empty($term tag_listing) && in_array
Plastyka powiek – na czym polega?

Chcesz odmłodzić okolice oczu? Zdecyduj się na plastykę powiek

plastyka powiek

Plastyka powiek, inaczej blefaroplastyka, to zabieg skupiający się na odmładzaniu okolic oczu. Polega on na usunięciu nadmiaru skóry, fragmentu mięśnia okrężnego oka oraz przepuklin tłuszczowych, jeżeli takie występują. Procedura ma na celu nie tylko przywrócenie właściwego kształtu powiek, ale także redukcję zmarszczek i cieni pod oczami.

Przyczyny opadania powiek

Z upływem lat skóra wokół oczu traci swoją elastyczność i sprężystość. Połączenie słabych mięśni, głębokich zmarszczek oraz nadmiaru skóry i tłuszczu powoduje, że spojrzenie staje się zmęczone, a pierwotny kontur oczu zanika. Często jedynym skutecznym sposobem na przywrócenie oczom pacjenta (pacjentki) młodszego wyglądu i prawidłowego pola widzenia jest blefaroplastyka.

Na czym polega plastyka powiek?

Chirurgiczna korekcja powiek koncentruje się na usunięciu nadmiaru skóry oraz tkanki tłuszczowej, z jednoczesnym zniwelowaniem efektu opadających powiek i „worków pod oczami”.

jak przebiega plastyka powiek

Podczas plastyki powiek górnych nacięcie skóry chirurg wykonuje tam, gdzie naturalnie występuje fałd powieki górnej, dzięki czemu blizna po zabiegu jest praktycznie niewidoczna. Usuwany jest wtedy nadmiar skóry oraz ewentualne przepukliny tłuszczowe. Natomiast podczas korekcji powiek dolnych cięcie przeprowadzane jest poniżej linii rzęs. Stąd chirurg usuwa wiotką skórę, nadmiar tkanki tłuszczowej i przepukliny tłuszczowe.

Przygotowanie do zabiegu

Zanim pacjentka zostanie zakwalifikowana do zabiegu, konieczna jest wstępna konsultacja. Na trzy tygodnie przed planowanym zabiegiem powinniśmy odstawić leki obniżające krzepliwość krwi. Ograniczenie alkoholu i papierosów jest zalecane na tydzień przed operacją. Jeśli zabieg ma odbyć się w znieczuleniu ogólnym, ostatni posiłek powinniśmy spożyć nie później niż około 8-10 godzin przed operacją. W przypadku znieczulenia miejscowego można spożyć lekki posiłek nawet krótko przed zabiegiem. W dniu zabiegu nie należy nakładać makijażu na skórę.

Zalecenia pooperacyjne 

Jeśli zabieg został wykonany w znieczuleniu miejscowym, pacjentka może opuścić klinikę jeszcze tego samego dnia. W przypadku znieczulenia ogólnego konieczny jest jednodniowy pobyt w placówce. Ważne jest stosowanie chłodnych okładów na powieki. Szwy zostają usunięte po 4-5 dni po zabiegu, a pełna rekonwalescencja trwa od 2 do 4 tygodni. W tym czasie warto unikać nadmiernego wysiłku i chronić oczy. Można korzystać np. z okularów przeciwsłonecznych.

Kto nie powinien decydować się na plastykę powiek?

Plastyka powiek nie każdemu jest zalecana. Do przeciwwskazań zaliczamy m.in.: cukrzycę, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia krzepliwości krwi, aktywne infekcje, ciążę, karmienie piersią i niektóre choroby autoimmunologiczne.

Efekty blefaroplastyki

Efekty chirurgicznego udanego liftingu powiek są długotrwałe. Przede wszystkim sprawiają, że twarz wygląda na młodszą i jest bardziej promienna. Dzięki korekcie powiek górnych oko jest bardziej wyeksponowane, pole widzenia zwiększa się, a zmarszczki stają się mniej widoczne. Po zabiegu na powiece dolnej znikają worki i cienie pod oczami. Pełne efekty blefaroplastyki można zaobserwować około miesiąca po operacji. W zależności od predyspozycji pacjentki efekty mogą utrzymywać się nawet do 20 lat.

dlaczego warto przeprowadzić blefaroplastykę

Możliwe powikłania po plastyce powiek

Jak każdy zabieg, blefaroplastyka niesie za sobą pewne ryzyko. Powikłania to np. opuchlizna, zasinienie, infekcja rany albo reakcja alergiczna na znieczulenie. Jednak w przypadku odpowiedniego przygotowania i postępowania zgodnie z zaleceniami lekarskimi, ryzyko powikłań jest minimalne.

Podsumowując, plastyka powiek to skuteczny sposób na odmłodzenie spojrzenia, który nie tylko poprawia wygląd, ale też funkcję powiek, zwłaszcza gdy nadmiar skóry utrudnia widzenie. Chociaż zabieg nie należy do najbardziej skomplikowanych, i tak ważne jest, by dobrze się do niego przygotować, postępując zgodnie z zaleceniami lekarza. Tak przed, jak i po operacji.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *