Sanatoria w Wapiennem

Wapienne, malownicze uzdrowisko w województwie małopolskim, to miejsce, które przyciąga kuracjuszy wyjątkową atmosferą i bogatą ofertą zabiegów sanatoryjnych. Otoczone zielonymi lasami miasteczko stanowi oazę spokoju i regeneracji dla tych, którzy pragną odnaleźć harmonię pomiędzy ciałem a duchem. Zalety tej urokliwej miejscowości uzdrowiskowej można mnożyć w nieskończoność. Bogate dziedzictwo historyczne, piękne krajobrazy, świeże powietrze i terapeutyczne właściwości miejscowych źródeł wód mineralnych to tylko kilka atutów. Koniecznie poznaj pozostałe!

Wapienne stanowi nie tylko malownicze miejsce na turystycznej mapie Małopolski, lecz także cenione uzdrowisko, które oferuje niezwykłe korzyści dla zdrowia i witalności. Kurort jest chętnie odwiedzany o każdej porze roku, szczególnie przez osoby ze schorzeniami reumatologicznymi. Na miejscu znajduje się kilka ośrodków sanatoryjnych. Nie brakuje też atrakcji turystycznych i zabytków, które umilą czas pomiędzy zabiegami.

  1. Historia i tradycje
  2. Lokalizacja i infrastruktura
  3. Profil leczenia
  4. Atrakcje turystyczne
  5. Aktywność fizyczna i wypoczynek

Historia i tradycje

Historia miejscowości Wapienne sięga I połowy XVI wieku. Początkowo mieściła się tutaj niewielka osada, którą w większości zamieszkiwali Łemkowie. Status uzdrowiska Wapienne zyskało dopiero 8 kwietnia 1986 roku.

Właściwości lecznicze tamtejszych źródeł znane były już w XVII wieku. Intensywny rozwój uzdrowiska datuje się jednak nie na XVII, a dopiero na XIX wiek. W okresie między wojennym w kurorcie leczyli się głównie chłopi i mieszkańcy okolicznych miasteczek. Wapienne było uzdrowiskiem skromnie urządzonym, ale tanim i szeroko dostępnym dla niższych warstw społecznych.

Lokalizacja i infrastruktura

Uzdrowisko położone jest w południowej Polsce, w województwie małopolskim. Kurort zlokalizowany jest w w odległości niespełna 15 km od miasta Gorlice. Region ten obfituje w liczne atrakcje turystyczne. Dodatkowym atutem jest dogodne połączenie komunikacyjne ze Słowacją.

Do sanatoriów w Wapiennem można dojechać na kilka sposobów, w tym środkami transportu publicznego. Miasteczko posiada dogodne połączenia autobusowe z okolicznymi miastami, a także Krakowem czy Gorlicami. Do kurortu można dojechać też samochodem. W niewielkiej odległości od uzdrowiska biegnie droga wojewódzka nr 993, łącząca Duklę z Gorlicami.

Profil leczenia

Podczas leczenia sanatoryjnego w Wapiennem wykorzystuje się podgórski klimat, borowinę oraz średnio zmineralizowane wody siarczkowo-siarkowodorowe. Obecnie eksploatowane są dwa ujęcia wód: „Marta” i „Kamila”. Ich biologiczny wpływ na zdrowie kuracjuszy polega na silnym działaniu moczopędnym, przeciwzapalnym i pobudzającym czynności gruczołów trawiennych.

Profile leczenia realizowane w uzdrowisku Wapienne to:

  • schorzenia reumatyczne (reumatologia),
  • schorzenia ortopedyczno-urazowe (ortopedia),
  • choroby układu krążenia (kardiologia),
  • schorzenia dermatologiczne (dermatologia),
  • choroby układu oddechowego (pulmonologia),
  • choroby kobiece (ginekologia),
  • alergie,
  • choroby układu nerwowego (neurologia),
  • przewlekły stres.

Atrakcje turystyczne

Wapienne to doskonała baza wypadowa dla wycieczek rekreacyjnych i krajoznawczych. W okolicy nie brakuje ciekawych miejsc, które warto odwiedzić w wolnym czasie. W okolicy znajduje się sporo zabytkowych kościółków i cerkwi. Część z nich wpisana jest na listę UNESCO (Sękowa, Binarowa).

Jedną z ciekawszych atrakcji w okolicy jest średniowieczne miasto królewskie Biecz, często nazywane ,,małym Krakowem”. Największym zabytkiem jest z kolei kościół farny pw. Bożego Ciała.

W drodze do Biecza warto zatrzymać się w Libuszy. Na terenie miasta mieści się Muzeum Przemysłu Naftowego, w którym zwiedzający mają okazję dowiedzieć się jak wyglądało wydobycie ropy naftowej w regionie.

Aktywność fizyczna i wypoczynek

Kurort ma sporo do zaoferowania – zarówno osobom poszukującym spokoju i relaksu, jak i miłośnikom aktywnego spędzania czasu. W okolicy znajduje się kilka ciekawych szlaków turystycznych. W pobliżu Wapiennego znajduje się rezerwat skalny Kornuty z Jaskinią Mroczną. Inny szlak prowadzi do Diablego Kamienia w miejscowości Folusz.

Osobom zmotoryzowanym polecamy udać się do Skamieniałego Miasta w Ciężkowicach, parku linowego w Krzywej lub Stadniny Koni Huculskich w Gładyszowie. W odległości 15 km od Wapiennego znajduje się Magura Małastowska. To nowoczesna stacja narciarska.