Robienie na drutach – sprawdź, jak pozytywnie wpływa na zdrowie i samopoczucie

robienie na drutach

Jeśli szukasz sposobu na relaks i pozbycie się stresu, robienie na drutach może być świetnym rozwiązaniem. Dzięki niemu osiągniesz poczucie spełnienia i wiele korzyści zdrowotnych oraz psychicznych. Przekonaj się, dlaczego warto zacząć wykonywać robótki ręczne!

Dla umysłu i dla ciała

Robienie na drutach to nie tylko sposób na stworzenie pięknego szalika, swetra itp., ale również świetna terapia dla ciała i umysłu. Dlatego robienie na drutach można spokojnie uznać za element arteterapii. Kiedy skupiamy się na pracy ręcznej, nasz mózg jest zmuszony przenieść uwagę z innych trosk i problemów. To zmniejsza poziom stresu i pomaga w zmniejszeniu chronicznego bólu.

Ale korzyści dla zdrowia psychicznego to tylko początek. Robienie na drutach angażuje ciało – szczególnie ręce, ramiona i kark. Regularna praktyka może prowadzić do zwiększenia siły mięśniowej i elastyczności stawów. 

Kreatywny sposób na relaks

Robienie na drutach to jedna z najpopularniejszych form rękodzieła. Ta starożytna sztuka jest ogólnodostępna, gdyż do jej wykonywania wystarczą nam z grubsza zaledwie dwie igły i włóczka. W dzisiejszych czasach robienie na drutach stało się nie tylko sposobem na samodzielne tworzenie ciekawych rzeczy, ale również narzędziem terapeutycznym.

Wykonanie prostego swetra lub koca wymaga koncentracji i precyzji ruchów. Praca nad projektem jest medytacyjna – realizacja celu krok po kroku pozwala zapomnieć o problemach dnia codziennego oraz uwalnia endorfiny, które pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie.

Prosty sposób na rozwój umiejętności manualnych

Robienie na drutach, jak każdy rodzaj umiejętności manualnych – np. makrama, wymaga skupienia i cierpliwości. Pierwsze chwile bywają trudne, gdyż trzeba zrozumieć logikę tworzenia wzorów oraz nauczyć się korzystać z narzędzi do dziergania. Jednak wystarczy kilka godzin, by już zacząć pracować sprawniej.

Skrupulatność i wytężony wysiłek intelektualny to cechy przydatne nie tylko podczas projektowania wyrobów rękodzielniczych, ale także w innych sferach życia. Dzierganie wymaga precyzyjnych ruchów palcami, co sprzyja poprawie koordynacji wzrokowo-ruchowej oraz drobnomotoryki.

Oszczędność pieniędzy i czasu

Robienie na drutach to sposób, by oszczędzić czas i pieniądze – kupno gotowych ubrań i dodatków zazwyczaj jest kosztowne, zwłaszcza jeśli szukamy oryginalnych projektów lub produktów wysokiej jakości. Korzystając z lekcji online oraz składników kupionych w hurtowniach, można z łatwością stworzyć własne rękodzieło. Robiąc na drutach, jesteś w stanie przygotować unikatową odzież lub przybornik za ułamek ceny sklepowej. Nie musisz już czekać na sezonowe przeceny czy kolekcje, aby znaleźć coś dla siebie – po prostu zaprojektuj i wykonaj to sam!

Zamiast płacić za prywatne zajęcia albo profesjonalną usługę naprawy ubrań, możesz uczyć się i we własnym zakresie samodzielnie naprawiać rzeczy. Koszty materiałów są niskie w porównaniu z ceną nowych produktów (tym bardziej tych kupionych w prestiżowych butikach). Wraz ze wzrostem umiejętności robienia na drutach możesz wytwarzać więcej rzeczy i sprzedawać swoje produkty online bądź uczyć innych robienia na drutach. To da Ci świetną okazję do dodatkowego zarobku.

Radość dzielenia się swoimi projektami z bliskimi

Robienie na drutach to nie tylko sposób zagospodarowania wolnego czasu, ale także możliwość dzielenia się swoimi projektami z bliskimi. Nie ma nic przyjemniejszego niż podarowanie komuś ciepłego swetra lub czapki, które wydziergaliśmy sami. „Druty” dają nam także szansę na spędzenie czasu w gronie najbliższych, jak również poznanie nowych ludzi o podobnych pasjach i hobby. To aktywność dla wszystkich – niezależnie od wieku czy płci.

Wybierz odpowiednią włóczkę

Włóczka włóczce nierówna, dlatego przed przystąpieniem do pracy warto co nieco dowiedzieć się na jej temat.

  • Skład – informuje, z czego wykonana jest przędza. Wśród popularnych włóczek znajdują się m.in.: bawełna, wełna, alpaka, moher i akryl.
  • Numer koloru / lot – wskazują kolor przędzy i partię, z której pochodzi. To ważny parametr w przypadku zakupu włóczki do konkretnego projektu. Odpowiednie dobranie koloru sprawi, że nie będzie ona różniła się pod względem farbowania widocznym na dzianinie.
  • Waga i długość – wskazuje, ile gramów waży motek włóczki, a długość określa, ile metrów znajduje się w motku.
  • Zalecane druty – to rozmiar albo grubość, którą powinny mieć twoje druty dziewiarskie, aby uzyskać najlepszy efekt końcowy z daną włóczką. Ogólna zasada brzmi, aby do grubszej włóczki dobierać grubsze druty.
  • Próbka jest ważnym wskaźnikiem tego, czy dzianina będzie pasować do podanych wymiarów. Próbkę mierzy się w kwadracie o wymiarach 10 x 10 cm i określa liczbą oczek na szerokość i liczbą rzędów na wysokość do wykończenia robótki.

Uwaga! Na początku swojej przygody z robieniem na drutach unikaj włochatych włóczek, jak moher. Próbki z takich włóczek bardzo trudno się prują. Zrezygnuj także z nici, które w swoim przebiegu są nieregularne – raz grubsze, a raz cieńsze. Przez to nie zobaczysz, czy Twoje oczka wychodzą równo.

Inne akcesoria do robienia na drutach

W robieniu na drutach przyda nam się kilka podstawowych narzędzi. Są to:

Igła dziewiarska

Gruba, o tępym zakończeniu, z szerokim uchem igielnym. Służy do szycia i wykańczania robótki oraz wyszywania oczek haftowanych na dzianinie.

Taśma krawiecka i nożyczki

Centymetr służy do zdejmowania miary, rozliczania próbki i kontrolowania wymiarów dzianiny. Nożyczki pozwalają w dowolnym momencie odciąć niepotrzebny fragment.

Markery

Służą do zaznaczania ważnych fragmentów w robótce. Mogą być to np. początek okrążenia lub miejsce dodawania albo odejmowania oczek.

Szydełko

W dzierganiu pomaga „ratować” zgubione oczko lub poprawić pomyłkę we wzorze. Szydełko zastąpi igłę przy wrabianiu nici i posłuży dekoracyjnemu wykończeniu robótki. 

Notes

To podstawowe narzędzie, w którym możemy zapisywać swoje inspiracje na wzory.

Licznik rzędów

Pomaga porządkować liczbę rzędów / okrążeń, a kształtem przeważnie przypomina pierścień z możliwością założenia go na drut lub palec.

Miarka do drutów

Pozwala określić rozmiar drutów, szczególnie gdy ich numeracja uległa starciu.

Agrafka dziewiarska

Służy do zabezpieczania oczek, których aktualnie nie przerabiamy. Można ją traktować również jako drut pomocniczy.

Jak nabierać oczka?

W robieniu na drutach bardzo ważna jest umiejętność znana jako nabieranie oczek. Zwykle mówi się, że pierwsze oczko jest najtrudniejsze. Podczas nabierania oczek nie należy ściskać ich zbyt mocno. Jeżeli poczujesz, że brzeg jest zbyt ścisły, zawsze można użyć grubszych drutów, lub nabierać na dwóch drutach. Nie zapomnij jednak, aby z powrotem wziąć właściwe druty do pracy nad robótką.

  • Zaczynamy od zmierzenia długości nitki od końca motka, czyli szpulki z nićmi (długość nitki zależy od liczby nabieranych oczek, grubości nitki i rozmiaru drutów). Końcówkę nitki należy przytrzymać kciukiem, a nitkę nawinąć wokół palców wskazującego i środkowego.
  • Następnie przeciągnij nitkę z motka przez pętelkę (powstałą wokół palców wskazującego i środkowego) od tyłu do przodu.
  • Pociągnij za nitkę tak, by powstało długie oczko.
  • Wsuń oczko na drut i pociągnij za nitkę, jednocześnie zaciskając oczko. Możesz zacząć nabierać oczka.
  • Nawiń koniec nitki wokół lewego kciuka. Nitka z kłębka powinna przechodzić ponad lewym palcem wskazującym; obie nitki należy przytrzymać przy dłoni, używając do tego małego i serdecznego palca.
  • Wsuń końcówkę prawego drutu pod nitkę na kciuku.
  • Aby powstało oczko, przełoż koniec prawego drutu przez pętelkę na kciuku i złap nitkę z motka (z palca wskazującego).
  • Spuść pętelkę z kciuka na prawy drut. W ten sposób nabierzesz jedno oczko. Pociągnij nitkę i z powrotem nawiń ją na kciuk. Pozostałe oczka nabierz w taki sam sposób. Pamiętaj o tym, by na koniec robótki pochować wystające nitki.

Ekologiczne podejście do mody i dekoracji domowej

Robiąc na drutach, możemy stworzyć oryginalne elementy garderoby oraz wyposażenia domu i przyczynić się do ekologicznego podejścia do mody i:

  • Wytwarzać własne dziergadła z przyjaznego środowisku materiału: bambusa lub drewna,
  • Korzystać ze sztucznej wełny z innych projektów lub ubrań, dzięki czemu unikamy tworzenia odpadów tekstylnych,
  • Dziergać ciepłe narzutki lub pledy z naturalnej wełny pochodzącej od miejscowych hodowców owiec zamiast kupować produkty syntetyczne importowane zza granicy.

Robienie na drutach wpisuje się w nurt „zrób to sam” (z ang. DIY), który zachęca do samodzielnego produkowania przedmiotów codziennego użytku. W ten sposób udało się stworzyć całkiem nowe spojrzenie na styl życia i modę bez ciągłego podążania za trendami. Co więcej, tworząc coś własnoręcznie, łączymy kreatywność z praktycznymi umiejętnościami, a osiągnięcie celu jest źródłem ogromnej satysfakcji.

Zaczynając od prostych wzorców i poradników dostępnych online, można sukcesywnie rozwijać swoje umiejętności w dzierganiu i zakończyć robótkę niestandardowym wzorem.

Robienie na drutach a szydełkowanie

Główną różnicą w robieniu na drutach i szydełkowaniu jest narzędzie pracy. W przypadku drutów mamy ich dwa lub więcej, natomiast szydełko jest jedno. Ostre zakończenia drutów utrudniają lekko nabieranie włóczki, natomiast dzięki haczykowi w szydełku praca idzie sprawniej i szybciej.

Kolejną różnicą są rodzaje oczek i ich liczba. Robiąc na drutach, mamy tylko dwa rodzaje oczek (lewe i prawe), natomiast przy szydełkowaniu jest ich dużo więcej.

Na szydełku pilnujemy i skupiamy się jedynie na tym oczku, w które akurat mamy wbity haczyk. Przy drutach trzeba uważać na wszystko, co mamy nawleczone. Gdy robótka zacznie nam zsuwać się z druta, będziemy mieć problem: praca na pewno zajmie nam dużo więcej czasu niż zakładaliśmy. Szydełkowanie daje więcej możliwości bez zmiany rozmiaru narzędzia – tym samym zrobimy torebkę, sukienkę i przytulankę – a w przypadku drutów ich grubość (oraz grubość włóczki) to wyznacznik kształtu robótki.

Czy robienie na drutach jest trudne?

Nie, nie jest to trudne, jednak wymaga cierpliwości i praktyki, ale z dobrym przewodnikiem lub tutorialami wideo można szybko zdobyć tę umiejętność.

Czy robienie na drutach może wiązać się ze zbieraniem się kurzu w domu?

To prawda, że wełna lub inne materiały mogą pozostawić kurz podczas pracy ręcznej. Jednakże stosowanie odpowiedniej techniki (np. użycie szczotki do czyszczenia powierzchni) może znacznie zmniejszyć ten problem.

Ile czasu potrzeba, aby poznać podstawy robienia na drutach?

Zależy to od indywidualnego tempa nauki oraz od stopnia skomplikowania projektu, nad którym pracujemy. Czas nauki możemy skrócić poprzez uczestniczenie w kursie lub sięgnięcie po tutoriale dostępne online. Wprawna osoba sweter na drutach robi w tydzień!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *