Dom Pomocy Społecznej w Pleszewie

Dane kontaktowe:

Adres:

Plac Wolności im. Jana Pawła II 5
63-300 Pleszew

Lokalizacja: W dolinie W mieście
Miasto: Pleszew
Województwo: wielkopolskie
obiekt zweryfikowany w KRDO
Jesteś właścicielem? Napisz!
Metryka
Finansowanie
publiczne
Profil ośrodka
osoby w podeszłym wieku
osoby przewlekle somatczynie chore
osoby niepełnosprawne fizycznie
osoby chore na ALZHEIMER/PARKINSON/DEMENCJA
Udogodnienia
Opieka duszpasterska
Wsparcie psychiatry / psychologa
Własna baza rehabilitacyjna
Stawki za pobyt
na miesiąc od 8200 zł
Opis

DPS w Pleszewie to publiczna placówka zlokalizowana przy Placu Wolności im. Jana Pawła II 5. Ośrodek dysponuje 341 miejscami dla osób przewlekle somatycznie chorych oraz przewlekle psychicznie chorych (kobiet i mężczyzn). W ramach DPS-u działa również Dzienny Dom Senior+, zrzeszający seniorów z Powiatu Pleszewskiego, nieaktywnych zawodowy, którzy ukończyli 60 lat. Pensjonariusze mają zapewnione komfortowe warunki zakwaterowania. Mogą też korzystać z pomieszczeń ogólnodostępnych, takich jak sale terapii zajęciowej, pokoje dziennego pobytu, punkt biblioteczny czy kawiarnia. Cała infrastruktura dostosowana jest do potrzeb osób z ograniczoną sprawnością ruchową.

Położenie geograficzne

Pleszew to miasto w województwie wielkopolskim, w powiecie pleszewskim, w gminie Pleszew. Miejscowość zlokalizowana jest 25 km na północny zachód od Kalisza. Geograficznie leży w Wielkopolsce, na Wysoczyźnie Kaliskiej, nad Nerem.

Lokalizacja i dojazd

Ośrodek mieści się przy Placu Wolności im. Jana Pawła II 5 w Pleszewie (budynek A). Kompleks składa się z 5 budynków oznaczonych kolejno literami A, B, C, D i E. Obiekty zlokalizowane są przy ulicy Podgórnej 2 i Malińskiej 9 w Pleszewie oraz przy ulicy Pleszewskiej 2 w Fabianowie (oddział III dla przewlekle psychicznie chorych kobiet).

Teren wokół domu przystosowany jest do potrzeb osób niepełnosprawnych i poruszających się na wózkach inwalidzkich. Ośrodek otoczony jest zielenią. W ogrodzie znajdują się altany i alejki spacerowe. Znajdują się tu również tereny sportowo – rekreacyjne. Mieszkańcy domu mogą korzystać z kręgielni plenerowej, boiska do piłki siatkowej i piłki nożnej czy wyznaczonego miejsca do grillowania.

Dom Pomocy Społecznej w Pleszewie
Na miejscu dostępne są boiska sportowe, alejki spacerowe i miejsce do grillowania

Pleszew jest świetnie skomunikowany z innymi miejscowościami w regionie. Przez miasto przebiegają ważne szlaki drogowe, w tym droga krajowa nr 11 (Kołobrzeg – Piła – Poznań – Pleszew – Ostrów Wielkopolski – Lubliniec – Bytom) czy droga krajowa nr 12 (Łęknica – Leszno – Pleszew – Kalisz – Radom – Dorohusk).

Osoby z innych części miasta i okolicznych miejscowości bez większych problemów dojadą do ośrodka komunikacją miejską. Kursy obsługiwane są przez Pleszewskie Linie Autobusowe na liniach miejskich i podmiejskich. między innymi z Gołuchowa, Jarocina (linia P) i Kalisza (linia A).

Ośrodek dysponuje pojazdami przystosowanymi do przewozu osób niepełnosprawnych. Umożliwiają one sprawny dowóz mieszkańców na różnego rodzaju wizyty w szpitalach i poradniach specjalistycznych. Placówka organizuje również wyjazdy na zajęcia rekreacyjno–sportowe, na przykład na basen czy kręgielnie.

Warunki lokatorskie

Dom Pomocy w Pleszewie dysponuje 341 miejscami. Z myślą o pensjonariuszach przygotowano w sumie 159 pokoi, z czego większość to pokoje 2-osobowe. Pokoje 1- i 2-osobowe wyposażone są w prywatne łazienki. Na terenie ośrodka znajdują się ponadto pokoje 3- i 4-osobowe pokoje przeznaczone dla osób obłożnie chorych. Wszystkie pokoje mieszkalne wyposażone są w podstawowy sprzęt, w tym tapczan lub łóżko, szafkę nocną, szafę na ubrania, a także pościel, ręczniki i przybory toaletowe. W większości z nich znajdują się telewizory lub radia.

Kompleks składa się z 3 oddziałów, które rozmieszczone są w 5 budynkach:

  • oddział I dla osób przewlekle somatycznie chorych dysponuje 148 miejscami i mieści się w dwóch budynkach – budynku A przy Placu Wolności im. Jana Pawła II 5 i budynku B przy ulicy Podgórnej 2;
  • oddział II dla osób przewlekle psychicznie chorych dysponuje 92 miejscami w budynku C przy ulicy Malińskiej 9a i pododdziałem dla osób uzależnionych od alkoholu w budynku D przy tej samej ulicy;
  • oddział III dla przewlekle psychicznie chorych kobiet dysponuje 101 miejscami i znajduje się przy ulicy Pleszewskiej 2 w Fabianowie.

Dodatkowo w strukturze ośrodka działa Dzienny Dom Senior+ dysponujący 30 miejscami. Mieści się on w budynku E przy Placu Wolności im. Jana Pawła II 5 w Pleszewie.

Dom Pomocy Społecznej w Pleszewie
Ośrodek dysponuje pokojami wyposażonymi w specjalistyczne łóżka rehabilitacyjne

Cała infrastruktura pozbawiona jest barier architektonicznych. Wszystkie budynki wielokondygnacyjne mają zainstalowaną windę dostosowaną do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zastosowano w nich ponadto systemy alarmu przeciwpożarowego oraz systemy przyzywowo-alarmowe.

W obiektach należących do DPS-u znajdują się pomieszczenia ogólnodostępne, takie jak:

  • pokoje dziennego pobytu,
  • kuchenki pomocnicze,
  • przestronne jadalnie,
  • sale terapii zajęciowej,
  • pomieszczenia pomocnicze do prania i suszenia,
  • sala konferencyjna,
  • pokoje gościnne,
  • palarnie,
  • punkt biblioteczny.

Pensjonariusze mają zapewnione całodzienne wyżywienie. Menu składa się z czterech posiłków: śniadania, obiadu, podwieczorka i kolacji. Ponadto przez całą dobę mieszkańcy mają dostęp do podstawowych produktów żywnościowych i napojów. Do ich dyspozycji są również kuchenki pomocnicze, w których mogą przyrządzać sobie posiłki z własnych produktów. Posiłki główne przygotowywane są na miejscu i serwowane we wspólnych jadalniach. Na indywidualne życzenie mieszkaniec może również spożywać posiłki we własnym pokoju.

W ramach DPS-u działa Dzienny Dom Senior+, który zrzesza seniorów powyżej 60 roku życia, mieszkających na terenie powiatu pleszewskiego. Mogą oni liczyć na ciepły posiłek, opiekę pielęgniarską, wsparcie psychologa oraz rehabilitację. Do dyspozycji seniorów jest biblioteczka bogata w nowości wydawnicze, komputer z dostępem do Internetu, pomieszczenia do wypoczynku oraz pełen zieleni ogród. Personel pracujący w ośrodku zapewnia swoim podopiecznym ciekawy program terapeutyczny. Na miejscu organizowane są spotkania integracyjne, imprezy okolicznościowe, wyjazdy do kina i teatru czy wspólne grillowanie. W Dziennym Domu można wziąć udział w warsztatach artystycznych, kulinarnych, muzycznych czy ogrodniczych.

Kto może skorzystać z oferty domu opieki?

Oferta Domu Opieki Społecznej w Pleszewie skierowana jest do osób przewlekle somatycznie chorych oraz osób przewlekle psychicznie chorych. To placówka koedukacyjna przyjmująca zarówno kobiety, jak i mężczyzn.

W jej ramach działa pododdział dla osób uzależnionych od alkoholu, a także Dzienny Dom Senior+. Ten ostatni jest określany w strukturze organizacyjnej jako Dział Wsparcia Dziennego i dysponuje 30 miejscami. Mieści się w budynku E przy Placu Wolności im. Jana Pawła II 5 w Pleszewie.

Opieka medyczna i rehabilitacja

Kompleksową opiekę nad pensjonariuszami sprawuje wykwalifikowany personel reagujący na wszelkie ich potrzeby. Mieszkańcy są pod opieką lekarza rodzinnego i pielęgniarki środowiskowej. Wizyty lekarza POZ odbywają się raz w tygodniu i na każde inne wezwanie w razie potrzeby. W nagłych przypadkach personel wzywa pogotowie ratunkowe. W ośrodku przyjmuje również lekarz psychiatra dwa razy w miesiącu. Dom Pomocy Społecznej w Pleszewie pokrywa koszty pieluchomajtek oraz w części odpłatność za leki.

Dom Pomocy Społecznej w Pleszewie
Placówka zapewnia swoim podopiecznym rehabilitację, w tym ćwiczenia w kabinie UGUL

Nieodłącznym elementem postępowania leczniczego jest rehabilitacja. Jej celem jest kompensacja utraconych funkcji w następstwie choroby, urazów lub kalectwa. Na terenie domu znajduje się 5 gabinetów rehabilitacyjnych oferujących szeroki zakres zabiegów leczniczych. Pełna oferta obejmuje:

  • zabiegi z zakresu fizykoterapii – galwanizacja, jonoforeza, prądy interferencyjne, przezskórna stymulacja nerwów i mięśni, magnetoterapia, lampa Sollux i Bioptron, krioterapia, termoterapia, biostymulacja laserowa, okłady żelowe;
  • zabiegi wodolecznicze – masaż podwodny, kąpiel perełkowa, masaż wirowy kończyn dolnych i górnych;
  • zabiegi z zakresu kinezyterapii – ćwiczenia ogólnie usprawniające, ćwiczenia czynno-bierne, ćwiczenia bierne, ćwiczenia czynne w odciążeniu i z oporem, ćwiczenia izometryczne, ćwiczenia rozluźniające, ćwiczenia równoważne, ćwiczenia z wykorzystaniem specjalnych przyrządów i aparatów, ćwiczenia oddechowe, ćwiczenia mowy, ćwiczenia chodu, ćwiczenia czynności dnia codziennego, terapia manualna;
  • masaże – masaż klasyczny ręczny, drenaż limfatyczny, aqvavibron, masaże wodno-wirowe.

W Domu Pomocy Społecznej w Pleszewie prowadzona jest ponadto terapia zajęciowa, której celem jest aktywizacja mieszkańców i włączenie ich w nurt życia domu i społeczeństwa. Terapeuci i instruktorzy ds. kulturalno-oświatowych starają się zorganizować czas wolny proponując szeroki wachlarz zajęć, w tym m.in.:

  • zajęcia plastyczne – malowanie obrazów, wycinanie, wykonywanie kompozycji z elementami suszonych kwiatów, wykonywanie ozdób świątecznych, szydełkowanie, haftowanie, wykonywanie kartek okolicznościowych, origami;
  • zajęcia biblioterapii – wspólne czytanie książek, klub dyskusyjny;
  • zajęcia muzykoterapii – słuchanie muzyki, śpiewanie piosenek, nauka relaksacji przy odpowiedniej muzyce, trening autogenny Schultza i Jacobsona;
  • zajęcia silwoterapii – pomoc przy uprawie warzyw, sadzenie kwiatów, wycieczki piesze i rowerowe;
  • zajęcia kulturalno-oświatowe – spotkania integracyjne, przygotowywanie widowisk teatralnych i kabaretowych, konkursy recytatorskie;
  • zajęcia kulinarne – przygotowanie deserów, sałatek, wypiek ciastek;
  • zajęcia komputerowe – nauki obsługi sprzętu i poruszania się po Internecie;
  • zajęcia stolarskie – wykonywanie ozdób, ramek, mebli z palet;
  • zajęcia w Sali Doświadczania Świata – celem terapii jest doświadczanie świata zmysłami wzroku, dotyku, słuchu i węchu oraz odprężenie i wyciszenie;
  • trening pamięci,
  • trening EEG Biofeedback – metoda polega na regulowaniu bioelektrycznej aktywności mózgu.

Atrakcje turystyczne

Kilka kilometrów od Pleszewa, we wsi Gołuchów znajduje się Pokazowa Zagroda Zwierząt. Na powierzchni blisko 20 ha zgromadzono takie gatunki zwierząt, jak dziki, daniele czy koniki polskie. Największą jednak atrakcję stanowią żubry, których można tu znaleźć aż 116. Ponad setka osobników urodziła się w Gołuchowie. Zagroda mieści się na terenie Ośrodka Kultury Leśnej, w obrębie kompleksu leśnego z parkiem-arboretum. Pozostałe atrakcje turystyczne w okolicy to:

  • Zamek w Gołuchowie,
  • Pałac w Dobrzycy – Muzeum Ziemiaństwa,
  • Muzeum Star Wars w Witaszycach,
  • Spichlerz Polskiego Rocka w Jarocinie,
  • Dworek Marii Dąbrowskiej w Russowie,
  • Główny Rynek w Kaliszu,
  • Zamek – Muzeum Ziemi Koźmińskiej w Koźminie Wielkopolskim.

Fot.: www.dpspleszew.pl

Oceń to miejsce

Opinie dotyczące placówek są bardzo ważne dla innych użytkowników szukających dla siebie idealnego miejsca. Zrób, co możesz, aby Twoja opinia była rzetelna i wnosiła jak najwięcej dla innych!

Lokalizacja

Personel

Leczenie

Wyżywienie

Standard

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zadaj pytanie

    Zadaj pytanie dotyczące placówki. Zrobimy co w naszej mocy, aby Twoje zapytanie dotarło w odpowiednie miejsce i wróciło z wyczerpującą odpowiedzią! Zostaniesz o niej powiadomiony drogą mailową!
    Pytania kuracjuszy

    Zadaj pierwsze pytanie