Sanatorium „Dzwonkówka” w Szczawnicy to ośrodek zlokalizowany na malowniczym wzgórzu w Parku Górnym. Goście doceniają jednak nie tylko doskonałą lokalizację placówki, ale również komfortowe warunki zakwaterowanie i pyszną, domową kuchnię. Obiekt oferuje im ponadto liczne udogodnienia i atrakcje – na jego terenie znajduje się biblioteka, stół do gry w bilard oraz monitorowany parking.
Położenie geograficzne
Szczawnica to miasto w województwie małopolskim, w powiecie nowotarskim. Geograficznie leży na pograniczu Beskidów Zachodnich i Pienin, nad potokiem Grajcarkiem.
Lokalizacja i dojazd
Sanatorium „Dzwonkówka” to jeden z najpiękniej usytuowanych ośrodków w Szczawnicy. Obiekt położony jest pod lasem, na wzgórzu w Parku Górnym. Z okien i balkonów placówki rozpościera się widok na panoramę Szczawnicy i Małych Pienin. To doskonałe miejsce do wypoczynku i powrotu do zdrowia.
Do Szczawnicy można dojechać własnym samochodem – jadąc z Katowic, Warszawy czy Wrocławia należy kierować się na Kraków. Od Krakowa wiodą trzy drogi – przez Wieliczkę i Limanową, przez Myślenice i Mszanę Dolną oraz przez Wieliczkę i Dobczyce.
Kurort ma dobre połączenia kolejowe i autobusowe. Do Szczawnicy-Zdroju można bezpośrednio dojechać pociągiem i autobusem z takich miast jak Warszawa, Kraków, Zakopane czy Katowice.
Warunki lokatorskie
Sanatorium Uzdrowiskowe „Dzwonkówka” w Szczawnicy oddaje do dyspozycji gości 140 miejsc noclegowych w pokojach 1-, 2- i 3-osobowych z pełnym węzłem sanitarnym i balkonem. Wszystkie pokoje wyposażone są w telewizor i telefon. Na każdym piętrze znajdują się tarasy widokowe.
Goście przebywający na turnusach rehabilitacyjnych mogą liczyć na całodobową opiekę lekarsko-pielęgniarską oraz całodzienne wyżywienie. Posiłki przygotowywane są na miejscu. Popołudniami i wieczorem kuracjusze mogą spędzać czas w świetlicy na IV piętrze – odbywają się tam gawędy góralskie. Do dyspozycji gości jest także kiosk spożywczy, miejsce na grilla, biblioteka oraz prasowalnia.

Placówka oferuje gościom dwie formy pobytów. Są to turnusy 14-dniowe oraz 21-dniowe pobyty sanatoryjne finansowane przez Wojewódzki Narodowy Fundusz Zdrowia.
Podczas pobytu w sanatorium pacjenci mają zapewnione:
- zakwaterowanie,
- całodzienne wyżywienie (śniadanie, obiad, kolacja),
- wizytę lekarską z zaordynowaniem zabiegów,
- max. 15 zabiegów fizykalnych w tygodniu,
- bezpłatne Wi-Fi w pokoju.
Specjalizacja leczenia
Ośrodek specjalizuje się w leczeniu następujących schorzeń:
- choroby dolnych dróg oddechowych – zapalenie oskrzeli nie określone jako ostre albo przewlekłe, przewlekłe zapalenie oskrzeli proste lub śluzowo – ropne, nieokreślone przewlekłe zapalenie oskrzeli, rozedma płuc, przewlekła zaporowa choroba płuc, dychawica oskrzelowa, rozstrzenie oskrzeli;
- choroby górnych dróg oddechowych – naczynioruchowe i uczuleniowe zapalenie (błony śluzowej) nosa, przewlekłe zapalenie błony śluzowej jamy nosowej i gardła, przewlekłe zapalenie zatok przynosowych, przewlekłe choroby migdałków podniebiennych i migdałka gardłowego, przewlekłe zapalenie krtani oraz krtani i tchawicy, zapalenie strun głosowych;
- choroby układu kostno-stawowego – zwyrodnienie wielostawowe, choroba zwyrodnieniowa stawów biodrowych, choroba zwyrodnieniowa stawów kolanowych, zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, choroby kręgów szyjnych, uszkodzenia barku, bóle grzbietu, choroby krążka międzykręgowego.
Zabiegi
Pełna lista zabiegów leczniczych i rehabilitacyjnych obejmuje:
- inhalacje ultradźwiękowe indywidualne – solankowe, na wodzie mineralnej ,,Józef Szczawnica”, z olejkami Pini, z lekami /witaminami A+E, Mucosolvan, Berodual;
- zabiegi wodolecznicze i balneologiczne – okłady borowinowe, kąpiele solankowe, sucha kąpiel kwasowęglowa, sucha kąpiel w ozonie, kąpiele perełkowe, masaż wirowy kończyn górnych i dolnych;
- zabiegi z zakresu kinezyterapii – gimnastyka kręgosłupa, gimnastyka oddechowa, gimnastyka ogólnousprawniające, ćwiczenia indywidualne w Gabinecie Usprawnienia Leczniczego UGUL;
- zabiegi z zakresu fizykoterapii – lampa Sollux i Bio-V, jonoforeza, galwanizacja, diatermia, ultradźwięki, magnetoterapia, laseroterapia, łóżko magnetyczne MRS 2000, krioterapia.

Atrakcje turystyczne
Szczawnica ma do zaoferowania wiele atrackji – zarówno fanom biernego, jak i aktywnego wypoczynku. Jedną z nich są górskie trasy spacerowe i rowerowe, w tym szlaki prowadzące do Wąwozu Homole, Białej Wody, Wysokich Skałek czy w najwyższe szczyty Pienin. W wolnym czasie warto odwiedzić także Pieniński Park Narodowy, zamki w Niedzicy i Czorsztynie oraz Muzeum Pienińskie. Fani ekstremalnych atrakcji mogą wybrać się na spływ łodzią lub kajakiem po Dunajcu.
Inne atrakcje Szczawnicy to m.in.:
- Plac Dietla i Pijalnia Wód Mineralnych,
- Dolny i Górny Park,
- Kolejka na Palenicę,
- Promenada nad Grajcarkiem,
- Rezerwat Dolina Białej Wody,
- Wodospad Zaskalnik,
- Cerkiew w Jaworkach.
Fot.: www.szczawnicadzwonkowka.pl, www.facebook.com