Sanatorium „Solinka” w Polańczyku to nowoczesny ośrodek posiadający certyfikat ,,Przyjazny osobom niepełnosprawnym”. Placówka oferuje turnusy rehabilitacyjne dla osób ze skierowaniem z Narodowego Funduszu Zdrowia. Na jej terenie znajduje się monitorowany parking, pijalnia wód leczniczych oraz nowoczesna baza zabiegowa z basenem rehabilitacyjnym. Dużym atutem ośrodka jest bliskość Jeziora Solińskiego.
Położenie geograficzne
Polańczyk to znana miejscowość uzdrowiskowa w powiecie leskim, w województwie podkarpackim. Kurort leży na zachodnim brzegu Jeziora Solińskiego.
Lokalizacja i dojazd
Sanatorium Uzdrowiskowe „Solinka” mieści się przy ulicy Zdrojowej 16 w Polańczyku. Placówka zlokalizowana jest na półwyspie Zalewu Solińskiego, zwanego Bieszczadzkim Morzem. Bliskość jeziora, tras spacerowych i boiska sportowego stwarza doskonałe warunki do wypoczynku i rekreacji.
Polańczyk to malownicze miasteczko do którego można bez większego problemu dojechać własnym samochodem. Do kurortu kursują także autobusy prywatnych przewoźników, takich jak Flixbus. Firma oferuje bezpośrednie przejazdy z takich miast jak Kraków, Warszawa, Wrocław czy Łódź.
Nie da się dojechać do Polańczyka pociągiem. Najbliższa czynna stacja kolejowa znajduje się w Zagórzu, oddalonym od uzdrowiska o około 25 km.
Warunki lokatorskie
Sanatorium Uzdrowiskowe „Solinka” w Polańczyku dysponuje blisko 200 miejscami noclegowymi w pokojach 1-, 2- i wieloosobowych z pełnym węzłem sanitarnym. W części hotelowej i zabiegowej znajdują się windy osobowe – obiekt jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Na jego terenie znajduje się nowoczesna baza zabiegowa o powierzchni użytkowej 1900m2, pijalnia wody mineralnej oraz monitorowany parking.
Inne udogodnienia dla gości to m.in.:
- kawiarnia,
- biuro turystyczne,
- mobilny gabinet rehabilitacyjny,
- sklep kosmetyczno – odzieżowy,
- gabinet kosmetyczny.
Sanatorium zapewnia gościom całodobową opiekę medyczną oraz wyżywienie z uwzględnieniem indywidualnej diety.

Sanatorium ,,Solinka” w Polańczyku organizuje turnusy rehabilitacyjne, w tym pobyty dla osób ze skierowaniem z Narodowego Funduszu Zdrowia. Kuracjusze przebywający na turnusie w ośrodku mają zapewnione:
- zakwaterowanie w pokoju z łazienką i telewizorem,
- całodzienne wyżywienie (śniadanie, obiad, kolacja),
- całodobową opiekę pielęgniarską,
- ubezpieczenie NW i bagażu,
- zajęcia KO (prelekcje, wycieczki z przewodnikiem),
- wstępne i końcowe badanie lekarskie,
- 3 zabiegi rehabilitacyjne dziennie.
Specjalizacja leczenia
Ośrodek specjalizuje się w leczeniu:
- schorzeń ortopedyczno-urazowych,
- chorób górnych dróg oddechowych,
- chorób kardiologicznych,
- chorób reumatologicznych,
- chorób endokrynologicznych,
- cukrzycy,
- schorzeń neurologicznych.
Zabiegi
Pełna oferta zabiegów leczniczych i rehabilitacyjnych obejmuje:
- masaże – masaż limfatyczny, Aquavibron, masaż klasyczny częściowy;
- zabiegi z zakresu kinezyterapii – ćwiczenia czynne, ćwiczenia z oporem, ćwiczenia oddechowe, ćwiczenia neuro senior, gimnastyka w basenie, kąpiel kinezyterapeutyczna w basenie;
- krenoterapie – kuracja wodą pitną;
- zabiegi z zakresu fizykoterapii – laser punktowy i biostymulacyjny, naświetlanie IR, pole magnetyczne niskiej i wysokiej częstotliwości, galwanizacja, jonoforeza, prądy diadynamiczne i interferencyjne, ultradźwięki, prądy Kotza/Traberta/Tens, elektrostymulacja, krioterapia;
- zabiegi wodolecznicze i balneologiczne – okłady borowinowe częściowe, hydromasaż wielostrumieniowy, kąpiel mineralna całkowita, kąpiel kwasowęglowa, kąpiel w zawiesinie borowinowej, kąpiel wirowa kończyn dolnych i górnych, kąpiel wirowa kręgosłupa.

Atrakcje turystyczne
Polańczyk to miejscowość wczasowo-uzdrowiskowa, którą każdego roku odwiedzają tysiące turystów z całej Polski. Jezioro Solińskie, liczne szlaki piesze i rowerowe oraz niewielka odległość do Bieszczad stwarzają doskonałe warunki do wypoczynku, zwłaszcza tego aktywnego. W wolnym czasie warto poznać największe atrakcje regionu, w tym:
- Punkt widokowy na Sawinie,
- Wyspy na Jeziorze Solińskim,
- Muzeum Kultury Bojków,
- Stadninę koni Karino,
- Muzeum Przyrodnicze Bieszczadzkiego Parku Narodowego w Ustrzykach Dolnych,
- Zamek Kmitów w Lesku.
Fot.: www.solinka.net2000.pl