Dlaczego warto korzystać z bankowości internetowej – tyle możesz zyskać

bankowość internetowa dla seniora

Pełna kontrola nad finansami z każdego miejsca i o każdej porze to kusząca perspektywa. I co najważniejsze: jak najbardziej realna. Dlaczego senior powinien zdecydować się na założenie konta internetowego? Poznaj zalety tego rozwiązania.

Czym jest bankowość internetowa?

Bankowość internetowa jest formą usługi, w ramach której bank umożliwia klientowi korzystanie z rachunku za pośrednictwem urządzeń elektronicznych – bez konieczności osobistej wizyty w placówce. Tego typu rozwiązanie w odróżnieniu od private bankingu cieszy się w Polsce niezmiennie rosnącą popularnością. Świadczy o tym fakt, że tylko w III kwartale ubiegłego roku korzystało z niego około 21 mln klientów banków uniwersalnych.

Kto może korzystać z bankowości elektronicznej?

Z bankowości online może korzystać każdy, kto potrzebuje takiej usługi i spełni określone wymagania. Podstawą do samodzielnego otwarcia i posiadania bankowego rachunku internetowego jest pełna zdolność do czynności prawnych. W Polsce osiąga się ją wraz z wkroczeniem w pełnoletniość (poza nielicznymi wyjątkami określonymi w przepisach – np. wtedy, gdy ktoś jest ubezwłasnowolniony). Internetowe konto bankowe może mieć również nastolatek (który ukończył przynajmniej 13 lat), mający ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Warunkiem jest zgoda wyrażona przez jego rodzica (opiekuna prawnego).

Klient nie jest zobowiązany do zapewniania regularnych wpływów na konto, choć zwykle wiąże się to z nadwyżkowymi przywilejami, np. zwolnieniem z niektórych opłat bankowych. Forma płatności online to też, przede wszystkim, znaczna oszczędność czasu.

Konto internetowe – zalety posiadania rachunku bankowego online

Konto internetowe to przestrzeń o funkcjach zbieżnych z tradycyjnym rachunkiem bankowym, aczkolwiek o nieco rozszerzonym pakiecie. Kluczowym elementem odróżniającym te dwie formy jest możliwość wykonywania operacji bankowych bez wychodzenia z domu. To szczególnie istotne dla często mniej sprawnych ruchowo osób starszych.

Bankowość internetowa pozwala:

  • o każdej porze dnia i nocy sprawdzić saldo i historię transakcji,
  • zmienić limit dzienny realizowanych transakcji,
  • szybko złożyć wniosek o pożyczkę,
  • kontrolować saldo z jednego miejsca poprzez zintegrowanie rachunków z kontem głównym,
  • samodzielnie drukować potwierdzenie płatności,
  • realizować przelewy online,
  • sięgnąć po dodatkowe bonusy, np. zniżki,
  • załatwiać sprawy urzędowe online (po założeniu profilu zaufanego).

Banki, konkurując o klienta, w zamian za aktywne korzystanie z rachunku, często oferują benefity. Korzystając z bankowości elektronicznej, możemy zwykle liczyć na tańszą obsługę w typie darmowych przelewów. Oddelegowanie części zadań do przestrzeni internetowej umożliwia bowiem placówkom bankowym obniżenie kosztów utrzymywania oddziału.

Czasami w zamian za bonusy wymagają od klienta aktywnego korzystania z konta internetowego. To banki definiują różnie. Najczęściej należy rozumieć je jako zapewnienie regularnych wpływów o ustalonej wysokości bądź wykonanie danej liczby przelewów w określonym czasie. Niezamknięte i nieużywane konto bankowe może generować długi.

Jak założyć konto internetowe?

Założenie konta internetowego to bardzo prosta czynność. Wystarczy wylegitymować się w banku dokumentem tożsamości w formie dowodu osobistego lub paszportu i wypełnić formularz. Zakładając konto internetowe, senior będzie musiał podać takie dane jak:

  • imię i nazwisko,
  • data urodzenia,
  • PESEL,
  • adres zamieszkania,
  • adres e-mail,
  • telefon kontaktowy,
  • nazwa i numer dokumentu potwierdzającego tożsamość,
  • data wydania i okres ważności dokumentu tożsamości,
  • imiona rodziców (często też nazwisko panieńskie matki).

