Sanatorium „Perełka” w Ciechocinku to ośrodek położony w samym sercu dzielnicy uzdrowiskowej. Placówka oferuje kuracjuszom nie tylko komfortowe noclegi w pokojach 1-i 2-osobywych z łazienkami, ale i rozbudowaną bazę zabiegową. Przy ośrodku ,,Perełka” funkcjonuje także Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej – Zakład Rehabilitacji Leczniczej.
Położenie geograficzne
Ciechocinek to miasteczko uzdrowiskowe między Toruniem a Włocławkiem, na terenie Kujaw. Administracyjnie leży w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie aleksandrowskim.
Lokalizacja i dojazd
Ośrodek Sanatoryjno-Wypoczynkowy „Perełka” mieści się przy ulicy Lorentowicza 8 w Ciechocinku. Obiekt znajduje się w samym centrum dzielnicy uzdrowiskowej.
Ciechocinek to jedno z najbardziej znanych uzdrowisk w Polsce. Można do niego dojechać autobusem z różnych części kraju, w tym z miast takich jak Toruń, Warszawa, Bydgoszcz czy Aleksandrów Kujawski. Wiele osób decyduje się na przyjazd prywatnym samochodem – to znacznie wygodniejsza opcja, tym bardziej że na gości, którzy wybiorą ten rodzaj transportu czekają płatne miejsca parkingowe. Usługi przewozowe oferują także prywatni przewoźnicy, tacy jak firma Hoper. Realizują oni przejazdy z adresu na adres, na pokładzie komfortowych mini busów.
Warunki lokatorskie
Sanatorium ,,Perełka” dysponuje wygodnymi pokojami 1- i 2-osobowymi z pełnym węzłem sanitarnym. W każdym pokoju znajduje się telewizor, czajnik bezprzewodowy i ręczniki. Posiłki dla kuracjuszy serwowane są każdego dnia w jadalni. Do dyspozycji gości jest także park o powierzchni 1,5 ha – idealne miejsce do spacerów i spotkań. Przy sanatorium funkcjonuje Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej – Zakład Rehabilitacji Leczniczej.
Ośrodek posiada w swojej ofercie różne formy pobytów, w tym turnusy sanatoryjne dla osób ze skierowaniem z Narodowego Funduszu Zdrowia. Placówka oferuje również pobyty sanatoryjne oraz pobyty wczasowe pełnopłatne.

Na gości przebywających w ośrodku czekają liczne atrakcje. Jedną z nich są organizowane przez sanatorium wycieczki – do Torunia, Liczenia, Kruszwicy, Inowrocławia czy Nieszawy. Na terenie placówki odbywają się także koncerty, wieczorki taneczne oraz wycieczki z przewodnikiem po Ciechocinku.
Specjalizacja leczenia
Ośrodek specjalizuje się w leczeniu:
- chorób narządu ruchu,
- chorób układu krążenia,
- chorób układu oddechowego,
- schorzeń reumatycznych,
- cukrzycy.
Zabiegi
Pełna oferta zabiegów leczniczo-rehabilitacyjnych obejmuje:
- zabiegi z zakresu kinezyterapii – gimnastyka indywidualna i zbiorowa, siłownia;
- zabiegi z zakresu fizykoterapii – magnetronik, interdyn, krioterapia miejscowa, lampa Bio – V, ultradźwięki, kąpiel 4 – komorowa, diadynamik, jonoforeza, kąpiel kwasowęglowa sucha, galwanizacja;
- zabiegi z zakresu hydroterapii – kąpiel perełkowa, masaż podwodny mechaniczny, masaż wirowy kończyn górnych, aromatoterapia, okłady borowinowe, kąpiele solankowe, inhalacje indywidualne, kąpiele solankowo – borowinowe;
- masaże – masaż suchy częściowy, masaż suchy całego ciała, masaż uciskowy BOA.

Atrakcje turystyczne
Największą atrakcją Ciechocinka jest Zespół Tężni Solankowych – to największa w Europie konstrukcja przystosowana do odparowywania wody z solanki. Kompleks składa się z trzech dużych instalacji, których wysokość to prawie 16 metrów. Są one ustawione w kształcie podkowy a ich łączna długość wynosi 1700 metrów. Będąc w Ciechocinku warto odwiedzić także Park Zdrojowy utworzony w drugiej połowie XIX wieku. Inne atrakcje uzdrowiska to m.in.:
- Galeria Staroci na dworcu kolejowym w Ciechocinku,
- Teatr Letni,
- Zegar Kwiatowy,
- Partery Hellwiga,
- Muszla Koncertowa,
- Pijalnia Wód Mineralnych,
- Dworek Prezydenta RP,
- Cerkiew św. Michała Archanioła,
- Kościół św. Piotra i Pawła.
Fot.: www.sanatoria-ciechocinek.pl