Wkrótce zostanie otwarte emerytalne okienko transferowe – sprawdź, jak możesz skorzystać

okienko emerytalne

W tym roku czeka nas istotna zmiana w zarządzaniu oszczędnościami emerytalnymi. Po długiej przerwie w 2024 roku ponownie pojawi się możliwość dokonania wyboru dotyczącego przyszłych składek emerytalnych. Osoby, które wcześniej zdecydowały się na przystąpienie do Otwartych Funduszy Emerytalnych, a do emerytury mają mniej niż dekadę, będą mogły zdecydować, czy chcą kontynuować gromadzenie części swoich środków w ZUS-ie, czy też wolą OFE.

Imponujące wyniki OFE

Warto zauważyć, że Otwarte Fundusze Emerytalne mogą pochwalić się imponującymi wynikami w ostatnim czasie. Zgodnie z danymi przedstawionymi przez Izbę Gospodarczą Towarzystw Emerytalnych w ubiegłym roku osiągnęły zysk na poziomie 36,5 proc., co jest wynikiem lepszym niż rekordowy rok 2021, kiedy to zysk wyniósł 29,7 proc.. To właśnie te obiecujące rezultaty mogą być istotnym czynnikiem dla ponad 14,5 mln osób posiadających rachunki w OFE, którzy teraz staną przed wyborem najlepszego sposobu na zabezpieczenie swojej przyszłości emerytalnej.

ZUS a OFE

W 2020 roku, ze względu na pandemię i plany związane z OFE, nie doszło do otwarcia tzw. okienka transferowego. To okienko dotyczy przyszłych składek emerytalnych, które zostaną przekazane do systemu. Środki zgromadzone w OFE są lokowane na giełdzie, co oznacza, że ich wartość może wahać się w obie strony – in plus albo in minus.

W przeciwieństwie do ZUS-u, gdzie środki są waloryzowane i istnieje pewność, że ich wartość nie ulegnie obniżeniu, inwestycje w OFE niosą za sobą ryzyko. Mimo że składka przekazywana do OFE jest stosunkowo niewielka, to nadal stanowi ona fragment przyszłego kapitału emerytalnego, który będzie wypłacany przez ZUS-u dożywotnio po osiągnięciu wieku emerytalnego przez podatnika.

Kiedy zostanie otwarte okienko transferowe?

Okres, w którym ubezpieczeni będą mieli możliwość wyboru przeznaczenia części swojej składki emerytalnej, ma przypaść pomiędzy 1 kwietnia a 31 lipca. Jednak ostateczne terminy zależą od decyzji ministerstwa rodziny, pracy i polityki społecznej. W tym czasie osoby ubezpieczone będą mogły zdecydować, czy chcą kontynuować finansowanie OFE, czy też wolą przekazać zgromadzone środki na subkonto w ZUS-ie.

OFE a składki

W kontekście przyszłych emerytur warto zwrócić uwagę na istotne informacje dotyczące składek. Składka emerytalna wynosi 19,52 proc., z czego ponad 12 proc. trafia na nasze konto w ZUS-ie, nieco ponad 4 proc. na subkonto, a niespełna 3 proc. może zostać przekazane do OFE lub pozostać w ZUS-ie, w zależności od naszej decyzji.

Osoby, które są członkami OFE i zbliżają się do wieku emerytalnego, mają możliwość zarządzania tą częścią składki w trakcie „okienka transferowego”. Aby skierować środki do OFE, trzeba wypełnić właściwe oświadczenie i dostarczyć je do ZUS-u.

Patrząc na kondycję OFE, dane za 2023 rok pokazują, że aktywa tych funduszy znacznie wzrosły – aż o 33 proc. Co więcej, w grudniu wartość aktywów OFE zwiększyła się o 4,4 proc. i przekroczyła 200 mld zł.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *