trening interwałowy, kinesiology taping, urorehabilitacja, trening marszowy z przyborami;
 • masaże – manualny drenaż limfatyczny, masaż leczniczy, masaż pneumatyczny uciskowy, masaż relaksujący, masaż wibracyjny, mobilizacja blizny, MTG (masaż tkanek głębokich – powięziowy);
 • zabiegi z zakresu fizykoterapii – fonoforeza, elektrostymulacja, jonoforeza, kąpiel tlenowo-ozonowa, laseroterapia, magnetoterapia, pole magnetyczne wysokiej częstotliwości, prądy diadynamiczne, interdyn, prądy Tens i Traberta, tonoliza, ultradźwięki, krioterapia, głęboka oscylacja.
Sanatorium „Równica” w Ustroniu
W ośrodku dostępna jest grota solna, basen oraz strefa fitness z siłownią

Atrakcje turystyczne

Ustroń to malowniczo położone miasteczko o charakterze uzdrowiskowym. Na terenie miasta znajduje się wiele ośrodków wypoczynków oraz atrakcji turystycznych dedykowanych zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Jedną z nich jest Leśny Park Niespodzianek – doskonałe miejsce do spędzania wolnego czasu dla rodzin, wycieczek i gości indywidualnych. W parku żyją między innymi żbiki, dziki, muflony, daniele, jelenie szlachetne oraz żubry. W okolicy znaleźć można też inne atrakcje. Oto kilka z nich:

 • Kolej linowa na Wielką Czantorię,
 • Wyciąg krzesełkowy na Palenicę,
 • Muzeum Ustrońskie,
 • Muzeum Regionalne „Stara Zagroda”,
 • Górski Park Równica,
 • Pijalnia Wód w Parku Zdrojowym.

Fot.: www.uzdrowisko-ustron.pl, www.booking.com

Oceń to miejsce

Opinie dotyczące placówek są bardzo ważne dla innych użytkowników szukających dla siebie idealnego miejsca. Zrób, co możesz, aby Twoja opinia była rzetelna i wnosiła jak najwięcej dla innych!

Lokalizacja

Personel

Leczenie

Wyżywienie

Standard

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zadaj pytanie

  Zadaj pytanie dotyczące placówki. Zrobimy co w naszej mocy, aby Twoje zapytanie dotarło w odpowiednie miejsce i wróciło z wyczerpującą odpowiedzią! Zostaniesz o niej powiadomiony drogą mailową!
  Pytania kuracjuszy

  Czy w sanatorium jest dostępna pralnia?

  Nie, w sanatorium nie ma pralni.

  Czy w sanatorium można zarezerwować pokój jednoosobowy?

  Sanatorium nie dysponuje pokojami 1-osobowymi i nie prowadzi rezerwacji miejsc. Pokoje przydzielane są w dniu przyjazdu.

  Czy sanatorium posiada parking dla pensjonariuszy?

  Sanatorium posiada w ofercie parking dla pensjonariuszy.

  Czy przy sanatorium jest parking dla samochodów osobowych?

  Na terenie sanatorium Równica dostępne są płatne miejsca parkingowe. Opłata za parkowanie wynosi 22,00 zł/doba.

  Jak wyposażone są pokoje w sanatorium?

  Wszystkie pokoje w ośrodku wyposażone są w telewizor, czajnik elektryczny, telefon z indywidualnym numerem, mini zestaw naczyń i lodówkę. W pokojach do dyspozycji kuracjuszy są również ręczniki i suszarka do włosów.

  Jak są wyposażone pokoje w sanatorium?

  Wyposażenie pokoi obejmuje m.in.: zestaw do parzenia kawy i herbaty (czajnik, kubki), ręczniki oraz papier toaletowy.