Piękni stuletni – jak dożyć późnego wieku w zdrowiu i dobrej kondycji?

piękni stuletni

Gdy wpiszemy w wyszukiwarkę internetową hasła takie jak długowieczność czy starzenie się, natrafimy na morze treści. Wszyscy chcemy nie tylko długiego życia, ale również zdrowia, energii, zachowania młodzieńczego wyglądu i dobrego samopoczucia. Nie, to nie jest kwestia cudownych pigułek, lecz raczej codziennej troski o siebie.

Ponad miliard osób po sześćdziesiątce

W obliczu faktu, że na naszej planecie żyje już ponad miliard osób w wieku sześćdziesięciu lat i więcej, a prognozy mówią o podwojeniu tej liczby do połowy XXI wieku, temat starzenia się staje się coraz bardziej istotny. W Stanach Zjednoczonych i Japonii liczba osób, które przekroczyły setny rok życia, zbliża się do stu tysięcy, a globalne przewidywania mówią o prawie czterech milionach stulatków w 2050 roku.

Nowe światło na temat długowieczności rzuca książka Petera Attii „Outlive: The Science and Art of Longevity”. Attia wyjaśnia, że długowieczność to nie tylko liczba przeżytych lat, ale przede wszystkim jakość tych lat. Przypomina historię Titonosa, który otrzymał od bogów dar długiego życia, ale bez wiecznej młodości, co stało się dla niego przekleństwem. Ludzie z reguły obawiają się starości pełnej chorób i ograniczeń, podobnej do tych, które obserwowali u swoich bliskich. Attia uspokaja, że przeszłość nie musi determinować naszej przyszłości i że każdy z nas ma wpływ na to, jak będzie wyglądało jego starzenie się i na jak długo zachowa dobry stan zdrowia. Aby osiągnąć ten cel, trzeba świadomie zadbać o siebie już od teraz, razem ze specjalistami medycyny stylu życia.

Jako ciekawostkę dodajmy, że chociaż to Jeanne Calment (122 lata) jest najbardziej rozpoznawalnym symbolem długowieczności, nie tylko ona znacznie przekroczyła setkę. Sarah Knauss z USA przeżyła 119 lat. W Japonii, kraju znanym z wysokiej liczby stulatków, mieszkała Misao Okawa, która dożyła 117 lat. W przypadku mężczyzn za rekordzistę jest uważany Brazylijczyk Jose Paulino Gomes. Zmarł w 2023 roku, niedługo przed swoimi 128 urodzinami.

Medycyna drugiej i trzeciej generacji

Współczesna medycyna, którą Peter Attia określa mianem medycyny drugiej generacji, potrafi skutecznie leczyć wiele dolegliwości, mimo to nadal poszukuje skutecznych metod na radzenie sobie z chorobami przewlekłymi, które rozwijają się w ukryciu, często przez wiele lat. Z tego względu coraz większą rolę odgrywa profilaktyka, która jest fundamentem medycyny trzeciej generacji. To podejście nie tylko koncentruje się na zapobieganiu chorobom, ale także na dostosowaniu leczenia do indywidualnych potrzeb każdego pacjenta.

100 lat

W przeszłości lekarze stosowali standardowe metody leczenia, nie biorąc pod uwagę wyjątkowych cech każdej osoby. Medycyna 3.0 zmienia ten schemat, wprowadzając personalizację i koncentrując się na utrzymaniu dobrej kondycji na co dzień. Kluczowe obszary, na które zwraca uwagę, to m.in. aktywność fizyczna, odpowiednia dieta, regenerujący sen, zdrowie emocjonalne oraz czynniki środowiskowe.

Samopoczucie jest ściśle związane z wyglądem i poczuciem młodości. Nie tylko dieta i aktywność fizyczna, ale również takie aspekty jak odpowiednie dotlenienie czy postawa ciała, wpływają na kondycję skóry. Dlatego tak ważna jest współpraca specjalistów z różnych dziedzin..

Plan detoksu to nie tylko wywiad i diagnostyka, ale również zestaw zabiegów, takich jak masaże, treningi personalne i zajęcia jogi. Do tego dochodzą dieta oczyszczająca oraz zabiegi hydroterapii. Po dwóch tygodniach takiej kuracji organizm jest wolny od toksyn i gotowy do pełnej regeneracji.

Zmiany są konieczne

Zmiany w życiu codziennym nie zawsze są łatwe, ale są konieczne, aby spowolnić procesy starzenia. Jak radzić sobie z kryzysami? Poprzez kontrolowany dyskomfort, jak zimne prysznice czy krótkie wyjścia na zewnątrz w chłodne dni w celu poprawy krążenia i przyspieszenia regeneracji mięśni. Nawet jeśli nie uda się za pierwszym razem, warto próbować dalej.

W życiu często spotykamy się z sytuacjami pełnymi napięcia, które mogą nas przytłaczać. Jednak jeżeli zaczniemy stopniowo przyzwyczajać się do pewnego rodzaju niewygód, z czasem zauważymy, że radzimy sobie znacznie lepiej w obliczu nieoczekiwanych wyzwań. Małe kroki są fundamentem do budowania naszej odporności psychicznej i fizycznej. Zamiast rzucać się na głęboką wodę z karnetem na siłownię, warto zacząć od czegoś prostszego – szybkiego spaceru albo krótkiej sesji ćwiczeń w zaciszu własnego domu. To, że pokonaliśmy siebie i wykonaliśmy plan, motywuje do dalszego zaangażowania.

Aby dożyć późnego wieku w dobrej kondycji, konieczne jest podejście obejmujące zdrową dietę, regularną aktywność fizyczną oraz dbanie o dobre samopoczucie psychiczne. Specjaliści medycyny stylu życia podkreślają, że spersonalizowane podejście do zdrowia, uwzględniające indywidualne potrzeby i predyspozycje, ma zasadniczą rolę w opóźnianiu procesów starzenia i zachowaniu doskonałego zdrowia. Całe życie pełne aktywności zarówno fizycznej, jak i umysłowej, wciąż cieszy. Atrakcyjny wygląd i dobre samopoczucie, które chcemy zachować jak najdłużej, często są wynikiem właśnie zdrowego stylu życia, a nie tylko genetyki. Liczba stulatków rośnie z roku na rok, a długowieczność, będąc już nie tylko marzeniem, ale i realną możliwością dla coraz większej liczby osób na całym świecie, motywuje do dbania o siebie każdego dnia.

100 lat

Reguła pięciu sekund

Co opłaca się stosować? Regułę pięciu sekund, opisaną przez Mel Robbins. Kiedy nadchodzi czas na nasze ćwiczenia, zamiast poddawać się lenistwu, lepiej odliczyć do pięciu i bez zwłoki rozpocząć aktywność fizyczną. Nie chodzi o to, by się przemęczać, lecz o to, aby świadomie poświęcić kilkaset minut tygodniowo na aktywność fizyczną. Z czasem nasze ciało prawdopodobnie zacznie samo domagać się wysiłku.

Aby utrzymać sprawność na lata, powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na regularne ćwiczenia, ale także na zdrową dietę, hartowanie organizmu oraz stymulowanie umysłu. Wszystko to wpisuje się w koncepcję kontrolowanego dyskomfortu. Kontrola nad tym, co trafia na nasz talerz, jest jednym z aspektów, na który możemy mieć realny wpływ. Post przerywany, trwający 16 godzin, może przynieść naszemu organizmowi wiele korzyści, w tym oczyszczenie z toksyn i rozpoczęcie regeneracji.

Podobnie jak ciało, tak i umysł wymaga regularnych ćwiczeń. Można robić to w prosty sposób – wystarczy rozwiązywać łamigłówki. Jak jeszcze trenować pamięć i koncentrację? Połącz przyjemne z pożytecznym – zacznij uczyć się nowego języka. Zacznij od drobnych zadań, na przykład od kilku linijek tekstu dziennie. Nie tak mocno liczy się obłożenie materiałów, co regularność treningu.

Osiągnięcie późnego wieku w zdrowiu i dobrej kondycji jest możliwe dzięki połączeniu zdrowego stylu życia, diety, aktywności fizycznej oraz regularnych badań. Ważne, aby już od młodych lat dbać o swoje ciało i umysł, ponieważ w przyszłości może to przynieść nam długowieczność pełną energii i życiowej satysfakcji.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *