Dom Pomocy Społecznej w Chodzieży

Dane kontaktowe:

  • 486
  • 486
Adres:

ul. Ujska 47
64-800 Chodzież

Lokalizacja: Pod lasem
Miasto: Chodzież
Województwo: wielkopolskie
obiekt zweryfikowany w KRDO
Jesteś właścicielem? Napisz!
Metryka
Finansowanie
publiczne
Profil ośrodka
osoby w podeszłym wieku
osoby przewlekle somatczynie chore
osoby niepełnosprawne fizycznie
osoby chore na ALZHEIMER/PARKINSON/DEMENCJA
Udogodnienia
Opieka duszpasterska
Wsparcie psychiatry / psychologa
Własna baza rehabilitacyjna
Stawki za pobyt
na miesiąc od 4992 zł
Opis

DPS w Chodzieży działa od 1964 roku. Jest to publiczna placówka, która powstała z myślą o osobach przewlekle somatycznie chorych (kobietach i mężczyznach). Ośrodek dysponuje 110 miejscami. Położony jest na obrzeżach miasta, przy trasie Piła-Poznań. Dużym atutem jest otoczenie obiektu. Budynek otoczony jest lasem, a kilka kroków dalej znajduje się jezioro – to doskonałe miejsce do spacerów, nordic walking czy innych aktywności. Mieszkańcy domu mogą też liczyć na inne udogodnienia, w tym opiekę psychologa, dostęp do fizykoterapii i kinezyterapii oraz pyszne, domowe posiłki.

Położenie geograficzne

Chodzież to miasto w województwie wielkopolskim, siedziba powiatu chodzieskiego. Geograficznie leży na Pojezierzu Chodzieskim, między trzema jeziorami: Chodzieskim (zwanym także Miejskim), Strzeleckim i Karczewnikiem.

Lokalizacja i dojazd

Ośrodek mieści się przy ulicy Ujskiej 47 w Chodzieży. Obiekt zlokalizowany jest na obrzeżach miasta, przy trasie Piła-Poznań. W pobliżu usytuowane są przystanki autobusowe, z których kursują autobusy między innymi do centrum Chodzieży.

Otaczający dom las oraz znajdujące się w pobliżu jezioro to doskonałe miejsca do spacerów i wypoczynku. Dookoła obiektu rozciąga się park, który z myślą o osobach niepełnosprawnych został pozbawiony barier architektonicznych.

Dom Pomocy Społecznej w Chodzieży
Mieszkańcy mają do dyspozycji ogród i słoneczny taras z meblami wypoczynkowymi

Do Chodzieży można dojechać autobusem, pociągiem i prywatnym samochodem. Przez miasto przebiegają drogi krajowe i wojewódzkie, w tym:

  • droga krajowa nr 11 (Kołobrzeg – Piła – Chodzież – Poznań – Bytom);
  • droga wojewódzka nr 191 (Chodzież – Szamocin),
  • droga wojewódzka nr 193 (Chodzież – Margonin).

Poruszanie się po mieście umożliwia komunikacja miejska – autobusy obsługiwane przez Miejski Zakład Komunikacji w Chodzieży. Obejmuje ona 4 linie autobusowe na terenie miasta i okolicznych miejscowości.

Warunki lokatorskie

Dom Pomocy Społecznej w Chodzieży to dwupiętrowy budynek, w pełni dostosowany do potrzeb osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Na terenie obiektu znajdują się specjalne podjazdy dla wózków inwalidzkich, winda oraz łazienki z uchwytami przy sanitariatach. Pod względem funkcjonalnym budynek dzieli się na 3 części:

  • segment wejściowy z częścią administracyjną na parterze, I i II piętrze, świetlicą i tarasem;
  • segment kuchenno-gospodarczy z zapleczem kuchennym, jadalnią na parterze, pokojami mieszkalnymi na piętrze oraz magazynami i szatniami w piwnicach;
  • segment mieszkalny o trzech kondygnacjach będący przedłużeniem segmentu wejściowego.

Ośrodek dysponuje w sumie 59 pokojami mieszkalnymi. Do dyspozycji mieszkańców są pokoje 1- i 2-osobowe z balkonami. Wszystkie zostały wyposażone w niezbędne meble i sprzęty. Powierzchnia użytkowa budynku to ponad 3300 m2.

Dom Pomocy Społecznej w Chodzieży
Przy każdym łóżku dostępna jest instalacja przywoławcza

Na terenie obiektu znajduje się nie tylko komfortowa baza noclegowa, ale również pomieszczenia ogólnodostępne. Są one rozmieszczone na wszystkich kondygnacjach:

  • parter – hol z miejscem na wypoczynek, gabinet medycznej pomocy doraźnej, sala fizjoterapii, jadalnia, kuchenka, kaplica;
  • I piętro – świetlica, kuchenka, hol z miejscem na wypoczynek, gabinet medycznej pomocy doraźnej, sala terapii zajęciowej;
  • II piętro – taras widokowy, hol z miejscem na wypoczynek, kuchenka, gabinet medycznej pomocy doraźnej.

Placówka świadczy usługi bytowe, wspomagające i kulturalne. W ramach usług kulturalnych mieszkańcy mogą brać udział w takich aktywnościach jak:

  • gry i zabawy świetlicowe,
  • spotkania taneczne,
  • pikniki i wspólne grillowanie,
  • spacery i wycieczki krajoznawcze,
  • wyjazdy do kina czy kawiarni.

Pensjonariusze mają także możliwość korzystania z opieki duszpasterskiej. Do ich dyspozycji pozostaje kaplica, w której odbywają się nabożeństwa z udziałem miejscowego kapłana.

Kto może skorzystać z oferty domu opieki?

Dom Pomocy Społecznej w Chodzieży istnieje od 1964 roku. To placówka samorządowa stworzona dla osób przewlekle somatycznie chorych z liczbą miejsc 110.

Osobom przebywającym w DPS, zapewnia się usługi bytowe, opiekuńcze, edukacyjne, społeczne, religijne oraz umożliwia się korzystanie ze świadczeń przysługujących z tytułu powszechnego ubezpieczenia społecznego.

Opieka medyczna i rehabilitacja

Nad zdrowiem i bezpieczeństwem pensjonariuszy czuwają pielęgniarki i opiekunowie, a opiekę lekarską sprawuje lekarz rodzinny. Na miejscu dostępny jest również psycholog. W zakresie rehabilitacji podopieczni domu korzystają z fizykoterapii i kinezyterapii. Zajęcia są realizowane zarówno w sali ćwiczeń, jak i w pokojach mieszkalnych w przypadku osób leżących.

Dom Pomocy Społecznej w Chodzieży
Ośrodek dysponuje specjalistycznym sprzętem do rehabilitacji, w tym kabiną UGUL

Mieszkańcy domu mogą rozwijać swoje zainteresowania i realizować się w różnych formach terapii zajęciowej. Proponowane formy zajęć terapeutycznych to:

  • ergoterapia – terapia poprzez pracę,
  • socjoterapia – terapia wykorzystująca spotkania grupowe,
  • arteterapia – terapia sztuką,
  • zajęcia muzyczne.

W ośrodku funkcjonuje Dział Terapeutyczno-Opiekuńczy w ramach którego działają trzy zespoły opiekuńczo-terapeutyczne oraz Pracownik Pierwszego Kontaktu. W skład każdego zespołu wchodzą opiekunowie medyczni, opiekunowie środowiskowi, pokojowe, pracownicy socjalni oraz instruktorzy terapii zajęciowej. Dział Terapeutyczno-Opiekuńczy ściśle współpracuje z Działem Medyczno-Terapeutycznym. W skład tego ostatniego wchodzą pielęgniarki, fizjoterapeuci oraz psycholog.

Atrakcje turystyczne

Chodzież to miasto, które zyskało sławę dzięki fabryce porcelany. Malownicze położenie i obecność ciekawych zabytków sprawiają, że jest chętnie odwiedzane nie tylko przez mieszkańców regionu, ale i turystów z innych części Polski. Miasto jest również gospodarzem wielu wydarzeń kulturalnych. Najsłynniejsze z nich to Międzynarodowe Warsztaty Jazzowe „Cho-Jazz” oraz Ogólnopolski Festiwal Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej. Atrakcje turystyczne w regionie, które warto odwiedzić to:

  • Aquapark w Wągrowcu,
  • Skansen w Osieku nad Notecią,
  • Rezerwat Śnieżycowy Jar w Starczanowie,
  • Muzeum Ziemi Wałeckiej w Wałczu,
  • Zamek w Szamotułach.

Fot.: www.dpschodziez.pl

Oceń to miejsce

Opinie dotyczące placówek są bardzo ważne dla innych użytkowników szukających dla siebie idealnego miejsca. Zrób, co możesz, aby Twoja opinia była rzetelna i wnosiła jak najwięcej dla innych!

Lokalizacja

Personel

Leczenie

Wyżywienie

Standard

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zadaj pytanie

    Zadaj pytanie dotyczące placówki. Zrobimy co w naszej mocy, aby Twoje zapytanie dotarło w odpowiednie miejsce i wróciło z wyczerpującą odpowiedzią! Zostaniesz o niej powiadomiony drogą mailową!
    Pytania kuracjuszy

    Zadaj pierwsze pytanie