Wpływ macierzyństwa na emeryturę. Co warto wiedzieć?

Ile lat można doliczyć do emerytury za dzieci? Czym jest program mama 4 plus? Na zdjęciu uśmiechnięta emerytka.

Macierzyństwo to nie tylko ogromna odpowiedzialność, ale także czynnik wpływający na przyszłą emeryturę kobiety. Polski system emerytalny przewiduje szereg rozwiązań mających na celu wsparcie matek w zakresie ich zabezpieczenia emerytalnego. Jak urodzenie dzieci i wychowywanie dzieci zmienia wysokość i warunki przyznawania świadczeń emerytalnych?

Ile lat można doliczyć do emerytury za dzieci?

System emerytalny w Polsce umożliwia doliczenie dodatkowych lat do stażu pracy z tytułu wychowywania dzieci. Ile lat można doliczyć do emerytury za dzieci? Maksymalnie można doliczyć do 3 lat za jedno dziecko, a łącznie nie więcej niż 6 lat, niezależnie od liczby wychowanych dzieci.

Przeczytaj więcej przydatnych treści na temat emerytury!

W przypadku dzieci wymagających szczególnej opieki, na które przysługuje zasiłek pielęgnacyjny, istnieje możliwość doliczenia dodatkowych 3 lat na każde takie dziecko. Dotyczy to również dzieci przysposobionych oraz dzieci przyjętych w ramach rodziny zastępczej na zasadach pieczy zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej.

Córka wraz z rodzicami, którzy pobierają emerytury, analizuje przyznanie świadczenia dodatkowego po wychowaniu dzieci.

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające – wsparcie dla rodziców wielodzietnych

Program „Mama 4 plus”, czyli rodzicielskie świadczenie uzupełniające, to inicjatywa skierowana do osób, które wychowały co najmniej czworo dzieci i z tego powodu nie nabyły prawa do minimalnej, najniższej emerytury.

Świadczenie uzupełniające przysługuje:

  • kobietom po ukończeniu 60 lat, które urodziły i wychowały lub tylko wychowały co najmniej czworo dzieci,
  • mężczyznom po ukończeniu 65 lat, którzy musieli wychowywać przynajmniej czwórkę dzieci w przypadku śmierci matki dzieci, porzucenia dzieci lub długotrwałego zaprzestania wychowywania dzieci przez matkę.

Kwota rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego jest równa wysokości gwarantowanej minimalnej emerytury i od marca 2024 roku wynosi ona 1780,96 zł zł brutto. To odczuwalne wsparcie dla osób, które poświęciły się wychowaniu licznego potomstwa kosztem własnej kariery zawodowej.

Jak urodzenie dziecka wpływa na staż pracy?

Urodzenie dziecka ma bezpośredni wpływ na staż pracy kobiety. Okresy przebywania na urlopie macierzyńskim są wliczane do stażu pracy jako okresy składkowe. Oznacza to, że w tym czasie odprowadzane są składki na ubezpieczenie społeczne, co ma pozytywny wpływ na przyszłą emeryturę.

Ponadto urlop wychowawczy jest traktowany jako okres nieskładkowy, również brany pod uwagę przy obliczaniu emerytury, choć w mniejszym stopniu niż okresy składkowe.

Emerytua, która wychowała co najmniej czwórkę dzieci spaceruje z córką.

Procedura ubiegania się o świadczenia dla matek

Aby skorzystać z uprawnień emerytalnych związanych z macierzyństwem, należy złożyć odpowiedni wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – podobnie jak wtedy, kiedy składa się wniosek o emeryturę. W przypadku programu „Mama 4 plus” wymaga się złożenia wniosku o rodzicielskie świadczenie uzupełniające.

Do wniosku należy dołączyć dokumenty potwierdzające:

  • akty urodzenia dzieci,
  • informacje o numerach PESEL dzieci,
  • oświadczenie o sytuacji osobistej, rodzinnej, majątkowej i materialnej,
  • orzeczenie sądu o powierzeniu sprawowania pieczy zastępczej nad dzieckiem (jeśli dotyczy).

Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych rozpatruje wnioski indywidualnie, biorąc pod uwagę wszystkie okoliczności sprawy. Decyzja o przyznaniu świadczenia zostaje wydana w formie pisemnej.

Warto przeczytać:

Dodatkowe informacje

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające przysługuje osobom mieszkającym w Polsce, posiadającym polski paszport lub obywatelstwo jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej albo państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) i mającym prawo pobytu lub prawo stałego pobytu w Polsce.

Świadczenie uzupełniające nie przysługuje osobom, które są uprawnione do emerytury w wysokości co najmniej najniższej emerytury. Ponadto, osoba ubiegająca się o to świadczenie nie może przebywać w areszcie śledczym ani odbywać kary pozbawienia wolności (chyba, że przyznano nie karę pozbawienia wolności a jej ograniczenia w systemie dozoru elektronicznego).

Jeśli ktoś pobiera emeryturę w wysokości niższej niż najniższa emerytura, kwota wypłacana w rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym będzie równa różnicy pomiędzy najniższą emeryturą a wysokością pobieranej emerytury.

Emerytka, matka dzieci, której przysługuje wypłata świadczenia mama 4 plus, rozmawia z córką

Osoba, która otrzymuje rodzicielskie świadczenie uzupełniające, ma obowiązek informować ZUS o wszelkich zmianach mających wpływ na prawo do świadczenia, takich jak podjęcie zatrudnienia czy uzyskanie prawa do innego świadczenia.

Macierzyństwo ma znaczny wpływ na przyszłą emeryturę. Polskie prawo przewiduje szereg mechanizmów mających na celu wsparcie matek w kontekście zabezpieczenia emerytalnego. Warto być świadomym tych rozwiązań i odpowiednio planować swoją przyszłość zawodową i emerytalną, uwzględniając rolę rodzicielską.

  • Kategoria:
    Emerytura
  • Data publikacji:
    14 sierpnia, 2023
  • Ostatnia aktualizacja:
    20 wrz 2024

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *