W Polańczyku na stałe nie jest zameldowanych nawet 1000 osób. Co zatem sprawia, że ta maleńka wieś jest znana w całej Polsce, a latem liczba turystów wielokrotnie przekracza liczbę mieszkańców? O popularności Polańczyka decyduje wyjątkowe położenie nad Jeziorem Solińskim oraz bliskość licznych atrakcji Podkarpacia. To w tych właśnie wyjątkowych okolicach położone jest Sanatorium Uzdrowiskowe Amer-Pol.
Położenie geograficzne
Polańczyk to wieś w woj. podkarpackim, położona na brzegu ukochanego przez podróżników Jeziora Solińskiego, u progu Bieszczadzkiego Parku Narodowego, w pobliżu granicy z Ukrainą i Słowacją. Położenie w Bieszczadach sprawia, że jest to miejscowość cicha, klimatyczna i sprzyjająca zarówno wypoczynkowi, jak i nabieraniu sił w chorobie – a to za sprawą szczególnie czystego powietrza i wszechobecnego spokoju. Z większych miast w najbliższej okolicy Polańczyka znajdują się Sanok (ok. 33 km), nieco dalej Przemyśl (90 km) i Rzeszów (105 km). Stosunkowo blisko jest stąd także do popularnych miast za granicą: słowackich Koszyc (ok. 190 km) i ukraińskiego Lwowa (ok. 150 km).
Lokalizacja i dojazd
Pomimo niewielkiej powierzchni Polańczyk jest bardzo dobrze skomunikowany z resztą kraju – w sezonie letnim kursują tu autobusy kilku znanych firm przewozowych, każdego dnia dowożąc podróżnych z największych miast Polski (Warszawy, Krakowa, Katowic, Wrocławia).

W mniej popularne miesiące należy dostać się do Sanoka (pociągiem lub autobusem) a następnie wybrać linie lokalne. Zmotoryzowani kuracjusze mogą po prostu przyjechać własnym samochodem – Amer-Pol dysponuje dużym parkingiem, a auto przyda się także w trakcie ewentualnych dalszych wycieczek.
Warunki lokatorskie
Sanatorium Uzdrowiskowe Amer-Pol dysponuje 280 miejscami noclegowymi w pokojach 1, 2 i 3-osobowych oraz w apartamentach. Wraz z połączonym z ośrodkiem centrum konferencyjnym Amer-Pol może pomieścić 400 gości. Kluczowe są liczne udogodnienia dla osób niepełnosprawnych, pozwalające im na samodzielne poruszanie się po hotelu i korzystanie z jego oferty. Istnieje możliwość pobytu dla osób dializowanych, o których bezpieczeństwo i ciągłość leczenia dba stacja dializ Diaverum w Sanoku. Za dopłatą korzystać można z telewizorów i czajników elektrycznych. Ponadto za darmo do dyspozycji gości są m.in. suszarki do włosów, ręczniki i pościel. Kuracjuszom Amer-Pol proponuje:
- 2 sale restauracyjne,
- ogólnodostępne pralnia, suszarnia i prasowalnia,
- wieczorki taneczne w weekendy,
- możliwość uczestnictwa w wycieczkach zorganizowanych.
Turnus rehabilitacyjny trwa 14 dni, obejmujących całodobowe wyżywienie i opiekę medyczną oraz 3 zabiegi. W niskim sezonie turnus w pokoju jednoosobowym kosztuje 2520 zł, a dla jednej osoby w pokoju dwuosobowym – 2170 zł. Ośrodek na bieżąco aktualizuje ceny pobytu i podaje je do wiadomości na swojej stronie internetowej.
Specjalizacja leczenia
Ośrodek specjalizuje się w leczeniu:
- dysfunkcji narządu ruchu, w tym osób poruszających się na wózkach inwalidzkich,
- chorób układu krążenia,
- chorób neurologicznych,
- schorzeń reumatycznych,
- zaburzeń przemiany materii,
- schorzeń układu oddechowego,
- cukrzycy,
- kobiet po mastektomii,
- chorób psychicznych,
- osób z upośledzeniem umysłowym.
Zabiegi
Zabiegi oferowane przez Amer-Pol bazują na nowoczesnej medycynie, a ich zakres i przebieg jest na każdym etapie konsultowany z lekarzami – specjalistami w danej dziedzinie.

Do poprawy stanu zdrowia przyczyniają się też szczególne, wyciszające właściwości okolicy, co sprzyja zwłaszcza kuracjuszom cierpiącym na choroby psychiczne. W sanatorium wykonywane są następujące zabiegi:
- balneoterapia: okłady borowinowe, kąpiele: siarkowe, solankowe, borowinowe, perełkowe, kwasowęglowe, wirowe kończyn górnych i dolnych,
- masaże: hydromasaż, masaż podwodny, bicze szkockie,
- inhalacje,
- tężnia solankowa,
- elektroterapia,
- laseroterapia,
- magnetoterapia,
- światłolecznictwo,
- ultradźwięki,
- krioterapia,
- kinezyterapia: indywidualna, grupowa, gimnastyka w terenie,
- siłownia,
- nordic walking.
Atrakcje turystyczne
Polańczyk zachwyca zarówno walorami przyrodniczymi, jak i historycznymi. Można tutaj spędzić niezakłócone chwile ciszy w otoczeniu natury, jak i poznać kulturę Łemków, niegdyś zamieszkujących te tereny. Do głównych atrakcji zaliczyć można takie jak:
- Jezioro Solińskie i zapora,
- Park Zdrojowy,
- Muzeum Kultury Bojków,
- cerkiew pw. św. Paraskewii z ikoną Matki Boskiej z Łopienki (aktualnie znajduje się w niej kościół katolicki),
- park linowy dla dzieci i dorosłych.
W niewielkiej odległości od wsi podziwiać można inne ciekawe obiekty, m.in. Zamek Kmitów w Lesku (ok. 18 km), znany z powieści Edwarda Stachury bar Siekierezada w Cisnej, w którym odbywają się liczne koncerty i wydarzenia artystyczne (ok. 27 km), czy Bieszczadzka Kolejka Leśna – wąskotorowa zabytkowa kolej z kilkoma stacjami na trasie Majdan-Dalnica i Majdan-Przysłup. Chętni do dalszych wycieczek mogą wybrać się do Sanoka (ok. 33 km) z jego słynną Galerią Zdzisława Beksińskiego, Krosna (ok. 75 km) z unikatowym Centrum Dziedzictwa Szkła czy słowackiego miasteczka Medzilaborce (ok. 70 km), słynnego z muzeum pochodzącego stamtąd Andy’ego Warhola.
Fot.: www.amer-pol.com.pl