Hortiterapia – terapia ogrodnicza. Tak natura wpływa na zdrowie

Hortiterapia to metoda leczenia i rehabilitacji, która zyskuje coraz większą popularność wśród osób w różnym wieku. Szczególnie wiele korzyści dla zdrowia – zarówno fizycznego, jak i psychicznego – może dać ludziom po pięćdziesiątce, którzy często zaczynają borykać się z coraz większą liczbą dolegliwości.

Dlaczego terapia ogrodnicza zyskuje na popularności?

Hortiterapia, znana również jako terapia ogrodnicza, jest coraz częściej wykorzystywana przez ośrodki medyczne jako forma terapii dla różnych grup wiekowych. Chociaż to zajęcia ogrodnicze włączane są do programów terapii zajęciowej od wielu lat, to w ostatnim czasie zwraca się coraz większą uwagę na specjalne ogrody terapeutyczne. Są to miejsca stworzone w otoczeniu roślin i zbiorników wodnych, będące doskonałym środowiskiem do rehabilitacji. Co istotne, ogrodem możemy cieszyć się nie tylko w sezonie, ale przez cały rok, ponieważ prozdrowotne właściwości ma także terapeutyczny ogród zimowy.

terapia ogrodnicza

Dla osób z niepełnosprawnościami praca w ogrodzie to sposób na zachowanie aktywności fizycznej i poprawę kondycji, rozwijanie zdolności manualnych i umiejętności planowania. Z kolei osoby z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej będą mogły się wyciszyć dzięki skupieniu na pracy wśród roślin.

Praca w ogrodzie może przynieść wiele korzyści dla zdrowia psychicznego osób zmagających się z różnymi schorzeniami, w tym deficytem uwagi. Terapia ogrodnicza jest metodą leczenia, która zyskuje na popularności w wielu krajach Europy Zachodniej, w tym w krajach skandynawskich i Wielkiej Brytanii.

W jaki sposób hortiterapia wpływa na redukcję stresu i poprawę nastroju?

Badania wykazują, że ludzie przebywający w ogrodzie i zajmujący się roślinami wykazują lepsze wyniki w leczeniu zaburzeń emocjonalnych i poprawie nastroju. Hortiterapia pozwala na przebywanie w spokojnym i zielonym otoczeniu, co pozytywnie wpływa na redukcję stresu i poprawę nastroju. Poprzez pracę z roślinami pacjenci mogą zwiększyć poczucie kontroli nad swoim życiem i poprawić jakość snu.

Zbieranie warzyw i innych roślin może pomóc w poprawie funkcjonowania pacjentów z depresją i lękiem. Praca w ogrodzie pozwala bowiem na relaksację, co jest kluczowe w leczeniu tych zaburzeń. Poza tym zajęcia związane z naturą zwiększają poziom endorfin (hormonów szczęścia) i serotoniny.

Hortiterapia czynna to również dobry trening dla mózgu, ponieważ obejmuje projektowanie i rozplanowanie pracy w ogrodzie, szklarniach oraz oranżeriach. To generuje konieczność myślenia przestrzennego i pobudza neurony do wysiłku, a dzięki temu chroni przed demencją. Wzmocniona zostaje chęć działania, a kreatywność się rozwija.

Jakie korzyści dla zdrowia fizycznego przynosi praca w ogrodzie?

Praca w ogrodzie może przynieść wiele korzyści dla zdrowia fizycznego. Regularna aktywność fizyczna to przecież dobra droga do zmniejszenia ryzyka chorób serca i poprawy elastyczności mięśni.

hortiterapia

Praca w ogrodzie to forma ćwiczeń aerobowych pomagających w utrzymaniu zdrowego układu sercowo-naczyniowego i oddechowego. Zadania związane z pielęgnacją roślin pozwalają poprawić siłę mięśniową i koordynację ruchową. Możliwość spędzenia czasu na świeżym powietrzu zmniejsza poziom stresu i zwiększa zawartość witaminy D.

Hortiterapia czynna jest przeciwieństwem jej biernego wariantu, w którym nie skupiamy się na pracy w ogrodzie, lecz kontemplujemy naturę, korzystając ze wzroku, dotyku, węchu, słuchu i smaku.

Jakie grupy mięśni są angażowane podczas prac ogrodowych?

Podczas typowych prac w ogrodzie, jak: sadzenie, kopanie, grabienie i przycinanie roślin, angażujemy mięśnie nóg, ramion, klatki piersiowej i brzucha. Mięśnie nóg są angażowane głównie podczas kopania i grabienia, szczególnie w trudnym terenie. Praca z narzędziami ogrodowymi, typu kosiarka, wycinarka lub podkaszarka, zmusza do pracy mięśnie rąk i ramion. Podczas przycinania roślin i drzew pracują mięśnie klatki piersiowej, ramion i pleców.

terapia pracą w ogrodzie

Z tego względu hortiterapia to dobry sposób na zwiększenie aktywności fizycznej i poprawę kondycji, szczególnie dla osób, które nie preferują ćwiczeń w zamkniętych pomieszczeniach.

W jaki sposób hortiterapia pomaga w poprawie koordynacji ruchowej?

Hortiterapia pomaga osobom starszym, którym doskwierają problemy z równowagą, ponieważ angażuje mięśnie brzucha, pleców i nóg – niezbędne do utrzymania stabilnej pozycji ciała. Niektóre specjalne ogrody terapeutyczne są zaprojektowane nawet w taki sposób, by koordynację i równowagę rozwijać poprzez wykorzystanie różnych powierzchni terenu, takich jak kamienie, skały i zbiorniki wodne.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *