„Grażyna” to sanatorium uzdrowiskowe w Ciechocinku, położone w bezpośrednim sąsiedztwie Parku Zdrojowego. Ośrodek oferuje gościom 160 miejsc noclegowych i ponad 30 rodzajów terapii. Baza zabiegowa zlokalizowana jest na terenie obiektu, dzięki czemu kuracjusze nie muszą opuszczać sanatorium.
Położenie geograficzne
Ciechocinek to niewielka miejscowość uzdrowiskowa na Kujawach. Miasteczko leży niedaleko Aleksandrowa Kujawskiego, w województwie kujawsko-pomorskim.
Lokalizacja i dojazd
Sanatorium Uzdrowiskowe „Grażyna” mieści się w zabytkowym budynku przy ulicy Traugutta 6 w Ciechocinku. Obiekt zlokalizowany jest w samym sercu uzdrowiska, bezpośrednio przy Parku Zdrojowym i fontannie Grzybek.
Sanatorium ,,Grażyna” dysponuje zewnętrznym parkingiem dla gości – do ośrodka można dojechać drogą nr 91, bezpośrednio z województwa śląskiego, pomorskiego i łódzkiego. Ciechocinek posiada także dobre połączenia autobusowe, zwłaszcza w sezonie – do miasteczka kursują zarówno autobusy PKS, jak i prywatni przewoźnicy.
Warunki lokatorskie
Sanatorium Uzdrowiskowe „Grażyna” w Ciechocinku dysponuje 160 miejscami noclegowymi w pokojach 1-, 2- i 3-osobowych, a także pokojach typu studio. Wszystkie pokoje wyposażone są w łazienkę, telewizor, czajnik elektryczny i lodówkę.
Ośrodek oferuje zarówno pobyty pełnopłatne, jak również turnusy sanatoryjne dla osób ze skierowaniem z NFZ-u. Pakiet uzdrowiskowy obejmuje m.in.:
- zakwaterowanie,
- wyżywienie (3 posiłki dziennie z możliwością korzystania z diet leczniczych),
- zabiegi lecznicze (nie mniej niż 54 zabiegi zlecone przez lekarza z gamy zabiegów medycznych).
Placówka posiada w swojej ofercie także turnusy rehabilitacyjne z dofinansowaniem z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Kuracjusze mają zapewnione:
- noclegi zgodnie z rezerwacją,
- całodzienne wyżywienie z uwzględnieniem diet,
- zabiegi rehabilitacyjne,
- całodobową opiekę pielęgniarsko-lekarską.
Specjalizacja leczenia
Sanatorium ma uprawnienia do przyjmowania na turnusy usprawniająco – rekreacyjne
osób:
- ze schorzeniami układu krążenia,
- ze schorzeniami narządu ruchu,
- ze schorzeniami neurologicznymi,
- ze schorzeniami górnych dróg oddechowych,
- z chorobami kardiologicznymi,
- z mózgowym porażeniem dziecięcy,
- z cukrzycą.
Zabiegi
Pełna lista zabiegów leczniczych i rehabilitacyjnych obejmuje:
- zabiegi balneologiczne – basen z ćwiczeniami, inhalacje indywidualne solankowe, inhalacje ultradźwiękowe, kąpiele solankowe/kwasowęglowe/ozonowe/perełkowe, zawijanie z pasty borowinowej;
- masaże – masaż klasyczny/podwodny/pneumatyczny/limfatyczny/wirowy, hydromasaż, masaż wirowy kończyn dolnych i górnych, suchy masaż wodny, pas masujący, fotel masujący;
- zabiegi z zakresu kinezyterapii – gimnastyka indywidualna i zespołowa, ćwiczenia na przyrządach, ćwiczenia manualne, nauka chodu, pionizacja, nordic walking, kinesiology taping;
- zabiegi z zakresu fizykoterapii – elektrostymulacja, galwanizacja, jonoforeza, laseroterapia, magnetoterapia, prądy diadynamiczne i interferencyjne, lampa Sollux, Sanotherm, terapuls, tonoliza prądy Kotza/Traberta/Tens, ultradźwięki, krioterapia.
Atrakcje turystyczne
Ciechocinek to jedna z najbardziej popularnych miejscowości uzdrowiskowych w kraju. Kurort słynie zwłaszcza wśród seniorów, jednak także osoby młodsze i rodziny z dziećmi mogą miło spędzić czas w Ciechocinku. Na turystów i kuracjuszy czeka mnóstwo atrakcji – zarówno w samym uzdrowisku, jak i w regionie. Najciekawsze atrakcje to m.in.:
- Park Zdrojowy i Pijalnia Wód Mineralnych,
- Tężnie solankowe,
- Teatr Letni,
- Partery Hellwiga,
- Fontanna Jaś i Małgosia,
- Zabytkowa Warzelnia Soli,
- Zamek w Bobrownikach,
- Centrum Kultury Zamek Krzyżacki w Toruniu.
Fot.: www.uzdrowiskociechocinek.pl, www.facebook.com/sanatoriumgrazyna