Sanatorium ,,Łączność” w Ciechocinku to kompleks składający się z dwóch obiektów – budynku głównego z bazą zabiegową oraz Willi Rustykalnej, w której znajduje się kameralna kawiarnia. Placówka dysponuje 150 miejscami noclegowymi w komfortowo urządzonych pokojach z pełnym węzłem sanitarnym. Część z nich przystosowana jest dla osób na wózkach inwalidzkich.
Położenie geograficzne
Ciechocinek to najsłynniejsze polskie uzdrowisko. Miasteczko znajduje się na terenie Kujaw, w województwie kujawsko-pomorskim. Kurort leży między Toruniem a Włocławkiem, niedaleko tras wiodących na północ i południe Polski.
Lokalizacja i dojazd
Sanatorium Uzdrowiskowe „Łączność” mieści się przy ulicy Warzelnianej 4 w Ciechocinku. Cały kompleks zlokalizowany jest w ścisłym centrum uzdrowiska, w bezpośrednim sąsiedztwie Parku Zdrojowego, tężni solankowych oraz Muszli Koncertowej.
W niewielkiej odległości od Ciechocinka przebiega droga krajowa nr 91. Jest to trasa prowadząca przez 4 województwa: pomorskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie i śląskie (łączy Gdańsk z Częstochową). Z miejscowości jest też dogodny dojazd do autostrady A1.
Osoby planujące pobyt w sanatorium ,,Łączność” mogą skorzystać z oferty prywatnych przewoźników, którzy oferują przejazd z adresu na adres – bez przesiadek, czekania na dworcach i dźwigania ciężkiego bagażu. Ośrodek posiada zniżki na przejazdy z firmą Hoper.
Warunki lokatorskie
Główny budynek sanatorium został całkowicie zmodernizowany w 2013 roku. Obecnie jest w stanie pomieścić 150 osób. Baza hotelowa obejmuje pokoje 1- i 2-osobowe z pełnym węzłem sanitarnym. Każdy z nich wyposażony jest w telewizor. Część pokoi przystosowana jest dla osób na wózkach inwalidzkich.

W 2018 roku został oddany do użytku drugi obiekt – Willa Rustykalna. Na jego terenie znajdują się dodatkowe pokoje i apartamenty, które łącznie są w stanie pomieścić 50 gości. Na parterze znajduje się kameralna kawiarnia serwująca pyszne ciasta i aromatyczną kawę.
Goście mogą korzystać także z basenu solankowego, sauny, łaźni parowej oraz nowych gabinetów zabiegowych.
Sanatorium Uzdrowiskowe „Łączność” w Ciechocinku oferuje gościom różne formy pobytu, w tym wczasy lecznicze i turnusy rehabilitacyjne. Obejmują one zakwaterowanie, całodniowe wyżywienie, opiekę lekarską oraz indywidualnie dobrane zabiegi.
Kuracjusze mogą skorzystać z opcji pobytów pełnopłatnych lub dofinansowanych ze środków PFRON-u. Ośrodek przyjmuje także osoby ze skierowanie z NFZ-u.
Specjalizacja leczenia
Sanatorium w Ciechocinku zajmuje się leczeniem:
- chorób układu oddechowego – alergia oddechowa, astma, nieżyty dróg oddechowych, pylica płuc, przewlekłe zapalenie oskrzeli;
- chorób układu krążeniowego – miażdżyca, choroba niedokrwienna serca, zaburzenia rytmu i przewodzenia serca, choroby mięśnia sercowego, nadciśnienie tętnicze, niewydolność serca, choroby aort i naczyń obwodowych, choroby żył obwodowych, żylna choroba zakrzepowo-zatorowa, choroby naczyń chłonnych;
- chorób i dysfunkcji narządów ruchu – choroby zwyrodnieniowe stawów, choroby tkanki łącznej, zakrzepica żył głębokich, schorzenia kręgosłupa;
- schorzeń kręgosłupa – choroby zwyrodnieniowe, osteoporoza, przepuklina krążków międzykręgowych, zwichnięcia w stawach międzykręgowych, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, łuszczycowe zapalenie stawów;
- wad postawy – skolioza.
Zabiegi
Pełna lista zabiegów leczniczych realizowanych na terenie ośrodka w Ciechocinku obejmuje:
- zabiegi z zakresu kinezyterapii – ćwiczenia z oporem lub w odciążeniu, mechanoterapia, ćwiczenia zbiorowe;
- masaże – masaż suchy, drenaż limfatyczny, wodne łóżko masujące, materac masujący, masaż wibracyjny, masaż pneumatyczny BOA;
- zabiegi z zakresu fizykoterapii – ultradźwięki, laser, lampa Sollux i Solaris, magnetoledoterapia, pole magnetyczne stałe i niskiej częstotliwości, krioterapia, elektrostymulacja, galwanizacja, jonoforeza, prądy diadynamiczne/interferencyjne/Tens;
- zabiegi z zakresu wodolecznictwa – kąpiel perełkowa z hydromasażem i aromaterapią, masaż wirowy kończyn dolnych i górnych;
- zabiegi balneologiczne – inhalacje solankowe, kąpiel solankowa, ćwiczenia grupowe w basenie solankowym, okłady borowinowe, kąpiel kwasowęglowa, kąpiel solankowo borowinowa, fason borowinowy, kąpiel siarczkowa.

Atrakcje turystyczne
W Ciechocinku nie można się nudzić. Tego zdania są z pewnością nie tylko seniorzy. Miasteczko słynie bowiem nie tylko z bogatej oferty sanatoriów, tężni solankowych czy leczniczego mikroklimatu. Kurort posiada także wiele ciekawych atrakcji i miejsc, które warto odwiedzić. Oto niektóre z nich:
- Park Zdrojowy z Fontanną Grzybek, Muszką Koncertową i Pijalnią Wód Mineralnych,
- Partery Hellwiga,
- Cerkiew św. Michała Archanioła,
- Ciechociński deptak sław,
- Ruiny zamku biskupiego,
- Dworek Prezydenta RP,
- Zabytkowa Warzelnia Soli,
- Kościół Świętych Apostołów,
- Teatr Letni.
Fot.: www.sanatorium-lacznosc.pl