Naukowcy z Politechniki Warszawskiej mają pomysł, jak wesprzeć leczenie nowotworów

sposób na leczenie nowotworów

Młody zespół naukowców pracujący pod kierunkiem mgr inż. Martyny Mazur z Wydziału Mechatroniki Politechniki Warszawskiej chce wykorzystać technologię mikroskopii holograficznej do monitorowania postępów immunoterapii. Jak na razie, skupili się na tworzeniu prototypu tego innowacyjnego narzędzia.

Czym jest immunoterapia?

Immunoterapia to proces aktywacji układu immunologicznego, który naturalnie zwalcza nowotwory. Najbardziej rozwiniętą i najnowszą formą tej metody jest terapia CAR-T, która wymaga indywidualnie przygotowanych dawek leczenia z użyciem limfocytów T pacjenta. Aby skutecznie monitorować postępy i rekonwalescencję, potrzebne są systematyczne badania. Obecne metody wykorzystują panele cytometryczne i testy diagnostyczne, które wymagają wysoko wykwalifikowanego personelu i trwają długo. Szybkie i niezawodne narzędzie monitorujące terapię CAR-T może przyspieszyć diagnostykę i pomóc lekarzom w podejmowaniu decyzji o kontynuacji lub przerwaniu terapii oraz ocenie jej postępów.

Nowe podejście do monitorowania terapii CAR-T

Zespół QPI4MED pod przewodnictwem mgr inż. Martyny Mazur proponuje nowe podejście do monitorowania terapii CAR-T. Jest ono nieinwazyjne, szybkie i tanie. W porównaniu do obecnie dostępnych rozwiązań ich pomysł opiera się na specjalistycznym urządzeniu, które wykorzystuje intuicyjną aplikację do analizy wyników.

leczenie nowotworów

I nie potrzeba tutaj doświadczenia z zakresu optyki i fotoniki. Pomysł polega na połączeniu cyfrowej mikroskopii holograficznej – nieinwazyjnej techniki obrazowania – z intuicyjnym narzędziem do monitorowania stanu limfocytów podczas immunoterapii komórkowej. Pomysł zespołu zyskał uznanie podczas Tech-Athonu 2023, gdzie zdobył on ex aequo pierwsze miejsce. Nagroda w wysokości 80 tys. zł to zastrzyk gotówki, który pozwoli dalej rozwijać projekt.

Stworzenie prototypu i przyszłość projektu

Obecnie zespół koncentruje się na stworzeniu prototypu. Pierwszy etap obejmuje gromadzenie danych i rozwijanie algorytmów ich przetwarzania dla systemu cyfrowej mikroskopii holograficznej. Planują stworzyć metodę odtwarzania map fazowych wolnych od artefaktów i szumów oraz wprowadzić algorytm do segmentacji limfocytów i monitorowania ich stanu. Algorytmy będą oparte zarówno na sieciach neuronowych, jak i na klasycznym podejściu.

Cyfrowa mikroskopia holograficzna połączona z narzędziem do monitorowania komórek

Po stworzeniu prototypu kolejnym krokiem będzie rozwój intuicyjnej aplikacji, która pomoże w monitorowaniu terapii CAR-T. W przyszłości zespół planuje rozbudować swoje działania i wprowadzić do aplikacji dodatkowe moduły skierowane na inne zastosowania biomedyczne.

naukowcy chcą wesprzeć leczenie nowotworów

Zespół QPI4MED składa się z: mgr inż. Martyny Mazur, mgr inż. Marii Baczewskiej, mgr inż. Michała Gontarza, mgr inż. Michała Ziemczonoka (wszyscy z Wydziału Mechatroniki Politechniki Warszawskiej, z Instytutu Mikromechaniki i Fotoniki) oraz mgr Pauliny Laskowskiej z Instytutu Hematologii i Transfuzjologii. Ich praca to obiecujący kierunek w dziedzinie monitorowania immunoterapii, otwierający pole nowych możliwości dla przyspieszenia diagnostyki oraz podjęcia lepszych decyzji terapeutycznych.

Zachęcamy również do przeczytania artykułu pt. Telemedycyna – jak to działa i kto może z niej skorzystać?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *