Jak wygląda typowy dzień w domu opieki?

dzień w domu opieki

W domu opieki życie toczy się inaczej niż w domu rodzinnym. Jednak „inaczej” nie oznacza gorzej. Dla pensjonariuszy, osób niesamodzielnych i z uwagi na swój stan zdrowia niemogących poradzić sobie z codziennymi obowiązkami, pobyt w profesjonalnym domu opieki jest równoznaczny z komfortem i bezpieczeństwem. Jak wygląda typowy dzień w takim ośrodku?

Rozkład dnia w każdym domu opieki składa się z trzech zasadniczych elementów: śniadania, obiadu i kolacji. W szczegółach w zależności od ośrodka plan dnia może się różnić, ponieważ wypełnienie czasu między przerwami na posiłek nie jest ściśle odgórnie regulowane. Jak więc wygląda przykładowy dzień w domu opieki?

Pobudka i śniadanie

Dzień zasadniczo rozpoczyna się od pobudki i śniadania, serwowanego między 7 a 8. Po posiłku przewidziany jest czas na poranną toaletę oraz na relaks. Jeśli pozwalają na to zdrowie i pogoda, można pospacerować po ośrodku albo w pobliskim ogrodzie.

Aktywności na świeżym powietrzu

Dom opieki co do zasady ma być miejscem, w którym personel kładzie nacisk na zdrowie pensjonariusza. Dlatego tak ważne jest, by mieszkańcy ośrodka w miarę możliwości byli aktywni zarówno ruchowo, jak i psychicznie. Psycholodzy przeważnie zachęcają do spędzania czasu na świeżym powietrzu i podejmowania aktywności angażujących różne obszary w mózgu – od gier planszowych, przez rysowanie, aż po robienie na drutach.

typowy dzień w domu opieki

Popołudniowy relaks

Po obiedzie, serwowanym w południe, kolejny raz przychodzi czas na relaks. Popołudnie to idealny moment na czytanie, gry karciane albo oglądanie filmów. Pakiet rozrywek zwykle jest bardzo szeroki, ponieważ współczesne domy opieki są coraz lepiej wyposażone. Wieczorki poetyckie albo muzyczne, a może warsztaty rękodzielnicze? Jeśli tylko zdrowie pozwala i nie ma innych przeciwwskazań – czemu nie?

W domu opieki z definicji przebywają osoby starsze i z problemami zdrowotnymi. Dlatego by zapewnić im maksymalny komfort, w plan dnia pensjonariusza włączone zostają zabiegi rehabilitacyjne, często skoncentrowane na masażach ogólnousprawniających. Wiele z tych zabiegów odbywa się właśnie popołudniami.

Wieczór – czas spokoju

Po kolacji, serwowanej o 18, przychodzi czas na wieczorną toaletę. Później pensjonariusze mają czas wolny. Personel często próbuje w różny sposób zagospodarować im wolne chwile. W tym celu organizuje np. wieczorki tematyczne związane z kulturą i tradycją.

Co do zasady, każdy pensjonariusz ma możliwość skorzystania nie tylko z opieki medycznej, ale i duszpasterskiej. W ciągu dnia mieszkańcy domu opieki otrzymują leki, zastrzyki, podawana jest im insulina, opatrywane są rany. Profilaktycznie pensjonariuszom jest mierzone ciśnienie. Dlatego podany powyżej plan dnia to tylko przykład. Dokładny plan jest bowiem mocno uzależniony od indywidualnych potrzeb mieszkańca. 

jak wygląda dzień w domu opieki?

Wybór ośrodka – na co zwrócić uwagę?

Podczas wyboru ośrodka trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na takie elementy jak:

  • Atmosfera: bardzo ważne są życzliwość i empatia personelu.
  • Lokalizacja i dostosowanie: ważne, by ośrodek znajdował się w miarę blisko rodziny pensjonariusza i był przystosowany dla osób o ograniczonej mobilności.
  • Udogodnienia: warto sprawdzić, czy ośrodek oferuje różnorodne aktywności oraz czy posiłki są smaczne i zdrowe.

Dobrze dobrane miejsce pozwoli poczuć się jak w domu i cieszyć każdym dniem w otoczeniu przyjaznych ludzi.

Każdy dzień w domu opieki to połączenie rutyny, troski i chwil radości pensjonariuszy. Choć dla wielu z nas może to być zupełnie inny świat, dla jego mieszkańców to codzienność pełna wsparcia i zrozumienia, pozwalająca im godnie przeżyć starsze lata.

Z ofertą domów opieki z różnych części Polski możecie zapoznać się tutaj.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *