Sanatorium Uzdrowiskowe ,,Dedal” w Polańczyku to ośrodek przyjazny osobom niepełnosprawnym. Placówka dysponuje komfortową bazą noclegową, własną kriokomorą, Zakładem Przyrodoleczniczym, a także wypożyczalnią sprzętów wodnych. Na gości czekają również liczne atrakcje, takie jak piłkarzyki, stół do bilarda czy kawiarnia (w sezonie na świeżym powietrzu).
Położenie geograficzne
Polańczyk to niewielka miejscowość uzdrowiskowa w gminie Solina, w powiecie leskim, w województwie podkarpackim. Wieś położona jest na zachodnim brzegu Jeziora Solińskiego.
Lokalizacja i dojazd
Sanatorium Uzdrowiskowe „Dedal” mieści się przy ulicy Zdrojowej 23 w Polańczyku. Obiekt zlokalizowany jest na półwyspie, zwanym Cyplem. To doskonała baza wypadowa do wycieczek po regionie oraz miejsce, które docenią fani sportów wodnych.

Do Polańczyka można dojechać na kilka sposobów, w tym własnym samochodem. Ośrodek dysponuje zewnętrznymi miejscami parkingowymi dla gości. Możliwy jest również dojazd autobusem – do Polańczyka kursują bezpośrednie autobusy Flixbus z Krakowa, Wrocławia, Łodzi i Warszawy.
Nie da się dojechać pociągiem do Polańczyka. Najbliższa czynna stacja kolejowa znajduje się w Zagórzu, oddalonym od uzdrowiska o około 25 km. Najbliższa większa stacja to Sanok.
Warunki lokatorskie
Sanatorium Uzdrowiskowe „Dedal” w Polańczyku to trzykondygnacyjny budynek, dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Ośrodek oferuje gościom zakwaterowanie w pokojach 1-, 2- i 4-osobowych z balkonami i pełnym węzłem sanitarnym oraz 1- i 2-osobowe pokoje typu studio. Wszystkie wyposażone są w czajnik elektryczny, radio, telewizor, lodówkę i telefon. Na terenie ośrodka działa Wi-Fi.
Goście mogą korzystać ponadto z licznych udogodnień i atrakcji zlokalizowanych w częściach wspólnych. W obiekcie znajduje się m.in.: biblioteczka, stół do tenisa i bilarda oraz piłkarzyki.

Sanatorium ,,Dedal” proponuje gościom możliwość skorzystania z krioterapii ogólnoustrojowej. Ośrodek dysponuje własną kriokomorą, która pozwala na krótkotrwałe schłodzenie organizmu. Sesje trwają od 1 do 3 minut i odbywają się w temperaturze od -110°C do -130°C.
Ośrodek oferuje różne formy pobytów, w tym:
- indywidualne pobyty hotelowe,
- 7- i 14- dniowe turnusy rehabilitacyjne,
- turnusy sanatoryjne realizowane na podstawie skierowania z NFZ-u.
Specjalizacja leczenia
Zabiegi wykonywane w Zakładzie Przyrodoleczniczym sanatorium dedykowane są osobom:
- ze schorzeniami ortopedyczno – urazowymi,
- ze schorzeniami reumatologicznymi,
- ze schorzeniami układu krążenia,
- ze schorzeniami układu oddechowego,
- ze schorzeniami neurologicznymi,
- z cukrzycą.
Zabiegi
Pełna oferta zabiegów leczniczych i ambulatoryjnych obejmuje:
- zabiegi z zakresu kinezyterapii – ćwiczenia czynne ogólnousprawniające, ćwiczenia zespołowe, ćwiczenia bierne-redresyjne, ćwiczenia indywidualne kręgosłupa, ćwiczenia oddechowe, UGUL;
- masaże – ręczny, wibracyjny Aquavibron, limfatyczny, uciskowy sekwencyjny BOA, pas masujący;
- zabiegi wodolecznicze i balneologiczne – jonoforeza borowinowa, galwanoborowina, okłady borowinowe, fasony borowinowe, zawijania borowinowe, inhalacje na bazie olejków, masaż wirowy kończyn dolnych i górnych, kąpiel perełkowa, bicze szkockie, kąpiel mineralna – solankowa, kąpiel siarkowa, kąpiel borowinowa, kąpiel kwasowęglowa, krenoterapia;
- zabiegi z zakresu fizykoterapii – jonoforeza, lampa Sollux i Bioptron, interdynamik, diadynamik, ultradźwięki, krioterapia, magnetronik, laseroterapia, prądy Tens/Traberta/Kotza, tonoliza, elektrostymulacja.

Atrakcje turystyczne
W niewielkiej odległości od sanatorium ,,Dedal” znajduje się przystań wodna, która oferuje wypożyczenie jachtu i łodzi żaglowej (wymagany patent żeglarski), rowerków wodnych, kajaków oraz łodzi wiosłowych z silnikiem i bez silnika. Mnóstwo atrakcji czeka na gości również poza terenem obiektu. Największą z nich jest niewątpliwie wybudowana w latach 1960-1968 w Solinie zapora wodna. To największa tego rodzaju budowla w kraju – tama ma długość 664 metrów i wysokość 82 metrów.
Inne atrakcje Soliny i Polańczyka to m.in.:
- Muzeum Kultury Bojków,
- Stadnina koni Karino,
- Punkt widokowy na Sawinie,
- Wyspy na Jeziorze Solińskim,
- Jezioro Solińskie,
- Muzeum Przyrodnicze Bieszczadzkiego Parku Narodowego.
Fot.: www.facebook.com, www.planetofhotels.com