Dom Pomocy Społecznej w Trzciance

Dane kontaktowe:

Adres:

ul. 27 Stycznia 41
64-980 Trzcianka

Lokalizacja: W dolinie
Miasto: Trzcianka
Województwo: wielkopolskie
obiekt zweryfikowany w KRDO
Jesteś właścicielem? Napisz!
Metryka
Finansowanie
prywatne i publiczne
Profil ośrodka
osoby w podeszłym wieku
osoby przewlekle somatczynie chore
osoby niepełnosprawne fizycznie
osoby chore na ALZHEIMER/PARKINSON/DEMENCJA
Udogodnienia
Opieka duszpasterska
Wsparcie psychiatry / psychologa
Własna baza rehabilitacyjna
Stawki za pobyt
na miesiąc od 6146.94 zł
Opis

Specjalistyczny Dom Pomocy Społecznej dla osób przewlekle psychicznie chorych w Trzciance to placówka samorządowa oferująca pensjonariuszom komfortowe warunki zakwaterowania, całodobową opiekę oraz udział w terapii zajęciowej. Budynek wybudowany w 1995 roku pozbawiony jest barier architektonicznych i w pełni dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Jego mieszkańcy objęci są opieką medyczną przez lekarza rodzinnego i lekarzy specjalistów, a także opieką pielęgniarską.

Położenie geograficzne

Trzcianka jest lokalnym ośrodkiem kulturalnym, politycznym oraz gospodarczym. To tutaj znajdują się siedziby burmistrza, Rady Miejskiej i Biblioteki Publicznej. Miasto położone jest w zachodniej Polsce, w województwie wielkopolskim, w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim. Leży nad rzeką Trzcianką i kilkoma jeziorami na Pojezierzu Wałeckim.

Lokalizacja i dojazd

Ośrodek położny jest w cichej i spokojnej okolicy. Trzcianka otoczona jest lasami, co stwarza doskonałe warunki do wypoczynku i rekreacji. Sam obiekt usytuowany jest na ogrodzonej działce, tuż przy drodze wojewódzkiej nr 178, łączącej Wałcz, Gostomię, Trzciankę, Kuźnicę Czarnkowską, Czarnków i Oborniki.

Dom Pomocy Społecznej w Trzciance
Lokalizacja jest jednym z największych atutów ośrodka

Do placówki można dojechać samochodem, autobusem lub pociągiem. Przez stację Trzcianka biegnie linia kolejowa nr 203, łącząca stację Tczew ze stacją graniczną Kostrzyn nad Odrą. Miasto posiada bezpośrednie połączenia z Krzyżem, Piłą, Chojnicami, Warszawą, Lublinem, Gorzowem Wielkopolskim i Trójmiastem. Trzcianka ma ponadto dogodne połączenia autobusowe z takimi miastami jak: Poznań, Wałcz, Kołobrzeg, Piła oraz Czarnków.

Warunki lokatorskie

Budynek i jego otoczenie pozbawione są barier architektonicznych. W obiekcie dostępne są windy dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, sprawny system przyzywowo – alarmowy oraz instalacja alarmowo-przeciwpożarowa.

Ośrodek dysponuje komfortową bazą noclegową dla swoich podopiecznych oraz pomieszczeniami ogólnodostępnymi. Pensjonariusze mają do dyspozycji:

  • pokoje dziennego pobytu,
  • pomieszczenia do terapii i rehabilitacji,
  • pomieszczenie pomocnicze do prania i suszenia,
  • jadalnię,
  • gabinet zabiegowo-pielęgniarski,
  • kuchenki pomocnicze,
  • palarnię,
  • kaplicę,
  • pokój gościnny.
Dom Pomocy Społecznej w Trzciance
Pokoje i przestrzenie wspólne dostosowane są do potrzeb osób o ograniczonej sprawności ruchowej

Placówka dysponuje pokojami 1- i wieloosobowymi. Osoby poruszające się na wózkach są zakwaterowanie w pokojach 3-osobowych, zaś leżące w pokojach 4-osobowych. Każdy pokój wyposażony jest łóżko lub tapczan, szafę, krzesła, szafkę nocną dla każdego mieszkańca oraz odpowiednią liczbę wyprowadzeń elektrycznych.

Liczba łazienek dostępnych w obiekcie zapewnia możliwość korzystania z nich przez nie więcej niż 5 osób, a w przypadku toalet – przez nie więcej niż 4 osoby. Zarówno pomieszczenia mieszkalne, jak i sanitarne są przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

DPS zapewnia swoim podopiecznym całodzienne wyżywienie w postaci 3 pysznych, zbilansowanych posiłków. Pensjonariusze mają możliwość wyboru zestawu posiłków lub otrzymania posiłku dodatkowego zgodnie ze wskazaniem lekarza. Posiłki serwowane są we wspólnej jadalni lub w przypadku pacjentów leżących bezpośrednio do pokoju. W karmieniu pomaga personel ośrodka. Dodatkowo każdy z mieszkańców ma dostęp do podstawowych produktów żywnościowych i napojów przez całą dobę.

Kto może skorzystać z oferty domu opieki?

Dom Pomocy Społecznej w Trzciance to placówka stacjonarna prowadzona przez władze Powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego. Ośrodek powstał z myślą o osobach przewlekle psychicznie chorych. Dysponuje 100 miejscami.

Opieka medyczna i rehabilitacja

Placówka umożliwia swoim podopiecznym korzystanie ze świadczeń zdrowotnych. Pensjonariusze mają zapewnioną:

  • opiekę lekarza rodzinnego w ramach kontraktu z NFZ,
  • opiekę lekarzy specjalistów,
  • opiekę pielęgniarską,
  • rehabilitację.
Dom Pomocy Społecznej w Trzciance
Placówka dysponuje profesjonalnym sprzętem do rehabilitacji

Ośrodek świadczy kompleksowe usługi opiekuńcze i wspomagające, zapewniając mieszkańcom między innymi wsparcie zespołu opiekuńczo-terapeutycznego, pomoc w codziennych czynnościach oraz organizację czasu wolnego. Jedną z form aktywizacji seniorów jest udział w terapii zajęciowej. Proponowane formy terapii to na przykład zajęcia plastyczno-manualne, muzyczne czy wspólne czytanie książek.

Personel stara się aktywizować swoich podopiecznych na różne sposoby, między innymi organizując na terenie domu różnego rodzaju imprezy okolicznościowe. Pensjonariusze celebrują więc urodziny i imieniny, wspólnie obchodzą Dzień Babci i Dziadka, a także biorą udział w nabożeństwach religijnych.

Atrakcje turystyczne

Z Trzcianki już tylko 20 km do Wałcza. Tam czeka na turystów kilka ciekawych atrakcji. Jedną z nich jest Muzeum Ziemi Wałeckiej zlokalizowany przy ulicy Pocztowej 14. Placówka mieści się w neoklasycystycznym dworku z przełomu XVIII i XIX wieku. Zebrano w nim wiele fascynujących eksponatów, które zwiedzającym mają przybliżyć dzieje ziemi wałeckiej, w szczególności losy mieszkańców miasta podczas II wojny światowej. Z myślą o najmłodszych zwiedzających w muzeum organizowane są różnego rodzaju warsztaty tematyczne i lekcje muzealne. Pozostałe atrakcje w okolicy to m.in.:

  • Muzeum Ziemi Nadnoteckiej im. W. Stachowiaka w Trzciance,
  • Jezioro Zamkowe w Wałczu,
  • Rezerwat przyrody Jezioro Łubówko we wsi Zagórze,
  • Muzeum Puszczy Drawskiej i Noteckiej w Drezdenku,
  • Zamek w Szamotułach,
  • Sanktuarium Królowej Rodzin w Lubaszu.

Fot.: www.dps-trzcianka.pl

Oceń to miejsce

Opinie dotyczące placówek są bardzo ważne dla innych użytkowników szukających dla siebie idealnego miejsca. Zrób, co możesz, aby Twoja opinia była rzetelna i wnosiła jak najwięcej dla innych!

Lokalizacja

Personel

Leczenie

Wyżywienie

Standard

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zadaj pytanie

    Zadaj pytanie dotyczące placówki. Zrobimy co w naszej mocy, aby Twoje zapytanie dotarło w odpowiednie miejsce i wróciło z wyczerpującą odpowiedzią! Zostaniesz o niej powiadomiony drogą mailową!
    Pytania kuracjuszy

    Zadaj pierwsze pytanie