Jak przekonać bliskiego do zamieszkania w domu opieki?

jak rozmawiać z bliskim o domu opieki?

Decydowanie o przeprowadzce bliskiego do domu opieki to duże wyzwanie. Mimo że w Polsce poglądy na ten temat ewoluują, proces taki wciąż bywa emocjonalnie obciążający dla rodziny. Kluczem jest otwarte rozmawianie o potrzebach i uczuciach wszystkich zaangażowanych stron.

Konsultacja i planowanie

Decyzja o przeprowadzce do domu opieki zawsze jest trudna i wymaga dokładnego omówienia sytuacji i zrozumienia potrzeb oraz obaw zarówno jednej strony (przyszłego pensjonariusza), jak i drugiej, czyli jego bliskich. Rodzina powinna współpracować i zasięgnąć opinii specjalistów, takich jak lekarz rodzinny czy pielęgniarka środowiskowa. Żadne decyzje nie powinny być podejmowane bez wcześniejszej rozmowy z osobą starszą.

W rozmowie na temat przeprowadzki bliskiej osoby do domu opieki najważniejsze jest, by już na wstępie wyrazić swoją miłość i troskę oraz wyczerpująco wyjaśnić motywy tej decyzji. Nie można pozwolić, by nasz bliski poczuł się niechciany. Powinien wiedzieć, że ta trudna decyzja jest podyktowana jego dobrem i wynika chociażby z rosnących potrzeb medycznych, których bliscy nie są w stanie zaspokoić. 

pobyt bliskiego w domu opieki

Wizyta zapoznawcza w ośrodku

Bardzo ważna w podejmowaniu rozmów z osobą starszą na temat przeprowadzki do domu opieki jest empatia. Każdy powinien czuć się zaangażowany w proces decyzyjny. Podkreślenie korzyści z życia w domu opieki, takich jak: zwiększone bezpieczeństwo, lepsza opieka, możliwość nawiązania nowych znajomości czy aktywność ruchowa i kulturalna, może przeważyć szalę. Jeżeli osoba starsza nadal ma wątpliwości, najlepiej jest wspólnie z nią poszukać informacji na ten temat, np. w internecie, i odwiedzić kilka placówek opiekuńczych. 

Wprowadzenie emeryta w nową rzeczywistość warto zacząć od wizyty zapoznawczej w ośrodku. To okazja do porozmawiania z personelem i pensjonariuszami, którzy być może najlepiej wyjaśnią, czy przeprowadzka do domu opieki to dobry pomysł. Poznanie kadry ośrodka i jego mieszkańców pomoże częściowo zapoznać się z nowym miejscem. Metoda małych kroków, polegająca na wielokrotnych i stopniowo wydłużających się pobytach w domu opieki, pozwoli naszemu bliskiemu zaaklimatyzować się w nowym środowisku i ocenić, czy ta forma opieki odpowiada jego potrzebom.

Przeprowadzka do domu opieki a kontakt z bliskimi 

Opisane działania mają na celu dobro naszego bliskiego, ale w tym wszystkim nie możemy zapomnieć o sobie. Przeprowadzka bliskiej osoby to emocjonalne wyzwanie, które może obarczyć nas poczuciem winy w związku z tym, że nie podołaliśmy obowiązkom. Dlatego kluczowa jest zmiana perspektywy: uświadomienie sobie, że czasem profesjonalna opieka to najlepsze, co możemy zaoferować bliskiemu. Akceptacja tej myśli przez nas wpłynie pozytywnie na nastawienie samego naszego bliskiego.

rozmowa o domu opieki

Mimo licznych korzyści związanych z zamieszkaniem w domu opieki wiele osób obawia się, że  pobyt w ośrodku będzie równoznaczny z odcięciem ich od rodziny i znajomych. Te obawy są naturalne i zrozumiałe. W odpowiedzi na nie warto podkreślić, że przeprowadzka nic nie zmieni, jeśli chodzi o kontakt rodziny z bliskimi. Oczywiście nie mogą być to puste deklaracje. Z tych zobowiązań powinniśmy się wywiązać. 

Ośrodki dostosowane do potrzeb mieszkańca

Dodatkowym atutem płynącym z pobytu w domu opieki jest kontakt emeryta z rówieśnikami, często mającymi takie same pasje. Poza tym wiele ośrodków oferuje różnorodne aktywności, od aktywności ruchowych przez umysłowe, co pozwala naszemu bliskiemu dłużej cieszyć się dobrą kondycją psycho-fizyczną i korzystnie wpływa na jego samopoczucie na co dzień.

Szczera rozmowa oraz zapewnienie o ciągłej obecności w życiu bliskiego i wybór profesjonalnego domu opieki z pewnością pomogą mu zmniejszyć jego lęk i ułatwią adaptację w nowym miejscu.

Z ofertą domów opieki z różnych części Polski możecie zapoznać się tutaj.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *