Dom Pomocy Społecznej w Ząbkowicach Śląskich

Dom Pomocy Społecznej w Ząbkowicach Śląskich

Dane kontaktowe:

 • 74
 • 74
Adres:

Szpitalna 3,
57-200 Ząbkowice Śląskie

Lokalizacja: W mieście
Województwo: dolnośląskie
obiekt zweryfikowany w KRDO
Jesteś właścicielem? Napisz!
Metryka
Finansowanie
publiczne
Profil ośrodka
osoby przewlekle somatczynie chore
Opis

DPS w Ząbkowicach Śląskich to publiczna placówka stworzona z myślą o osobach przewlekle somatycznie chorych, w tym seniorach. Ośrodek zlokalizowany jest w centrum miasta, w otoczeniu zieleni. Pensjonariusze mają tu do dyspozycji pokoje wyposażone w instalację przywoławczą, podstawowe meble i łazienkę dostosowaną do indywidualnych potrzeb. W budynku znajduje się winda. W każdym segmencie mieszkalnym przygotowano dla seniorów kuchenki podręczne, a także pokoje pobytu dziennego z TV.

Oferta DPS w Ząbkowicach Śląskich

Na miejscu opiekę nad podopiecznymi sprawuje wykwalifikowany zespół. W jego skład wchodzą: lekarz rodzinny, psychiatra, psycholog, pielęgniarki, rehabilitanci, terapeuta zajęciowy, a także opiekunowie. Zespoły pielęgniarek i opiekunów pracują w systemie dyżurów 8- i 12-godzinnych, zapewniając mieszkańcom domu opieki w Ząbkowicach Śląskich całodobową opiekę medyczną i usługi opiekuńcze. Lekarz rodzinny przyjmuje raz w tygodniu oraz na każde wezwanie. Psychiatra jest do dyspozycji dwa razy w miesiącu i w zależności od potrzeb.

Zajęcia rehabilitacyjne odbywają się od poniedziałku do piątku. Pensjonariusze mogą korzystać bez skierowania i bez limitów z następujących zabiegów:

 • laseroterapia,
 • galwanizacja,
 • elektrostymulacja,
 • diadynamik,
 • jonoforeza,
 • lampy Sollux i Bioptron,
 • inhalacje,
 • ćwiczenia w UGUL,
 • ćwiczenia oddechowe,
 • ćwiczenia bierne (przyłóżkowe),
 • ćwiczenia czynne indywidualne i grupowe.
W Domu Pomocy Społecznej w Ząbkowicach Śląskich znajduje się przestronna stołówka
W DPS w Ząbkowicach Śląskich znajduje się przestronna stołówka

W Domu Pomocy Społecznej w Ząbkowicach Śląskich prowadzone zajęcia terapeutyczne dla seniorów. Proponowane aktywności to:

 • biblioterapia,
 • prace manualne i robótki ręczne,
 • ergoterapia,
 • papieroplastyka,
 • muzykoterapia,
 • gry stolikowe (warcaby, domino, puzzle, szachy),
 • arteterapia.

Kto może skorzystać z oferty DPS w Ząbkowicach Śląskich?

Dom Pomocy Społecznej przy ulicy Szpitalnej 3 w Ząbkowicach Śląskich jest placówką publiczną. Ośrodek powstał z myślą o osobach przewlekle somatycznie chorych, w tym osobach w podeszłych wieku. DPS dysponuje łącznie 118 miejscami – zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn.

Warunki lokatorskie w DPS w Ząbkowicach Śląskich

Ośrodek dysponuje 29 pokojami 1-osobowymi, 26 pokojami 2-osobowymi oraz 12 pokojami 3-osobowymi. W każdym z nich znajduje się łazienka dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych, instalacja przywoławcza oraz podstawowe meble. Na życzenie mieszkańca w pokojach instalowane są aparaty telefoniczne. Ośrodek dysponuje również pokojami rodzinnymi, które przeznaczone są dla małżeństw.

W każdym segmencie mieszkalnym znajduje się ponadto kuchenka podręczna, a także pokój odwiedzin – świetlica wyposażona w telewizor.

Mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Ząbkowicach Śląskich mogą doposażyć swoje pokoje, na przykład dekorując je przywiezionymi z domu bibelotami
Mieszkańcy DPS w Ząbkowicach Śląskich mogą doposażyć swoje pokoje, na przykład dekorując je przywiezionymi z domu bibelotami

Placówka zapewnia swoim podopiecznym 3 posiłki dziennie. Kuchnia przygotowuje posiłki według diety określonej przez lekarza. Dodatkowo mieszkańcy mają nieograniczony dostęp do napoi i podstawowych produktów żywnościowych.

Podopieczni domu mogą korzystać z bogatej oferty kulturalnej przygotowanej przez pracownika ds. kulturalno-oświatowych. Potrzeby religijne zaspokajają w przydomowej kaplicy, w której odprawiana jest Msza Święta raz w tygodniu (w sobotę o 16:00). Dom zapewnia realizację praktyk religijnych różnych wyznań.

Położenie geograficzne DPS w Ząbkowicach Śląskich

Dom Pomocy Społecznej w Ząbkowicach Śląskich jest jednym z domów opieki w województwie dolnośląskim. Ząbkowice Śląskie to miasto w powiecie ząbkowickim, w gminie Ząbkowice Śląskie. Geograficznie leży na Przedgórzu Sudeckim, na Dolnym Śląsku.

Lokalizacja i dojazd do DPS w Ząbkowicach Śląskich

DPS mieści się przy ulicy Szpitalnej 3 w Ząbkowicach Śląskich. Lokalizacja ośrodka jest atrakcyjna – dom opieki, choć znajduje się w centrum miasta, leży nieco na uboczu. Wokół budynku znajduje się częściowo zagospodarowany teren rekreacyjny, z którego mogą korzystać także osoby niepełnosprawne. Z myślą o nich przygotowano plac manewrowy utwardzany kostką, specjalne poręczę oraz podjazd dla wózków inwalidzkich.

Dom Pomocy Społecznej w Ząbkowicach Śląskich i bus służący do przewozu pensjonariuszy na badania i konsultacje lekarskie
DPS w Ząbkowicach Śląskich i bus służący do przewozu pensjonariuszy na badania i konsultacje lekarskie

Obok domu biegnie droga krajowa nr 8, prowadząca od granicy z Czechami w Kudowie-Zdroju do Raczek koło Suwałk. Trasa przebiega przez 5 województw: dolnośląskie, wielkopolskie, łódzkie, mazowieckie i podlaskie.

3, Szpitalna, Ząbkowice Śląskie, Województwo dolnośląskie, 57-200, Polska.

Atrakcje turystyczne w okolicy DPS w Ząbkowicach Śląskich

DPS w Ząbkowicach Śląskich jest domem opieki położonym w mieście. Ośrodek zlokalizowany jest na terenie malowniczego miasteczka, które od XIII wieku było siedzibą znanego czeskiego rodu Podjebradów. Na terenie miejscowości znajduje się kilka ciekawych zabytków, takich jak: Krzywa Wieża czy neogotycki ratusz. Dom sąsiaduje z ruinami XIV-wiecznego zamku książąt Ziębickich. Jakie jeszcze atrakcje czekają na zwiedzających w okolicy? Oto kilka z nich:

 • Kopalnia Szklary w Szklarach,
 • Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim,
 • Twierdza Srebrna Góra,
 • Piernikarnia Śląska w Niemczy,
 • Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego w Ziębicach,
 • Kopalnia Złota w Złotym Stoku.

Fot.: www.dps-zabkowice.pl

Oceń to miejsce

Opinie dotyczące placówek są bardzo ważne dla innych użytkowników szukających dla siebie idealnego miejsca. Zrób, co możesz, aby Twoja opinia była rzetelna i wnosiła jak najwięcej dla innych!

Lokalizacja

Personel

Leczenie

Wyżywienie

Standard

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zadaj pytanie

  Zadaj pytanie dotyczące placówki. Zrobimy co w naszej mocy, aby Twoje zapytanie dotarło w odpowiednie miejsce i wróciło z wyczerpującą odpowiedzią! Zostaniesz o niej powiadomiony drogą mailową!
  Pytania

  Zadaj pierwsze pytanie