Na etapie wypełniania formularza senior powinien wskazać produkty bądź powiązane usługi dodatkowe, z których chciałby skorzystać. Należy do nich np. zamówienie indywidualnie sygnowanej karty debetowej.

Dopełnieniem formalności jest zaakceptowanie regulaminu oraz specyfikacji opłat. Po wysłaniu formularza banki najczęściej przekazują na wskazany przez klienta adres e-mail wzory najważniejszych dokumentów. Są to: umowa rachunku i regulamin oraz tabela opłat i prowizji.

Wybór najlepszej oferty konta internetowego powinniśmy poprzedzić zapoznaniem się z propozycjami różnych banków. Najwygodniej jest to zrobić przez Internet. Mając szersze rozeznanie na rynku, zyskamy większą pewność, iż wybrana oferta będzie jak najlepiej odpowiadała naszym potrzebom.

Czy założenie konta online jest płatne?

Założenie konta internetowego to usługa, którą banki z reguły oferują klientom za darmo. Ze względu na to, że migracja dostępów do rachunków znacznie odciąża ich instytucjonalne struktury, jak najmocniej zachęcają do korzystania z tej opcji gospodarowania budżetem.

Jakie są metody zakładania konta przez Internet?

Do zawarcia umowy potrzebna jest weryfikacja tożsamości wnioskodawcy przez bank. Potwierdzenie może odbyć się:

Za pośrednictwem kuriera 

Umowa zostanie dostarczona bezpłatnie na wskazany adres. Kurier potwierdzi tożsamość wnioskodawcy na podstawie dowodu osobistego lub paszportu i zabierze podpisane dokumenty do banku. Proces – począwszy od złożenia wniosku do aktywowania konta – nie powinien trwać dłużej niż kilka dni.

Poprzez potwierdzenie swojej tożsamości danymi z innego banku 

Otwarta bankowość pozwala potwierdzić tożsamość użytkownika poprzez jego dane przechowywane w innym banku. By skorzystać z tej opcji, wystarczy we wniosku wybrać formę podpisania umowy online, a następnie zalogować się na konto we wskazanym wcześniej banku.

Podczas wideorozmowy z konsultantem banku

W tym przypadku pracownik banku wiarygodność klienta potwierdza na podstawie dokumentu tożsamości okazanego mu w trakcie wideorozmowy. Jest to możliwe poprzez porównanie twarzy wnioskodawcy ze zdjęciem na dowodzie osobistym lub w paszporcie.

Za pomocą przelewu weryfikacyjnego 

Zaletą tego rozwiązania jest szybkość decyzji, z kolei do wad zalicza się konieczność posiadania już innego indywidualnego rachunku bankowego. By metoda zadziałała, dane przelewu z dotychczasowego rachunku muszą w pełni pokryć się z informacjami zamieszczonymi we wniosku.

Za pomocą aplikacji mobilnej 

Cała procedura zakładania konta osobistego odbywa się z poziomu smartfona. By wziąć w niej udział, należy pobrać aplikację mobilną banku, a następnie za jej pośrednictwem złożyć wniosek o założenie rachunku. Weryfikacja tożsamości odbywa się w obecności kuriera dostarczającego umowę lub za pomocą selfie, czyli zdjęcia wykonanego samemu sobie.

Jakie są główne wady e-bankowości?

Podstawowymi wadami bankowości internetowej są konieczność stałego dostępu do sieci i awarie serwisów bankowych, które wbrew pozorom nie zdarzają się tak rzadko. Błąd systemu doprowadzi do sytuacji, w której nie będziesz mógł zrealizować transakcji przez Internet, a co gorsza – zapłacić kartą. Dlatego na wszelki wypadek zawsze warto mieć przy sobie gotówkę.

Senior korzystający z bankowości elektronicznej jest bardziej narażony na oszustwa. Hakerzy wielokrotnie będą próbowali przechwycić Twoje dane, podsyłając zainfekowane linki. Pamiętaj, aby ich nie otwierać. Każdą podejrzaną wiadomość należy zweryfikować, najlepiej dzwoniąc w tym celu na infolinię banku.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *