Kolejowy Szpital Uzdrowiskowy w Ciechocinku to placówka, której tradycja sięga 1922 roku. Obecnie ośrodek oferuje swoim gościom zarówno komfortową bazę noclegową, jak i bogate zaplecze zabiegowe z rehabilitacyjnym basenem solankowym. Pełna oferta świadczonych usług obejmuje między innymi uzdrowiskowe leczenie szpitalne oraz uzdrowiskową rehabilitację szpitalną dla dorosłych.
Położenie geograficzne
Ciechocinek to znane miasteczko uzdrowiskowe w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie aleksandrowskim. Geograficznie leży w Kotlinie Toruńskiej, w szerokiej dolinie Wisły.
Lokalizacja i dojazd
Kolejowy Szpital Uzdrowiskowy mieści się przy ulicy Zdrojowej 17 w Ciechocinku. Ośrodek zlokalizowany jest w samym centrum uzdrowiska, w niewielkiej odległości od słynnych dywanów kwiatowych, zespołu tężni solankowych i Parku Zdrojowego. W pobliżu znajdują się liczne sklepy spożywcze i restauracje.
Do Kolejowego Szpitala Uzdrowiskowego w Ciechocinku można przyjechać własnym samochodem – ośrodek dysponuje płatnym parkingiem dla gości. Kuracjusze mogą także skorzystać ze środków transportu publicznego – autobusy i busy kursują tutaj z takich miast jak Toruń, Bydgoszcz, Warszawa czy Białystok.
Prywatne przewozy z adresu na adres to kolejna opcja dotarcia do szpitala w Ciechocinku. Tego typu przejazdy oferuje między innymi firma Hoper.
Warunki lokatorskie
Kolejowy Szpital Uzdrowiskowy w Ciechocinku oferuje pobyty w pokojach 1- i 2-osobowych oraz w pokojach typu studio z pełnym węzłem sanitarnym. Do dyspozycji gości są także 2-pokojowe apartamenty. Wszystkie pokoje wyposażone są w telewizor, radio oraz czajnik bezprzewodowy.
Na terenie obiektu znajduje się także kawiarnia, kiosk, apteka, biblioteka oraz wypożyczalnia rowerów. Pacjenci szpitala mogą liczyć ponadto na całodobową opiekę lekarską oraz pielęgniarską, możliwość przeprowadzenia badań specjalistycznych oraz wykonanie niezbędnych badań laboratoryjnych.
Kolejowy Szpital Uzdrowiskowy świadczy następujące usługi:
- uzdrowiskowe leczenie szpitalne,
- uzdrowiskową rehabilitację szpitalną dla dorosłych,
- uzdrowiskowe leczenie sanatoryjne,
- uzdrowiskową rehabilitację sanatoryjną dla dorosłych,
- uzdrowiskową rehabilitację ambulatoryjną dorosłych i dzieci,,
- świadczenia pielęgnacyjno – opiekuńcze w ramach opieki długoterminowej,
- rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej w schorzeniach narządu ruchu oraz głosu,
- rehabilitację ogólnoustrojową,
- rehabilitację neurologiczną,
- fizjoterapię ambulatoryjną dorosłych i dzieci,
- lekarską ambulatoryjną opiekę rehabilitacyjną,
- turnusy rehabilitacyjne dla pacjentów korzystających z dofinansowania ze środków PFRON-u.
Specjalizacja leczenia
Ośrodek specjalizuje się w leczeniu i rehabilitacji:
- schorzeń reumatycznych i pourazowych,
- chorób układu nerwowego,
- chorób górnych dróg oddechowych,
- chorób narządu ruchu.
Zabiegi
Kolejowy Szpital Uzdrowiskowy w Ciechocinku posiada w swojej ofercie następujące rodzaje zabiegów leczniczych:
- zabiegi balneologiczne – basen solankowy, okłady borowinowe, inhalacje solankowe, inhalacje specjalne z lekiem, kąpiel kwasowęglowa w wannie, kąpiel solankowa w wannie, kąpiel kwasowęglowa sucha;
- zabiegi wodolecznicze – hydromasaż podwodny, bicze szkockie, masaż hydropowietrzny, kąpiel perełkowa w wannie, kąpiel wirowa kończyn dolnych i górnych;
- zabiegi z zakresu fizykoterapii – galwanizacja, jonoforeza z lekiem, jonoforeza borowinowa, kąpiel 4-komorowa, kąpiel 2-komorowa kończyn dolnych i górnych, elektrostymulacja, tonoliza, magnetoterapia, prądy Tens/Kotza/Traberta, elektroterapia, laseroterapia, pole elektromagnetyczne wysokiej częstotliwości, ultradźwięki, ultrafonoforeza, fala uderzeniowa, krioterapia miejscowa, lampa Sollux, terapia światłem spolaryzowanym;
- zabiegi z zakresu kinezyterapii – aqua fitness, nordic walking, therapy master, kinesiology taping, gimnastyka zbiorowa i indywidualna, ćwiczenia w odciążeniu, gimnastyka przyrządowa (cykloergometr rowerowy, bieżnia, stepper, orbitrek);
- masaże – klasyczny, relaksacyjny, olejami, gorącymi kamieniami, orientalny masaż świecą.
Do pozostałych metod leczenia uzdrowiskowego należą: psychoterapia, dieta i farmakoterapia, edukacja zdrowotna oraz klimatoterapia.
Atrakcje turystyczne
Ciechocinek to chyba jeden z najbardziej znanych kurortów uzdrowiskowych w Polsce. Miasteczko słynie przede wszystkim z produkcji wód mineralnych oraz soli jadalnej na bazie naturalnych surowców zdrojowych. Na terenie uzdrowiska znajduje się także cała masa atrakcji dla kuracjuszy i turystów, Najciekawsze z nich to m.in.:
- Park Zdrojowy,
- Pijalnia Wód Mineralnych,
- Cerkiew św. Michała Archanioła,
- Kościół św. Piotra i Pawła,
- Dworek Prezydenta RP,
- Partery Hellwiga,
- Teatr letni z XIX wieku,
- Drewniane tężnie solankowe w Ciechocinku.
Fot.: www.ksuc.pl, www.facebook.com