Private banking – dlaczego warto skorzystać z bankowości prywatnej?

bankowość prywatna

Bankowość prywatna to ciekawe rozwiązanie dla konsumentów z nieco zasobniejszym portfelem. Dlaczego warto z niej skorzystać i co można zyskać na długofalowej strategii zarządzania majątkiem?

Co to jest private banking?

Private banking, czyli bankowość prywatna, to produkt finansowy kierowany do zamożniejszych i bardziej wymagających klientów. Opiera się na pakiecie usług dopasowanym indywidualnie do ich możliwości finansowych. Istotą prywatnej bankowości jest utworzenie jednostkowej strategii zarządzania kapitałem, popartej wiedzą ekspertów. Doświadczenie rynkowe pokazuje, że inwestor, który skupia się na dłuższym horyzoncie czasowym (np. 10-letnim), zarobi więcej niż ten, który majątek zechce pomnażać w rocznej, dwuletniej czy pięcioletniej perspektywie.

Luksusowe produkty w połączeniu z profesjonalnym doradztwem i gwarancją niezawodności usług potrafią skutecznie zatrzymać klienta. Bankowość prywatna oprócz spersonalizowanej dystrybucji dóbr opiera się na zabezpieczeniu bieżących operacji pod względem bezpieczeństwa i opłacalności. Jej główne założenia streszcza zasada 3xP, czyli: płynność, przewidywalność i przejrzystość.

Najszybciej private banking rośnie w Azji (15,2 proc.) w porównaniu z 13,8 proc. w USA i 7,5 proc. w krajach europejskich. Szacuje się, że w Polsce statusem HNWI (high net-worth individuals) do tej pory objęto około 150 tys. osób.

Jakie usługi obejmuje private banking?

Oferta typu private banking obejmuje przede wszystkim produkty i usługi bankowe typu:

 • prestiżowe karty kredytowe,
 • specjalne programy depozytowo-oszczędnościowe,
 • lokaty rentierskie,
 • wsparcie na rynku nieruchomości,
 • poradnictwo prawno-księgowe,
 • prywatna opieka medyczna,
 • działalność filantropijna.

Porady fachowca pozwolą przeprowadzić klienta przez gąszcz przepisów podatkowych oraz mogą być nieocenioną pomocą w kwestii przebudowy struktury majątku. Istotny jest również aspekt dotyczący ochrony prawnej inwestowanych środków.

Dlaczego banki chętnie oferują bankowość prywatną?

Próba zapewnienia klientowi private bankingu obsługi na jak najszerszym poziomie to nie tyle wynik sympatii do danej osoby co chłodnej ekonomicznej analizy. Zamożny klient jest dla banku gwarantem „pewności”. Placówka ponosi minimalne ryzyko, udzielając mu kredytu, a dodatkowo może liczyć na niemałe aktywa, które klient z pewnością zechce pomnożyć. Jeśli tylko otrzyma atrakcyjną ofertę. W ten sposób kapitał jednej osoby pozwoli instytucji sfinansować wiele mniejszych produktów bankowych adresowanych do klientów tradycyjnych.

Kiedy można zostać klientem private bankingu?

Niemożliwe jest jednoznaczne wskazanie granicy, po przekroczeniu której możemy korzystać z prywatnej bankowości. Każdy bank ma bowiem możliwość indywidualnego ustalenia zakresu, kiedy to zaczyna traktować klienta jak VIP-a. Tak czy inaczej na preferencyjne warunki możemy liczyć zazwyczaj, mając zdeponowane na koncie nie mniej niż 500 tys. zł. Często granica jest wyśrubowana jeszcze mocniej. To sprawia, że private banking przysługuje dopiero komuś, kto zgromadzi na koncie co najmniej milion zł. Wysoki próg wejścia sprawia, że bankowość prywatna nie jest tak popularna jak np. bankowość elektroniczna.

Jakie banki oferują private banking?

Rynek bankowy obfituje w instytucje oferujące private banking. Zaliczamy do nich m.in. mBank, który rankingowo przoduje w standardach bankowości mobilnej i elektronicznej. W czołówce bankowości prywatnej mieści się również Noble Bank, który jako odrębna marka Getin Banku zajmuje się obsługą wyłącznie klientów z większym kapitałem. W obu przypadkach próg wejścia wynosi milion zł.

Z bankowości prywatnej wysokiej jakości można korzystać również w Citi Handlowym, PKO SA oraz Santander Bank Polska. Nieco gorzej ocenionymi w rankingu „Forbesa” były PKO Bank Polski, ING Bank Śląski, Bank Millenium i BNP Paribas.

Nagroda dla najlepszej bankowości prywatnej w ramach 8. edycji konkursu World’s Best Private Banks Awards 2023 trafiła do Banku Pekao SA.

Jakie są realia bankowości prywatnej w Polsce?

Realia rynkowe znacznie różniące się w zależności od położenia geograficznego w każdym kraju wymuszają nieco inny potencjał, jeśli chodzi o aktywa. Statystyczny Niemiec dysponuje innym kapitałem niż Grek czy Polak. Z tego względu oferta bankowości prywatnej musi zostać dopasowana pod względem uwarunkowań finansowych w poszczególnych częściach globu.

W Polsce w przeważającej większości przypadków z bankowości prywatnej korzystają klienci biznesowi. Ich udział w tym sektorze jest znacznie wyższy niż za granicą. To świadczy o niedopasowaniu poziomu płac krajowych do tych na zachodzie.

Przeszkodą w rozwijaniu usługi na rodzimym rynku jest m.in. niepopularność tzw. bogactwa dziedziczonego. Brak szerokiej tradycji w wielowiekowym zarządzaniu dużym majątkiem z pomocą banku nie pozwala jednoznacznie określić standardów obsługi. W przeciwieństwie do np. Włoszech czy Austrii, gdzie wiele zamożnych rodzin od współczesnego banku oczekuje tego, czego oczekiwał majętny dziadek, pradziadek itp.

Przypomnijmy, że w Polsce oferta dla klientów indywidualnych z grubszym portfelem pojawiła się dopiero w 1993 roku za sprawą Banku Handlowego w Warszawie. Tymczasem za granicą za symboliczny początek private bankingu przyjmuje się powstanie w 1692 roku londyńskiego banku Coutts.

Private banking w pigułce – najważniejsze informacje

 • Istotą bankowości prywatnej jest opracowanie przez bank komercyjny indywidualnej, długoterminowej oferty zarządzania majątkiem najzamożniejszych, najbardziej wymagających klientów.
 • Doradcy z zakresu private bankingu odpowiadają nie tylko za pomnażanie aktywów klienta, ale też za obsługę bieżących operacji finansowych.
 • Oferta typu private banking to przede wszystkim produkty i usługi bankowe takie jak: lokaty rentierskie, programy depozytowo-oszczędnościowe czy prestiżowe karty kredytowe.
 • Największą liczbę nobilitacji zyskały pakiety bankowości prywatnej oferowane przez Noble Bank, Santander Bank Polska i mBank.
 • Bezpieczna suma aktywów uprawniająca do skorzystania z bankowości prywatnej w polskich warunkach wynosi milion zł.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *