Sanatorium „Złocień” to ośrodek położony w malowniczej, górskiej okolicy – u stóp góry Czantoria Wielka. Placówka oferuje gościom komfortowe noclegi w pokojach i apartamentach, rozbudowaną bazę zabiegową oraz jadalnię, w której serwowane są posiłki dostosowywane do indywidualnych potrzeb dietetycznych pacjentów. Kuracjusze mogą skorzystać także z gabinetu odnowy biologicznej oraz kawiarni.
Położenie geograficzne
Ustroń to niewielkie miasteczko w województwie śląskim, w powiecie cieszyńskim. Kurort położony jest u podnóża Wielkiej Czantorii i Równicy.
Lokalizacja i dojazd
Sanatorium Uzdrowiskowe „Złocień” mieści się przy ulicy szpitalnej 31 w Ustroniu. Obiekt jest zlokalizowany u podnóża Czantorii Wielkiej, w niewielkiej odległości od centrum miasteczka.
Ustroń to miejscowość o charakterze uzdrowiskowo-wczasowym, która jest dobrze skomunikowana z resztą kraju. Do uzdrowiska kursują pociągi i autobusy z takich miast jak Warszawa, Katowice, Kraków czy Wisła. Przejazdy kolejowe oferuje PKP Intercity i Koleje Śląskie, przejazdy autobusowe – PKS i prywatny przewoźnicy.
Warunki lokatorskie
Sanatorium Uzdrowiskowe „Złocień” w Ustroniu oferuje gościom miejsca hotelowe w pokojach 1-, 2- i 3-osobowych z pełnym węzłem sanitarnym oraz pokoje o podwyższonym standardzie. Wszystkie pokoje wyposażone są w telewizor, radio i telefon.
Dla najbardziej wymagających gości przygotowano apartament wyposażony w łazienkę z prysznicem, telewizor, czajnik elektryczny, lodówkę, suszarkę na ubranie i suszarkę do włosów. Apartament posiada przestronną sypialnię z łożem małżeńskim, pokój dzienny z zestawem wypoczynkowym oraz wyjście na widokowy taras.

Sanatorium „Złocień” w Ustroniu dysponuje własną jadalnią, kawiarnią, salą TV, a także parkingiem i miejscem na ognisko. Goście mogą korzystać z basenu leczniczego wypełnionego solanką jodkowo-bromową i siłowni plenerowej.
Ośrodek oferuje różne formy pobytu, w tym turnusy sanatoryjne, pobyty dla osób indywidualnych oraz turnusy rehabilitacyjno-wypoczynkowe. Placówka posiada w ofercie także komercyjne pobyty rehabilitacyjne dla osób po przechorowaniu COVID-19.
Pacjent w trakcie pobytu w sanatorium może liczyć na stałą opiekę lekarską i całodobową opiekę pielęgniarską. Do jego dyspozycji będzie także lekarz rehabilitacji leczniczej oraz chorób wewnętrznych. W razie potrzeb ośrodek oferuje także konsultacje pulmonologiczne, kardiologiczne, psychologiczne oraz fizjoterapeutyczne.
Specjalizacja leczenia
Sanatorium Uzdrowiskowe „Złocień” w Ustroniu specjalizuje się w leczeniu:
- schorzeń narządu ruchu,
- chorób układu oddechowego,
- chorób neurologicznych,
- chorób reumatologicznych,
- chorób metabolicznych,
- alergii.
Zabiegi
Pełna oferta zabiegów leczniczych i rehabilitacyjnych obejmuje:
- gimnastykę leczniczą – ćwiczenia zbiorowe i indywidualne, ćwiczenia oddechowe;
- zabiegi z zakresu termoterapii – krioterapia, termożele;
- zabiegi z użyciem surowców naturalnych – zbiorowe ćwiczenia w basenie z wodą leczniczą, kąpiel w zawiesinie borowinowej, okłady borowinowe, fason borowinowy kończyn, jontoforeza borowinowa, kąpiel sucha CO2/perełkowo-borowinowa/solankowa/solankowo-borowinowa;
- zabiegi z zakresu światłolecznictwa – lampa Sollux i Solaris, skaner laserowy;
- leczenie polem magnetycznym – magnetoterapia wysokiej i niskiej częstotliwości;
- masaże – masaż leczniczy suchy/uciskowy/Aquavibron/mechaniczny;
- inhalacje – inhalacje indywidualne, inhalacje AMSA;
- zabiegi z zakresu elektroterapii – interdyn, diadynamik, ultradźwięki, fonoforeza, galwanizacja, elektrostymulacja, prądy Kotza/Tens/Traberta.

Atrakcje turystyczne
Ustroń to miasto w południowej Polsce. Na terenie kurortu znajduje się wiele ośrodków wypoczynkowych i leczniczych – Ustroń jako jedyny w Beskidzie Śląskim może poszczycić się statusem uzdrowiska. Słynie także z licznych atrakcji, które związane są zarówno z historią miasta, jak i jego położeniem. Najciekawsze z nich to m.in.:
- Leśny Park Niespodzianek,
- Górski Park Równica,
- Pijalnia Wód w Parku Zdrojowym,
- Muzeum Ustrońskie im. Jana Jarockiego,
- Kościół św. Klemensa,
- Muzeum regionalne Stara Zagroda.
Fot.: www.sanatorium.webd.pl