Dom Pomocy Społecznej Ugory w Poznaniu

Dane kontaktowe:

Adres:

ul. Ugory 18/20,
61-623 Poznań

Lokalizacja: W mieście
Miasto: Poznań
Województwo: wielkopolskie
obiekt zweryfikowany w KRDO
Jesteś właścicielem? Napisz!
Metryka
Finansowanie
prywatne i publiczne
Profil ośrodka
osoby w podeszłym wieku
osoby przewlekle somatczynie chore
osoby niepełnosprawne fizycznie
osoby chore na ALZHEIMER/PARKINSON/DEMENCJA
Udogodnienia
Mieszkania wspomagane
Opieka paliatywna
Opieka duszpasterska
Wsparcie psychiatry / psychologa
Własna baza rehabilitacyjna
Stawki za pobyt
na miesiąc od 5962.07 zł
Opis

DPS Ugory to publiczna placówka zlokalizowana przy ulicy Ugory 18/20 w Poznaniu. Ośrodek zapewnia usługi bytowe, opiekuńcze i wspomagające osobom wymagającym całodobowej opieki z powodu wieku lub niepełnosprawności fizycznej. Każdy z pensjonariuszy otrzymuje Indywidualny Plan Wsparcia. Zawiera on między innymi zalecenia dotyczące zabiegów rehabilitacyjnych czy terapii zajęciowej. Placówka zatrudnia specjalistów w zakresie organizacji czasu wolnego, zajęć kulturalno-oświatowych oraz terapii zajęciowej. Podczas zajęć seniorzy grają na instrumentach, malują na szkle, wyszywają, robią biżuterię, biorą udział w różnego rodzaju grach i zabawach.

Położenie geograficzne

Poznań to miasto w środkowo-zachodniej Polsce, w środkowej części województwa wielkopolskiego. Geograficznie położone jest na obszarze trzech mezoregionów fizjograficznych – Pojezierza Poznańskiego, Równiny Wrzesińskiej oraz Poznańskiego Przełomu Warty. Poznań leży w dolinie rzeki Warty.

Lokalizacja i dojazd

Ośrodek mieści się przy ulicy Ugory 18/20 w Poznaniu. To spokojna i bezpieczna dzielnica. Wokół obiektu znajdują się tereny rekreacyjne z dużą ilością zieleni. Mieszkańcy chętnie korzystają z nich w wolnym czasie, zwłaszcza w wiosenne i letnie miesiące.

Dom Pomocy Społecznej Ugory w Poznaniu
Przed budynkiem znajduje się parking dla pracowników i osób odwiedzających swoich bliskich

Poznań jest świetnie skomunikowany z innymi miejscowościami w regionie. W mieście zbiega się pięć dróg o znaczeniu krajowym (S5, S11, A2, DK92 i DK32). Na terenie Poznania swój bieg kończy również siedem dróg wojewódzkich: nr 184 z Wronek, nr 194 z Gniezna, nr 196 z Wągrowca, nr 307 z Bukowca, nr 311 z Czempinia i nr 430 z Mosiny.

Do miasta można również dojechać pociągiem. Poznański Węzeł Kolejowy jest jednym z największych w kraju. Zbiega się w nim osiem linii kolejowych prowadzących w 9 kierunkach: do Warszawy, Wrocławia, Wolsztyna, Szczecina, Piły, Wągrowca, Gniezna, Ostrowa Wielkopolskiego i Berlina.

Po mieście można poruszać się autobusem bądź tramwajem. Na terenie Poznania działa 18 linii tramwajowych, 50 linii autobusowych normalnych i 65 linii autobusowych podmiejskich.

Warunki lokatorskie

Dom Pomocy Społecznej Ugory w Poznaniu dysponuje pokojami 1-, 2- i 3-osobowymi. W przypadku przyjęcia na oddział dla osób w podeszłym wieku pensjonariusz jest skierowany do pokoju 2-osobowego. Wszystkie pokoje mieszkalne na oddziale wyposażone są w łazienki z WC i umywalką. Łazienki nie są dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Pomieszczenia sanitarne wyposażone w udogodnienia dla osób niepełnosprawnych zlokalizowane są na piętrze, w przestrzeni wspólnej.

W każdego pokoju jest dostęp do tarasu z widokiem na ogród lub Park Szelągowski. Dodatkowo w przestrzeni wspólnej na parterze znajduje się podjazd na taras dostosowany do osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.

Pensjonariusze mają zapewnione zakwaterowanie i całodzienne wyżywienie. Posiłki są serwowane we wspólnej jadalni (stołówce) lub serwowane do pokoju w przypadku pacjentów leżących. W ciągu dnia mieszkańcy spędzają czas na świetlicy. Mogą też korzystać z biblioteki lub relaksować się na patio.

Dom Pomocy Społecznej Ugory w Poznaniu
Na terenie obiektu znajdują się pomieszczenia ogólnodostępne – jednym z nich jest jadalnia

Osoby skierowane na oddział dla osób niepełnosprawnych fizycznie znajdują zakwaterowanie w pokoju 2- lub 3-osobowym. Oddział mieści się w drugim budynku. Znajdujące się tam pokoje nie są wyposażone w prywatne łazienki. Pomieszczenia sanitarne, w tym toalety przystosowane do osób z ograniczoną sprawnością znajdują się w przestrzeniach wspólnych.

Mieszkańcy tego oddziału mogą korzystać ze wszystkich pomieszczeń ogólnodostępnych, atrakcji oraz przestrzeni w budynku dla osób w wieku podeszłym. Pensjonariusze spożywają posiłki na stołówce. W przypadku osób leżących posiłki są podawane bezpośrednio do pokoju. Personel pomaga w karmieniu.

Kto może skorzystać z oferty domu opieki?

Dom Pomocy Społecznej w Poznaniu przy ulicy Ugory 18/20 funkcjonuje jako publiczna placówka zapewniająca usługi bytowe, opiekuńcze i wspomagające zgodnie z obowiązującymi standardami.

Oferta DPS-u skierowana jest do osób, które wymagają całodobowej opieki z powodu wieku lub niepełnosprawności fizycznej. Osoby kwalifikujące się do przyjęcia nie mogą samodzielnie funkcjonować w codziennym życiu, a jednocześnie nie można im zapewnić niezbędnej pomocy w formie usług opiekuńczych w środowisku zamieszkania.

Opieka medyczna i rehabilitacja

W terminie 6 miesięcy od przyjęcia na oddział każdy z mieszkańców otrzymuje Indywidualny Plan Wsparcia, który koordynuje pracownik domu, zwany ,,pracownikiem pierwszego kontaktu”. Osoba ta działa w ramach zespołu terapeutyczno-opiekuńczego.

Dom nie zatrudnia lekarzy, ale umożliwia i organizuje swoim podopiecznym pomoc w korzystaniu ze świadczeń zdrowotnych. Mieszkańcy domu mogą korzystać z opieki lekarza rodzinnego w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Lekarz POZ zleca badania laboratoryjne, konsultacje specjalistyczne, a także formy leczenia farmakologicznego. Nagłe zachorowania zgłaszane są do Pomocy Doraźnej lub Pogotowia Ratunkowego.

Dom Pomocy Społecznej Ugory w Poznaniu
Ośrodek dysponuje własną bazą zabiegową

W DPS-ie zatrudnione są pielęgniarki, które realizują wszystkie zadania pielęgniarskie i zlecenia lekarskie. Do ich zadań należy również nadzór nad zabiegami i podawaniem leków. Personel tworzą ponadto opiekunowie i asystenci osób niepełnosprawnych. Personel opiekuńczy pomaga pensjonariuszom w codziennych czynnościach, takich jak kąpanie, karmienie, ubieranie czy stosowanie profilu przeciwodleżynowego u osób leżących.

Dom Pomocy Społecznej Ugory w Poznaniu zatrudnia specjalistów w zakresie organizacji czasu wolnego, terapii zajęciowej i usprawniania ruchowego. Wspomniana działalność obejmuje m.in.: zajęcia muzyczne, plastyczne, manualne, kulinarne czy taneczne. Inne formy zajęć terapeutycznych to:

  • zajęcia komputerowe,
  • poranki filmowe,
  • trening pamięci,
  • Kawiarenka Kulturalna,
  • zajęcia biblioteczne,
  • imprezy plenerowe i wyjazdowe,
  • wyjścia do kina lub teatru.

Dom dysponuje zapleczem terapeutycznym i salami usprawniania ruchowego. Fizjoterapeuci wykonują zabiegi kinezyterapeutyczne, fizykoterapeutyczne, gimnastykę poranną oraz zajęcia aktywizujące na siłowni zewnętrznej.

Atrakcje turystyczne

Stary Rynek w Poznaniu to miejsce, które koniecznie należy odwiedzić podczas wycieczki po mieście. Poznański Rynek to trzeci co do wielkości plac w Polsce i jeden z większych w Europie. W jego centralnym punkcie mieści się renesansowy ratusz, w którym znajduje się obecnie Muzeum Historii Miasta Poznania. Warto zatrzymać się w tym miejscu na moment, by popodziwiać zabytkowe kamienice otaczające plac. Jednym z ciekawszych obiektów jest Pałac Górków, uważany niegdyś za jeden z najpiękniejszych pałaców renesansowych w Rzeczypospolitej. W Poznaniu nie brakuje też innych atrakcji – oto kilka z nich:

  • Jezioro Maltańskie,
  • Palmiarnia Poznańska,
  • Katedra Poznańska,
  • Rogalowe Muzeum Poznania,
  • Muzeum Archeologiczne,
  • Zamek Królewski,
  • Zamek cesarski,
  • Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956,
  • Park Cytadela.

Fot.: www.dpsugory.poznan.pl

Oceń to miejsce

Opinie dotyczące placówek są bardzo ważne dla innych użytkowników szukających dla siebie idealnego miejsca. Zrób, co możesz, aby Twoja opinia była rzetelna i wnosiła jak najwięcej dla innych!

Lokalizacja

Personel

Leczenie

Wyżywienie

Standard

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zadaj pytanie

    Zadaj pytanie dotyczące placówki. Zrobimy co w naszej mocy, aby Twoje zapytanie dotarło w odpowiednie miejsce i wróciło z wyczerpującą odpowiedzią! Zostaniesz o niej powiadomiony drogą mailową!
    Pytania kuracjuszy

    Zadaj pierwsze pytanie