Zakład Opiekuńczo-Leczniczy w Oławie

Dane kontaktowe:

Adres:

ul. Baczyńskiego 1,
55-200 Oława

Lokalizacja: W mieście
Miasto: Oława
Województwo: dolnośląskie
obiekt zweryfikowany w KRDO
Jesteś właścicielem? Napisz!
Metryka
Finansowanie
publiczne
Profil ośrodka
osoby w podeszłym wieku
osoby przewlekle somatczynie chore
osoby niepełnosprawne fizycznie
osoby chore na ALZHEIMER/PARKINSON/DEMENCJA
Udogodnienia
Opieka duszpasterska
Wsparcie psychiatry / psychologa
Własna baza rehabilitacyjna
Opis

ZOL w Oławie zlokalizowany jest w budynku szpitala. To stacjonarny zakład o profilu ogólnym stworzony z myślą o osobach dorosłych. Placówka zapewnia całodobową opiekę i leczenie pacjentom, którzy przebyli ostrą fazę leczenia szpitalnego, mają ukończony proces diagnozowania oraz wymagają profesjonalnej pielęgnacji, rehabilitacji i nadzoru lekarskiego. Na miejscu do dyspozycji pensjonariuszy i ich rodzin dostępna jest sala pobytu dziennego z telewizorem. Wszystkie pomieszczenia pozbawione są barier architektonicznych i w pełni dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Położenie geograficzne

Oława to miasto w województwie dolnośląskim, w aglomeracji wrocławskiej, w powiecie oławskim. Geograficznie leży w w Pradolinie Wrocławskiej, nad rzekami Oławą i Odrą, 25 km na południowy wschód od Wrocławia. Pod względem administracyjnym miasto położone jest we wschodniej części województwa. Graniczy z gminą Oława oraz z gminą Jelcz-Laskowice.

Lokalizacja i dojazd

Zakład Opiekuńczo-Leczniczy mieści się przy ulicy K.K. Baczyńskiego 1 w Oławie. Obiekt zlokalizowany jest w otoczeniu domów jednorodzinnych, pól i lasów. Przed budynkiem znajduje się parking.

Zakład Opiekuńczo-Leczniczy w Oławie
Na terenie budynku znajduje się kilka oddziałów szpitalnych, poradnie specjalistyczne oraz Dzienny Dom Opieki Medycznej

Oława oddalona jest o około 25 km od Wrocławia, 50 km od Opola, 160 km od Poznania i 170 km od Zielonej Góry. Transport publiczny w mieście obsługiwany jest przez autobusy PKS w Oławie S.A.. Miejscowość posiada bezpośrednie połączenia autobusowe z Opolem, Wrocławiem, Jelenią Górą, Raciborzem i Cieszynem.

Do Oławy można bez większych problemów dojechać pociągiem. W mieście znajduje się jedna stacja. Dojazd jest możliwy także prywatnym samochodem. Przez Oławę przebiegają między innymi drogi:

  • DK94 (ul. ks. Kutrowskiego, gen. Andersa, 11 Listopada, 1 Maja, Opolska),
  • DW396 (ul. Oleśnicka, Chrobrego, 3 Maja, Strzelna, Wiejska, Nowy Otok),
  • DW455 (droga biegnie wzdłuż granicy miasta).

Warunki lokatorskie

Zakład Opiekuńczo-Leczniczy w Oławie dysponuje 5 salami 1-osobowymi, 6 salami 2-osobowymi i 2 salami 3-osobowymi. Łącznie do dyspozycji pacjentów są 23 łóżka. Wszystkie pokoje wyposażone są w automatycznie regulowane łóżka, szafki przyłóżkowe, pojemne szafy ubraniowe oraz stoliki i krzesła. Część pokoi posiada osobne łazienki.

Na miejscu dostępna jest sala dziennego pobytu z telewizorem – mogą z niej korzystać zarówno pacjenci, jak i ich rodziny. Wszystkie pomieszczenia w budynku przystosowane są do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Zakład Opiekuńczo-Leczniczy w Oławie
Przy każdym łóżku znajduje się pilot do systemu przyzywowego

ZOL to tylko jeden z oddziałów na terenie szpitala. W obiekcie znajduje się również Przychodnia Lekarza Rodzinnego (POZ), poradnie specjalistyczne oraz hospicjum przeznaczone dla osób nieuleczalnie chorych w ostatnim, terminalnym okresie ich życia.

W budynku zlokalizowane są także oddziały szpitalne, w tym m.in.:

  • Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii,
  • Oddział Chirurgiczny,
  • Oddział Ginekologiczno – Położniczy,
  • Oddział Okulistyki Jednodniowej,
  • Oddział Wewnętrzny.

Na pierwszym piętrze głównego szpitala znajduje się Dzienny Dom Opieki Medycznej czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00 – 15:05.

Kto może skorzystać z oferty domu opieki?

Zakład Opiekuńczo – Leczniczy to placówka stacjonarna stworzona z myślą o osobach dorosłych. Ośrodek specjalizuje się w całodobowej opiece nad osobami, które:

  • przebyły ostrą fazę leczenia szpitalnego,
  • mają za sobą ukończony proces diagnozowania, leczenia operacyjnego lub intensywnego leczenia zachowawczego;
  • ze względu na stan zdrowia i brak możliwości samodzielnego funkcjonowania wymagają profesjonalnej pielęgnacji, rehabilitacji i nadzoru lekarskiego.

Pobyt w placówce ma charakter czasowy i nie może trwać dłużej niż 6 miesięcy. Wysokość opłaty ustalana jest na podstawie obowiązujących przepisów i wynosi 70% świadczenia emerytalnego bądź rentowego.

Przeciwwskazaniem do pobytu w ośrodku jest terminalna faza choroby nowotworowej (opieka hospicyjna), ostra faza choroby psychicznej (pobyt na oddziale psychiatrycznym) oraz uzależnienia.

Opieka medyczna i rehabilitacja

Pacjenci objęci są całodobową opieką. Świadczy ją wykwalifikowany i doświadczony personel. Osoby przebywające w placówce mają zapewnione również badania diagnostyczne i specjalistyczne, w tym badania z zakresu hematologii, analityki ogólnej, biochemii, serologii oraz immunochemii.

Zakład Opiekuńczo-Leczniczy w Oławie
Placówka jest świetnie wyposażona, dzięki czemu może świadczyć usługi na najwyższym poziomie

Ośrodek zapewnia swoim podopiecznym rehabilitację ambulatoryjną w ramach umowy z NFZ, rehabilitację komercyjną oraz rehabilitację pacjentów objętych pakietami LUX-MED. Pełen zakresu zabiegów obejmuje między innymi zabiegi z zakresu:

  • kinezyterapii – metody specjalne (McKenzie, PNF), ćwiczenia bierne i czynno-bierne, ćwiczenia na sprzęcie rehabilitacyjnym, gimnastyka grupowa, szyna CPM;
  • masażu – masaż klasyczny, drenaż limfatyczny, aquavibron, masaż wirowy kończyn dolnych i górnych, masaż wirowy odcinka lędźwiowego;
  • fizykoterapii – krioterapia, laser, prądy Tens/Kotza/Traberta, tonoliza, elektrostymulacja, galwanizacja, jonoforeza, ultradźwięki, fonoforeza, lampy Sollux i Bioptron, pole magnetyczne, parafina, fala uderzeniowa.

Atrakcje turystyczne

Jedną z atrakcji zlokalizowanych w niewielkiej odległości od miasta jest Zamek w Brzegu – jeden z najważniejszych zamków renesansowych Europy Środkowo-Wschodniej. Budowla od XVII wieku znajdowała się w posiadaniu Habsburgów. Obecnie mieści się w nim Muzeum Piastów Śląskich. W 2018 roku zamek został wpisany na listę polskich pomników historii. Region słynie jednak nie tylko z zabytkowych budowli, ale i miejsc cennych przyrodnicze. Najciekawsze atrakcje w okolicy to:

  • Wieża widokowa w Kotowicach,
  • Wioska Indiańska Tipi Town w Kamieńcu Wrocławskim,
  • Park Nadodrzański w Brzegu,
  • Hydropolis: Centrum Edukacji Ekologicznej we Wrocławiu,
  • Ostrów Tumski we Wrocławiu,
  • Pałac Królewski – Muzeum Historyczne we Wrocławiu,
  • Zamek Książąt Oleśnickich w Oleśnicy.

Fot.: www.zozolawa.wroc.pl

Oceń to miejsce

Opinie dotyczące placówek są bardzo ważne dla innych użytkowników szukających dla siebie idealnego miejsca. Zrób, co możesz, aby Twoja opinia była rzetelna i wnosiła jak najwięcej dla innych!

Lokalizacja

Personel

Leczenie

Wyżywienie

Standard

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zadaj pytanie

    Zadaj pytanie dotyczące placówki. Zrobimy co w naszej mocy, aby Twoje zapytanie dotarło w odpowiednie miejsce i wróciło z wyczerpującą odpowiedzią! Zostaniesz o niej powiadomiony drogą mailową!
    Pytania kuracjuszy

    Zadaj pierwsze pytanie