Rzucanie palenia. Dlaczego nie warto palić papierosów? Korzyści finansowe i zdrowotne

rzucanie palenia

Palenie papierosów niszczy nasze zdrowie i pogarsza kondycję portfela. Dlaczego warto zrezygnować z palenia i ile można zaoszczędzić? Lektura tego artykułu pozwoli Ci podjąć mądrą decyzję i być może pomoże w walce z nałogiem nikotynowym.

Palenie szkodzi zdrowiu

Palenie papierosów jest szkodliwe dla zdrowia. Wiele badań naukowych wykazało, że nikotyna zawarta w papierosach ma negatywny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Przede wszystkim zwiększa ryzyko wystąpienia chorób serca oraz ogólnie układu krążenia, takich jak: miażdżyca, zakrzepica czy zawał. Palenie niszczy płuca i jest jednym z głównych czynników powodujących nowotwór tego narządu. Szczególnie niebezpieczne są tzw. uboczne produkty spalania tytoniu, które emitowane do środowiska zanieczyszczają powietrze i wpływają negatywnie zarówno na palacza, jak i na osoby przebywające w jego bliskim otoczeniu.

Rzucenie palenia to decyzja o wiele większej rangi niż po prostu odstawienie papierosów. To początek zmian w życiu, których efektem jest poprawa zdrowia oraz ogromna oszczędność finansowa. Statystyczny palacz wypala około 20 papierosów dziennie. Suma, jaką trzeba na to wydać, zamiast „puszczona z dymem”, mogłaby zostać przeznaczona na inne cele, np. rozrywkę lub podróże, i przyczynić się do podniesienia jakości życia osobistego bez uczucia głodu nikotynowego.

Ryzyko chorób płuc

Papierosy zawierają ponad 7000 substancji chemicznych, w tym toksyny i kancerogeny, które mogą uszkodzić płuca na wiele sposobów. Najbardziej znane choroby spowodowane paleniem to przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP), rozedma płuc i nowotwór.

POChP powoduje trudności z oddychaniem, kaszel i duszność podczas wykonywania codziennych rutynowych czynności, takich jak wchodzenie po schodach czy noszenie zakupów. Rozedma płuc prowadzi do trwałego uszkodzenia tkanki płucnej, co utrudnia oddychanie i zaburza wymianę gazową w organizmie. Rak płuc jest jednym z najczęstszych rodzajów raka na świecie oraz główną przyczyna zgonów związanych z używaniem tytoniu. Regularne palenie przyspiesza proces starzenia się skóry i uszkadza DNA.

Koszty uzależnienia od papierosów

Dlaczego nie warto palić? Powodów jest wiele, jednak wszystkie z nich skupiają się na dwóch aspektach – zdrowotnym i finansowym. Regularne kupowanie paczek papierosów to spore obciążenie dla naszego budżetu. W ciągu miesiąca wydajemy na nie nawet kilkaset złotych; w ciągu roku – kilka tysięcy.

Dla przykładu: paląc codziennie jedną paczkę papierosów za 20 złotych, miesięcznie z dymem puszczasz nawet ponad pół tysiąca. Tę kwotę równie dobrze mógłbyś zaoszczędzić, przeznaczyć na nowy sprzęt sportowy, bilety do teatru lub wypad ze znajomymi. Poza tym rezygnacja z nałogu pozwoli Ci zaoszczędzić na kosztach leczenia chorób wynikających z palenia oraz uniknąć straty czasu i pieniędzy na „dymki” w pracy.

Jak pokonać głód nikotynowy?

Nikotyna to substancja oddziałująca na ośrodkowy układ nerwowy człowieka. Każdy z nas od urodzenia ma receptory nikotynowe w mózgu. Kiedy zaczynamy palić papierosy, nikotyna drażni receptory i stymuluje układ nerwowy. Ciśnienie krwi palacza wzrasta, a sam palacz czuje się pobudzony. W przypadku odstawienia papierosów organizmowi zaczyna brakować nikotyny. Ten stan nazywamy głodem nikotynowym. Wiąże się on nie tylko z silną potrzebą sięgnięcia po kolejnego papierosa, ale również:

  • rozdrażnieniem,
  • spadkiem nastroju,
  • problemami z koncentracją,
  • znużeniem,
  • lękiem,
  • zwiększonym łaknieniem.

Przyjmuje się, że głód nikotynowy najsilniejszy jest przez pierwsze dwa tygodnie nikotynowej abstynencji. By złagodzić objawy odstawienia i nie sięgnąć po papierosa, warto skorzystać z nikotynowej terapii zastępczej. Do tej zaliczamy np.:

  • nikotynowe gumy do żucia,
  • inhalatory,
  • plastry z nikotyną,
  • pastylki do ssania.

W czasie terapii trwającej zwykle około 3 miesięcy osoba chcąca porzucić nałóg przyjmuje coraz mniejsze dawki nikotyny. Głód nikotynowy możemy spróbować zwalczyć również farmakologicznie substancjami zawierającymi bupropion, cytyzynę i wareniklinę.

Korzyści dla organizmu po rzuceniu palenia

Po zaprzestaniu palenia organizm szybko się regeneruje: po 20 minutach spada ciśnienie krwi, a tętno się normalizuje; po 2 dniach smak i zapach wdychanego powietrza znacznie się poprawiają; a po kilku miesiącach mniej dokuczliwe symptomy POChP i rozedmy zostają złagodzone albo zupełnie ustępują. Zaczynasz czuć się lepiej; wraca Ci energia do życia. Ruchliwość płuc się zwiększa, a drogi oddechowe zostają oczyszczone z toksyn pozostawionych przez długotrwałe uczestnictwo w szkodliwym nałogu.

Nikotyna wprowadza organizm w stan zwiększonego pobudzenia nerwowego i może być odpowiedzialna za często występujące u palaczy stany lękowo-depresyjne. Po rzuceniu palenia aktywność mózgu stopniowo się normalizuje; kondycja psychiczna jest lepsza, a nastrój rozwija się stabilnie.

Dojrzałość w podejmowaniu decyzji to krok do lepszego życia

Odpowiedzialność za swoje zdrowie nie dotyczy tylko tak oczywistych kwestii jak dbałość o higienę czy przestrzeganie zasad bezpieczeństwa. Decyzja o rzuceniu palenia to przejaw dojrzałości w podejmowaniu ważnych tematów, w znacznym stopniu wpływających na nasze życie. Często wydaje nam się, że rzucenie palenia to koszt związany np. z zakupem gumy do żucia lub uzupełnienia posiłków czymś, co zmniejszy ochotę na papierosa. Nie warto tak myśleć. Zdrowia nie da się przeliczyć na pieniądze.

Co zrobić, aby uniknąć powrotu do nałogu?

Aby uniknąć powrotu do nałogu, należy zachować ostrożność w kontaktach z sytuacjami stresującymi i innymi osobami palącymi. Warto znaleźć aktywności lub hobby będące alternatywą dla zapalenia papierosa.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *