Dom Pomocy Społecznej w Mirsku

Dane kontaktowe:

  • 75
  • 75
  • 797
Adres:

ul. Zielona 12
59-630 Mirsk

Lokalizacja: W dolinie W mieście
Miasto: Mirsk
Województwo: dolnośląskie
obiekt zweryfikowany w KRDO
Jesteś właścicielem? Napisz!
Opis

Ośrodek w Mirsku jest miejscem pobytu dla 85 pensjonariuszy. Jego mieszkańcami są osoby przewlekle somatycznie chore – zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Kompleks tworzą dwa budynki mieszkalne otoczone terenem rekreacyjno-wypoczynkowym. Pensjonariusze zakwaterowani są w pokojach 1- i wieloosobowych z łazienkami. Mają też do dyspozycji kaplicę, jadalnię i pokój pobytu dziennego. Ośrodek zapewnia swoim podopiecznym ponadto odzież, środki czystości, przybory toaletowe, a także dostęp do Internetu i codziennej prasy.

Położenie geograficzne

Mirsk to miasto w południowo-zachodniej Polsce, w województwie dolnośląskim, w powiecie lwóweckim. Geograficznie leży na Dolnym Śląsku, na pograniczu z Górnymi Łużycami, w Kotlinie Mirskiej będącej częścią Pogórza Izerskiego. Mirsk jest położony między miastami Gryfów Śląski i Świeradów-Zdrój.

Lokalizacja i dojazd

DPS to nie jeden, a kilka obiektów. Kompleks składa się z budynków mieszkalnych i gospodarczych, otoczonych dużym ogrodem. Teren wokół domu pełni funkcję rekreacyjno-wypoczynkową. Placówka zlokalizowana jest w niewielkiej odległości od centrum miasta.

Dojazd do ośrodka możliwy jest między innymi samochodem. Przez Mirsk biegnie droga wojewódzka nr 361, a także drogi lokalne do Brzezińca, Giebułtowa i Rębiszowa. W mieście znajduje się dworzec autobusowy – można z niego dojechać do Jeleniej Góry i Lwówka Śląskiego.

Na potrzeby pensjonariuszy ośrodek udostępnia dwa 9-osobowe busy wyposażone w windy i przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych.

Warunki lokatorskie

Dom spełnia wszystkie wymogi wynikające z przepisów bezpieczeństwa przeciwpożarowego i sanitarnego. Nie ma w nim barier architektonicznych, a wszystkie pomieszczenia, w których przebywają mieszkańcy dostosowane są do potrzeb osób o ograniczonej sprawności ruchowej.

Do dyspozycji pensjonariuszy jest komfortowa baza noclegowa. Składają się na nią pokoje 1-, 2-, 3- i 4 osobowe. Każdy z nich wyposażony jest w podstawowe meble i sprzęty (tapczan lub łóżko, stolik z krzesłami, szafka nocna, szafa ubraniowa). Łazienki i toalety przystosowane są do osób niepełnosprawnych.

Pomieszczenia mieszkalne sprzątane są co najmniej raz dziennie oraz w miarę potrzeb. Na miejscu dostępna jest pralnia ogólna oraz pralnie podręczne. Osoby nieposiadające własnych środków mogą liczyć na odzież, obuwie oraz środki higieniczne zgodnie z przepisami.

Dom Pomocy Społecznej w Mirsku
W pokojach znajduje się wszystko co niezbędne, by godnie i komfortowo mieszkać

Ośrodek dysponuje własnym zapleczem kuchennym, w którym przygotowywane są wszystkie posiłki oraz domowe ciasta. Kuchnia przygotowuje posiłki według diety zaleconej przez lekarza. Każdy z pensjonariuszy ma zagwarantowane 4 posiłki dziennie:

  • śniadanie 8:00 – 10:00,
  • obiad 12:30 – 14:30,
  • podwieczorek 14:30 – 16:30,
  • kolacja 17:00 – 19:00.

Mieszkańcy spożywają posiłki we wspólnej jadalni lub w swoich pokojach. Dodatkowo mają nieograniczony dostęp do napojów i podstawowych produktów żywnościowych.

Dom respektuje prawo mieszkańców do realizacji praktyk religijnych zgodnie ze swoim wyznaniem. Na terenie placówki znajduje się kaplica, w której odbywają się Msze Święte. Mieszkańcy mają umożliwiony kontakt z kapłanem. Na terenie ośrodka dostępne są też inne pomieszczenia wspólne, w tym sala rehabilitacyjna i pokój dziennego pobytu.

Kto może skorzystać z oferty domu opieki?

Dom Pomocy Społecznej w Mirsku jest miejscem pobytu dla 85 przewlekle somatycznie chorych kobiet i mężczyzn. W 2010 roku placówka została wpisana do Wojewódzkiego Rejestru Domów Pomocy Społecznej pod nr 9/2001.

Opieka medyczna i rehabilitacja

Opiekę nad mieszkańcami w ośrodku sprawują: lekarz rodzinny, psychiatra, psycholog, pielęgniarki, fizjoterapeuci, terapeuci zajęciowi oraz odpowiednio przeszkoleni opiekunowie. Zespoły pielęgniarek i opiekunów pracują w systemie dyżurów 8/12-godzinnych zapewniając całodobową opiekę medyczną.

Lekarz rodzinny przyjmuje w DPS-ie raz w tygodniu oraz na każde wezwanie, natomiast psychiatra jest do dyspozycji raz na kwartał (wzywany jest też na żądanie). Ponadto mieszkańcy dowożeni są na konsultacje specjalistyczne oraz badania diagnostyczne.

W miarę potrzeb ośrodek zapewnia mieszkańcom zaopatrzenie w leki, artykuły sanitarne i przedmioty ortopedyczne. DPS pokrywa opłaty ryczałtowe i częściową odpłatność do wysokości limitu ceny.

Dom Pomocy Społecznej w Mirsku
Na terenie ośrodka znajduje się piękna, ogólnodostępna kaplica

Na co dzień z pensjonariuszami pracują terapeuci zajęciowi, którzy organizują dla nich zajęcia terapeutyczne – zarówno indywidualne, jak i grupowe. Mieszkańcy domu chętnie biorą udział w zajęciach plastycznych, manualnych, muzycznych czy kulinarnych. Mają też dostęp do biblioteki i codziennej pracy.

Fizjoterapeuci prowadzą na zlecenie lekarza rehabilitację podopiecznych. W ośrodku wykonywane są zabiegi fizykoterapeutyczne, masaże, a także gimnastyka w salach rehabilitacyjnych. Osoby leżące mają zagwarantowaną rehabilitację przyłóżkową. Pełna oferta zabiegów obejmuje zabiegi lecznicze z zakresu:

  • fizykoterapii – laseroterapia, lampa Sollux i Bioptron, elektrostymulacja, galwanizacja, jonoforeza, magnetoterapia, inhalacje;
  • kinezyterapii – ćwiczenia oddechowe, kabina UGUL, rower stacjonarny, ćwiczenia czynne indywidualne i grupowe, ćwiczenia bierne (przyłóżkowe), rehabilitacja po udarach i zawałach.

Atrakcje turystyczne

Mirsk to przede wszystkim piękne, górskie krajobrazy. Miasteczko leży na skraju Gór Izerskich, które oferują turystom wiele sposobów spędzania wolnego czasu. W okolicy nie brakuje szlaków pieszych i rowerowych, a także ścieżek idealnych dla fanów nordic walking. Kilka kilometrów od ośrodka znajduje się uzdrowisko Świeradów-Zdrój. Warto wybrać się tam przynajmniej na kilka godzin. Podczas tej krótkiej wycieczki koniecznie należy odwiedzić Muzeum Zdrojowe, Stóg Izerski i Wieżę Widokową Sky Walk. Pozostałe atrakcje w okolicy to:

  • Zamek Czocha w Leśnej,
  • Muzeum Kargula i Pawlaka w Lubomierzu,
  • Zamek Legend Śląskich w Pławnej Dolnej,
  • Park Rozrywki Esplanada w Szklarskiej Porębie,
  • Wieża Książęca w Siedlęcinie.

Fot.: www.dpsmirsk.powiatlwowecki.pl

Oceń to miejsce

Opinie dotyczące placówek są bardzo ważne dla innych użytkowników szukających dla siebie idealnego miejsca. Zrób, co możesz, aby Twoja opinia była rzetelna i wnosiła jak najwięcej dla innych!

Lokalizacja

Personel

Leczenie

Wyżywienie

Standard

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zadaj pytanie

    Zadaj pytanie dotyczące placówki. Zrobimy co w naszej mocy, aby Twoje zapytanie dotarło w odpowiednie miejsce i wróciło z wyczerpującą odpowiedzią! Zostaniesz o niej powiadomiony drogą mailową!
    Pytania kuracjuszy

    Zadaj pierwsze pytanie