Sanatoria w Horyńcu-Zdroju

Horyniec-Zdrój to uzdrowisko położone w województwie podkarpackim, na pograniczu Płaskowyżu Tarnogrodzkiego i Roztocza Wschodniego. Jest to jedno z najstarszych i najpopularniejszych uzdrowisk w Polsce, z ponad 200-letnią tradycją. Kurort słynie z lecznictwa mineralnego, opartego na wodach mineralnych o wysokiej zawartości wapnia, magnezu, sodu i chloru. Woda ta jest wykorzystywana między innymi w leczeniu schorzeń układu krążenia, układu pokarmowego oraz chorób kobiecych.

W uzdrowisku znajduje się kilka sanatoriów, które oferują szeroki zakres zabiegów leczniczych i rehabilitacyjnych. Do dyspozycji kuracjuszy jest również pijalnia wód mineralnych. Oprócz walorów leczniczych, Horyniec-Zdrój jest również pięknym miejscem o bogatej historii. W miejscowości znajduje się wiele zabytków. Wszystko to sprawia, że kurort przyciąga nie tylko kuracjuszy, ale również turystów, którzy chcą podziwiać piękno Roztocza.

  1. Historia i tradycje
  2. Lokalizacja i infrastruktura
  3. Profil leczenia
  4. Atrakcje turystyczne
  5. Aktywność fizyczna i wypoczynek

Historia i tradycje

Horyniec-Zdrój jest miejscowością o długiej historii. Pierwsza wzmianka o niej pochodzi z 1444 roku. Nie wiadomo dokładnie, kiedy rozpoczęła się działalność uzdrowiskowa w Horyńcu. Według miejscowej legendy, król Jan III Sobieski polował w okolicach wsi i być może także korzystał z leczniczych kąpieli. Bez wątpienia na rozwój uzdrowiska wpłynęło wybudowanie w 1884 roku linii kolejowej Jarosław-Rawa Ruska. Dynamiczny rozwój Horyńca został jednak przerwany przez wybuch II wojny światowej.

Po wojnie Horyniec-Zdrój funkcjonował jako uzdrowisko regionalne. Nowy etap działalności uzdrowiskowej zapoczątkowało otwarcie pierwszego w kraju Chłopskiego Domu Zdrowia „Rolnik” (1977). Z czasem na terenie miejscowości została wyodrębniona dzielnica uzdrowiskowa. Zaczęła też pojawiać się charakterystyczna zabudowa.

Lokalizacja i infrastruktura

Horyniec-Zdrój to wieś uzdrowiskowa położona w województwie podkarpackim, w powiecie lubaczowskim, w gminie Horyniec-Zdrój. Leży na pograniczu Płaskowyżu Tarnogrodzkiego i Roztocza Wschodniego, w odległości około 4 km od granicy z Ukrainą.

Najłatwiej dojechać do Horyńca-Zdroju samochodem. Z Lublina trasa zajmuje około 2 godziny, a z Rzeszowa około 1,5 godziny. Do kurortu można również dojechać autobusem.

Na terenie miasta znajduje się stacja kolejowa na linii Jarosław-Rawa Ruska. Z Lublina można dojechać bezpośrednim pociągiem PKP. Z Rzeszowa należy przesiąść się w pociąg w Jarosławiu.

Profil leczenia

Horyniec-Zdrój jest uzdrowiskiem o wielowiekowej tradycji. Lecznicze właściwości wody mineralnej i borowiny wykorzystywane są do leczenia wielu schorzeń, w tym:

  • chorób ortopedyczno-urazowych (ortopedia),
  • chorób reumatologicznych (reumatologia),
  • chorób układu nerwowego (neurologia).

Atrakcje turystyczne

Horyniec-Zdrój to nie tylko uzdrowisko, ale również atrakcyjne miejsce turystyczne. W miejscowości i jej okolicach znajduje się wiele ciekawych zabytków i atrakcji. Jednym z najbardziej znanych zabytków jest Pałac Ponińskich. To XVIII-wieczna budowla wybudowana przez rodzinę Ponińskich. Obecnie mieści się w nim sanatorium. Inne zabytki i atrakcje turystyczne w Horyńcu i okolicy to:

  • Park Zdrojowy i Pijalnia Wód Mineralnych,
  • Zalew Horyniecki,
  • Cerkiew w Radrużu,
  • Wodospad w Starym Brusnie,
  • Kościół z klasztorem Franciszkanów,
  • Teatr Dworski,
  • Basen Wodny Świat,
  • Pałac w Narolu.

Aktywność fizyczna i wypoczynek

Horyniec-Zdrój to idealne miejsce na wypoczynek i aktywność fizyczną. W miejscowości i jej okolicach znajdują się liczne szlaki turystyczne, trasy rowerowe, a także tereny rekreacyjne.

Na terenie miasteczka znajduje się kilka terenów rekreacyjnych, w tym Park Zdrojowy, Aquapark Wodny Świat oraz stadion miejski z bieżnią lekkoatletyczną.

Oprócz aktywności fizycznej na świeżym powietrzu, w Horyńcu-Zdroju dostępne są również zajęcia rehabilitacyjne i ruchowe w ramach leczenia. Zajęcia te są prowadzone przez wykwalifikowanych fizjoterapeutów i mają na celu poprawę zdrowia i kondycji kuracjuszy.