Sanatorium Uzdrowiskowe „Patria” w Krynicy-Zdroju to ośrodek, który został wybudowany w 1933 roku na zlecenie słynnego tenora Jana Kiepury. Projekt budynku wykonał Bohdan Pniewski – przedstawiciel polskiej architektury modernistycznej II Rzeczypospolitej. Obecnie placówka dysponuje 80 pokojami i własną bazą zabiegową. „Patria” to jeden z obiektów należących do Uzdrowiska Krynica-Żegiestów.
Położenie geograficzne
Krynica-Zdrój to znane uzdrowisko w województwie małopolskim, w powiecie nowosądeckim. Geograficznie położone jest w Beskidzie Sądeckim.
Lokalizacja i dojazd
Sanatorium Uzdrowiskowe „Patria” zlokalizowane jest przy ulicy Pułaskiego 35 w Krynicy-Zdroju. Obiekt znajduje się w samym centrum uzdrowiska, w otoczeniu Parku Zdrojowego.

Sanatorium dysponuje własnym parkingiem zewnętrznym – to z myślą o gościach, którzy do ośrodka przyjadą prywatnym samochodem. Do Krynicy można dojechać również środkami transportu publicznego – pociągi i autobusy kursują do uzdrowiska z takich miast jak Wrocław, Lublin czy Warszawa. Przejazdy z adresu na adres oferują także prywatni przewoźnicy, tacy jak firma Hoper.
Warunki lokatorskie
Sanatorium Uzdrowiskowe „Patria” w Krynicy-Zdroju dysponuje 87 miejscami noclegowymi w pokojach 1-, 2- i 4-osobowych z pełnym węzłem sanitarnym oraz apartamentami z umywalkami. Pokoje wyposażone są w radio, telewizor, ręczniki i czajnik elektryczny.

Uzdrowisku Krynica-Żegiestów oferuje 3 formy pobytów:
- pobyty pełnopłatne,
- pobyty rehabilitacyjne (pełnopłatne turnusy 14-dniowe, z możliwością dofinansowania na podstawie wniosku złożonego w centrum pomocy właściwego dla miejsca zamieszkania kuracjusza),
- 21-dniowe turnusy sanatoryjne dla osób ze skierowaniem z NFZ-u.
Specjalizacja leczenia
Uzdrowisko Krynica – Żegiestów specjalizuje się w leczeniu:
- chorób górnych dróg oddechowych,
- chorób kobiecych,
- schorzeń kardiologicznych,
- chorób nerek i dróg moczowych,
- chorób reumatologicznych,
- chorób układu nerwowego,
- chorób układu trawiennego,
- cukrzycy.
Zabiegi
Na terenie obiektu wykonuje się poniższe zabiegi rehabilitacyjne:
- zabiegi z zakresu wodolecznictwa i balneologii – zawijania borowinowe, hydromasaż, inhalacje indywidualne, kąpiel borowinowa/mineralna/perełkowa/solankowa, bicze szkockie, okłady borowinowe, sauna fińska, tampony borowinowe, galwanoborowina;
- masaże – drenaż limfatyczny, masaż bańką chińską, masaż gorącymi kamieniami, masaż klasyczny/relaksacyjny/podwodny/sekwencyjny BOA/witalizujący borowinowy, masaż wirowy kończyn dolnych i górnych, Aquavibron, fotel masujący;
- zabiegi z zakresu kinezyterapii – gimnastyka indywidualna i zbiorowa, ćwiczenia w basenie, gimnastyka na przyrządach;
- zabiegi z zakresu fizykoterapii – jonoforeza, krioterapia, kriokomora, lampa Bio-V i Solaris, laseroterapia, magnetronik, prądy Kotza/Tens/Traberta, terapuls, ultradźwięki.
Atrakcje turystyczne
Krynica-Zdrój zwana jest perłą polskich uzdrowisk. Każdego roku do miasteczka zjeżdża tysiące kuracjuszy i turystów -uzdrowisko kusi ich leczniczym mikroklimatem, zdrowotnymi walorami wód mineralnych, a także obecnością licznych atrakcji dla małych i dużych. Najciekawsze z nich to m.in.:
- Krynicki Deptak,
- Pijalnie Wód Mineralnych,
- Muzeum Nikifora Krynickiego,
- Góra Parkowa,
- Park Zdrojowy,
- Muzeum Zabawek,
- Krynicki Park Słotwiński,
- Wieża widokowa „Ścieżka w koronach drzew”,
- Jaworzyna Krynicka.
Fot.: www.uzdrowisko-krynica-zegiestow.pl, www.booking.com