Jest szansa na przełom w leczeniu osteoporozy

leczenie osteoporozy

Osteoporoza to choroba metaboliczna kości, która charakteryzuje się spadkiem gęstości tkanki kostnej oraz zaburzeniem w jej mikroarchitekturze. Na szczęście za jakiś czas dzięki polskim naukowcom być może łatwiej będzie ją leczyć.

Ta dolegliwość bywa określana jako „cichy złodziej kości” ze względu na jej stopniowe i często niezauważalne postępy. Na zdrową strukturę kości wpływa dynamiczny proces budowy nowej tkanki kostnej i jej rozkładu. W osteoporozie ten proces jest zaburzony. Problem może dotyczyć każdego, chociaż kobiety w wieku menopauzalnym są na tę dolegliwość narażone bardziej, zwłaszcza jeśli nie przyjmują hormonalnej terapii zastępczej.

Czynniki ryzyka i objawy osteoporozy

Czynniki wpływające na rozwój osteoporozy to nie tylko naturalne procesy starzenia się, ale również zaburzenia hormonalne, takie jak nadczynność tarczycy czy pierwotna nadczynność przytarczyc. Inne przyczyny to choroby układu pokarmowego, takie jak celiakia, i choroby nerek. Wiek, dziedziczność, nadmierne spożywanie alkoholu i palenie papierosów też nie są bez znaczenia. Z biegiem czasu osoby z osteoporozą mogą doświadczać przewlekłego bólu kręgosłupa, obniżenia wzrostu i nadmiernej kifozy piersiowej. Wielu pacjentów odkrywa, że cierpi na osteoporozę dopiero po przypadkowym złamaniu, na przykład szyjki kości udowej czy kości promieniowej.

nowości w leczeniu osteoporozy

Diagnostyka i leczenie osteoporozy

W diagnostyce osteoporozy kluczową rolę odgrywa badanie gęstości mineralnej kości, które przeprowadza się przy pomocy densytometrii. Pozwala ono lekarzowi ocenić gęstość kości pacjenta, poprzez porównanie jej z normami dla danej populacji. Warto zwrócić uwagę, że diagnoza osteoporozy nie opiera się wyłącznie na badaniach obrazowych. Lekarze biorą pod uwagę całość informacji medycznych, w tym styl życia, dietę i przyjmowane leki.

Leczenie osteoporozy ma na celu zminimalizowanie ryzyka złamań i może obejmować farmakoterapię (np. bisfosfoniany), suplementację wapnia i witaminy D. Regularne ćwiczenia, które wzmacniają kości, oraz odpowiednia dieta, to klucz do kontrolowania postępu choroby.

Ostre skutki i objawy osteoporozy

Osteoporoza może doprowadzić do poważnych konsekwencji, takich jak złamania kości. Szczególnie narażone są fragmenty kości udowej, w tym fragment szyjki kości udowej, oraz kości promieniowej. Poza bólem takie złamania mogą prowadzić do obniżenia wzrostu oraz powstania nadmiernej kifozy piersiowej. W przypadku przewlekłego bólu kręgosłupa czy zespołu bólowego wynikającego z uszkodzeń należy jak najszybciej poszukać specjalistycznej pomocy.

Nowe perspektywy w leczeniu osteoporozy

Polscy badacze przyczyniają się do nowatorskich rozwiązań w walce z osteoporozą. Naukowcy z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego opracowali biodegradowalną strukturę, która może stanowić tymczasowe wsparcie dla rozwijającej się tkanki kostnej. To podejście być może będzie w stanie zrewolucjonizować standardy leczenia, oferując pacjentom mniej inwazyjne i bardziej skuteczne metody terapii.

możliwości leczenia osteoporozy

Podsumowując, osteoporoza to poważne wyzwanie zdrowotne, ale dzięki nowoczesnym metodom diagnozy i leczenia, a także odpowiednim zmianom w stylu życia, możemy zapewnić sobie lepszą jakość życia.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *