Rehabilitacja uzdrowiskowa – masz takie problemy? Skorzystaj z niej

rehabilitacja uzdrowiskowa seniora

Wiele dolegliwości zdrowotnych zaczyna się niewinnie: od niewielkiego bólu ręki, kolana czy pleców. W znacznej części przypadków w miarę upływu czasu dyskomfort staje się coraz większy, a nawet przeszkadza w codziennym życiu. Wówczas jedynym ratunkiem staje się rehabilitacja realizowana w ramach leczenia uzdrowiskowego.

Czym jest leczenie uzdrowiskowe?

Leczenie uzdrowiskowe to leczenie uzupełniające przeznaczone dla osób, w przypadku których zalecane jest kontynuowanie leczenia szpitalnego. Tego rodzaju terapia może być realizowana przez osoby ubezpieczone po otrzymaniu odpowiedniego skierowania. W ramach leczenia uzdrowiskowego realizowane są zabiegi lecznicze przepisane pacjentowi. Dodatkowo w czasie pobytu w sanatorium kuracjusz korzysta z naturalnych walorów okolicy, w której znajduje się ośrodek, a tym samym wzmacnia organizm naturalnymi metodami.

Czym są turnusy rehabilitacyjne w sanatorium?

Leczenie w sanatorium jest zwykle kontynuacją leczenia szpitalnego. Ma na celu doprowadzenie pacjenta do sprawności po chorobie albo wypadku. W tym celu w ośrodku rehabilitacyjnym korzysta się z zabiegów fizjoterapeutycznych, hydro- i fizykoterapii, kinezyterapii, krioterapii oraz masaży i inhalacji. Jeśli jest taka możliwość, w czasie pobytu w sanatorium można korzystać z kąpieli, sauny bądź groty solnej, a także ćwiczyć w ramach indywidualnych albo grupowych zajęć gimnastycznych.

Na czym polega rehabilitacja?

Rehabilitacja jest szeregiem działań leczniczo-psychologiczno-społecznych podejmowanych na rzecz konkretnej osoby. Ich cel koncentruje się wokół polepszenia stanu pacjenta. Najbardziej pożądany skutek rehabilitacji to przywrócenie pełnej sprawności.Rehabilitacja jest formą kompleksowego wsparcia konstruowanego w oparciu na rodzajach i rozległości problemów.

leczenie uzdrowiskowe a rehabilitacja

Nie musi odbywać się w warunkach szpitalnych, lecz zawsze powinna być prowadzona przez wykwalifikowanych terapeutów zajęciowych i mieć charakter indywidualny. Efektywność kuracji w znacznej mierze zależy od ustalonego zakresu rehabilitacji, ale także stosowanych równolegle odpowiednich metod leczniczych i wspomagających leczenie, m.in. wsparcia psychologicznego.

W zależności od rodzaju schorzenia uwzględnia się inne metody przywracania sprawności u danej osoby. Rodzaje rehabilitacji to m.in.:

  • rehabilitacja medyczna,
  • rehabilitacja kardiologiczna,
  • rehabilitacja lecznicza,
  • rehabilitacja społeczna,
  • rehabilitacja ruchowa,
  • rehabilitacja ortopedyczna,
  • rehabilitacja zawodowa czy…
  • rehabilitacja neurologiczna.

Jako rehabilitację leczniczą w sanatoriach i szpitalach uzdrowiskowych najczęściej stosuje się rehabilitację kardiologiczną, ortopedyczną i neurologiczną oraz zabiegi fizykoterapeutyczne.

Komu przysługuje rehabilitacja uzdrowiskowa z NFZ?

Leczenie uzdrowiskowe przysługuje świadczeniobiorcy na podstawie skierowania na leczenie uzdrowiskowe bądź rehabilitację uzdrowiskową wystawionego przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego. Skierowanie wymaga potwierdzenia przez oddział wojewódzki Funduszu właściwy ze względu na miejsce zamieszkania ubezpieczonego.

Z rehabilitacji uzdrowiskowej mogą korzystać zarówno osoby niepełnosprawne fizycznie i/lub psychicznie, po urazach czy operacji, zawale albo udarze mózgu. Przede wszystkim jednak rehabilitację należy traktować jako działanie prewencyjne, z którego może skorzystać każda osoba doświadczająca ostrego bądź przewlekłego bólu.

Turnus rehabilitacyjny ma na celu poprawę jakości życia chorego. Pacjent przynajmniej w pewnym stopniu może odzyskać sprawność ruchową bądź w pełni wrócić do zdrowia, a dzięki temu wydajniej uczestniczyć w życiu społecznym. Kuracjusz w ramach rehabilitacji prowadzonej pod okiem terapeutów bierze udział w różnego rodzaju zabiegach, m.in.: kąpielach solankowych, elektroterapii, masażach tradycyjnych, hydromasażach albo laseroterapii.

Jak przygotować się do rehabilitacji uzdrowiskowej?

Każde sanatorium ma wytyczne, w jaki sposób kuracjusz powinien przygotować się do zabiegów rehabilitacyjnych. Choć w pewnych punktach zakresy mogą się różnić, generalnie przyjmuje się, że przed zabiegiem należy:

  • odpowiednio przygotować skórę w okolicy zabiegowej (nie powinno być na niej maści, kremów itp.);
  • zdjąć elementy metalowe, w tym biżuterię;
  • przedmioty codziennego użytku pozostawić w szafce w szatni (by nie zostały uszkodzone);
  • ubrać się wygodnie: czyli tak, byśmy bez problemu mogli korzystać z ćwiczeń fizycznych bądź odsłonić chorą okolicę;
  • mieć obuwie na zmianę;
  • zaopatrzyć się w duży ręcznik (typu ręcznik plażowy).
przygotowanie do rehabilitacji uzdrowiskowej

Jakie są korzyści z rehabilitacji uzdrowiskowej?

Poprawnie przeprowadzona rehabilitacja umożliwi pacjentom powrót do sprawności fizycznej oraz zminimalizowanie bądź spowolnienie zmian odpowiadających za ból. Powinna być traktowana jako inwestycja, która przynosi korzyści jednostkom oraz społeczeństwu. Może pomóc skrócić czas pobytu w szpitalu albo nawet uniknąć hospitalizacji. Dzięki rehabilitacji osoby chore mogą aktywnie uczestniczyć w życiu społecznym: w edukacji czy pracy zarobkowej. Przede wszystkim jednak pozwala ona zachować niezależność pacjentom, gdyż chory nie wymaga stałej opieki.

Uzdrowiskowa rehabilitacja dla dorosłych w sanatorium uzdrowiskowym trwa 28 dni.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *