Sanatorium ,,Górnik” to ośrodek działający od 1971 roku. Obiekt znajduje się w Iwoniczu-Zdroju – miejscowości położonej wśród wzgórz Beskidu Niskiego. Czyste powietrze, leczniczy mikroklimat i malownicza okolica sprawiają, że wczasowicze i turyści często odwiedzają ten urokliwy zakątek Polski. Na gości czeka komfortowa baza noclegowa i bogata oferta zabiegów leczniczych.
Położenie geograficzne
Iwonicz-Zdrój leży w Beskidzie Niskim, w dolinie Iwonickiego Potoku, na wysokości 410 metrów n.p.m. Miasteczko położone jest w województwie podkarpackim, w powiecie krośnieńskim. Iwonicz-Zdrój to jedno z najstarszych polskich uzdrowisk.
Lokalizacja i dojazd
Zaletą kompleksu jest malownicze położenie wśród wzniesień porośniętych lasami jodłowo-bukowymi. To stwarza doskonałe warunki do wycieczek – zarówno tych pieszych, jak i rowerowych. Obiekt dysponuje darmowym parkingiem dla wczasowiczów, którzy do ośrodka dojadą prywatnym samochodem.
Osoby planujące wypoczynek w sanatorium Górnik mogą dojechać do niego także transportem publicznym. Uzdrowisko ma dobre połączenie z miastami takimi jak: Krosno, Kielce, Kraków, Leżajsk, Lublin, Rzeszów oraz Warszawa.
Warunki lokatorskie
Górnicze Sanatorium Związkowe w Iwoniczu-Zdroju dysponuje pokojami z pełnym węzłem sanitarnym – łącznie to 240 miejsc w pokojach 1-, 2- i 3-osobowych. W większości z nich (z wyjątkiem parteru) do dyspozycji wypoczywających pozostają balkony. Wszystkie lokale mają na wyposażeniu radio oraz czajnik. Pokoje o wyższym standardzie dodatkowo wyposażone są w telewizor LED i mini-lodówkę. Ośrodek dysponuje także pokojami premium – z podwójnym łóżkiem, suszarką do włosów i mini-barem z zestawem powitalnym (kawa, herbata, cukier).

Goście ośrodka mogą skorzystać z wielu udogodnień, w tym: kawiarni, świetlicy z kącikiem dla dzieci, wypożyczalni rowerów i kijów do nordic walking oraz oferty biura turystycznego organizującego wycieczki do Lwowa, Łańcuta czy na Słowację.
Pełna oferta sanatorium ,,Górnik” obejmuje turnusy sanatoryjne, pobyty lecznicze i rehabilitacyjne bez dofinansowania oraz turnusy rehabilitacyjne z dofinansowaniem PFRON-u. Koszt 14-dniowego turnusu waha się od około 1400 do blisko 3000 złotych za cały pobyt. Cena jest uzależniona od rodzaju turnusu, sezonu oraz opcji zakwaterowania.
Specjalizacja leczenia
Sanatorium „Górnik” w Iwoniczu-Zdroju specjalizuje się w leczeniu:
- dolegliwości będących skutkiem urazów,
- schorzeń narządu ruchu związanych ze starzeniem się organizmu,
- chorób zwyrodnieniowych stawów i kręgosłupa,
- reumatoidalnego zapalenia stawów,
- otyłości.
Zabiegi
Dostępny w obiekcie pawilon zabiegowy oferuje ponad 40 rodzajów zabiegów z zakresu różnych dziedzin, w tym:
- hydroterapii (kąpiel mineralna, bicz szkocki, hydromasaż strumieniowy, kąpiel borowinowa),
- fizykoterapii (diadynamik, jonoforeza borowinowa, prądy Traberta, krioterapia ogólnoustrojowa),
- masaże (suchy masaż wodny, fotel wibracyjny, masaż uciskowy ręki),
- ciepłolecznictwa (borowina zawijana, borowinowe okłady częściowe),
- światłolecznictwa (laser, naświetlanie),
- kinezyterapii (gimnastyka zbiorowa, ćwiczenia indywidualne, kinezjotaping).

Kuracjusze i goście hotelu mogą korzystać ze strefy SPA i znajdujących się w niej dwóch rodzajów sauny, basenu do hydromasażu, jaskini solnej, kapsuły DERMA LIFE SPA oraz gabinetu masażu.
Atrakcje turystyczne
W przerwie między zabiegami kuracjusze mogą korzystać z licznych uroków Iwonicza-Zdroju. Miasto dzięki swojemu położeniu zachęca do pieszych wędrówek: na Górę Winiarską, na Żabią Górę i na przełęcz Przymiarki. Fani dwóch kółek koniecznie powinni udać się na wycieczkę rowerową Szlakiem Między Zdrojami, obejmującym takie miejscowości jak: Iwonicz-Zdrój, Klimkówka, Rymanów-Zdrój oraz Bałucianka.
Inne atrakcje w Iwoniczu-Zdroju i okolicy to m.in.:
- kościół św. Iwona i Matki Bożej Uzdrowienia Chorych,
- zabytkowa pijalnia wód,
- Pałac Załuskich,
- Kalwaria Rymanowska,
- synagoga i cmentarz żydowski w Rymanowie,
- kino Wczasowicz,
- Jezioro Sieniawskie,
- wieża widokowa na Cergowej,
- dom doktora Ignacego Bieleckiego,
- Złota Studzienka św. Jana z Dukli,
- Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego.
Fot.: www.sanatorium-gornik.pl