Emeryt milioner w Polsce? To możliwe! Sprawdź, jak długo trzeba oszczędzać

emeryt milioner

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się nad swoją przyszłością finansową? Czy jesteście jednym z tych 8 na 10 Polaków, którzy nie odkładają pieniędzy na emeryturę poza składkami emerytalnymi? A może należycie do 62,5 proc. Polaków, którzy nie oszczędzają regularnie na żadne cele? Choć trudno w to uwierzyć, każdy z nas może zostać milionerem.

Polacy zarabiają coraz więcej, ale czy oszczędzają?

Rzeczywiście, Polacy co roku zauważają, że ich dochody są wyższe. Średni dochód rozporządzalny na osobę w 2022 roku wyniósł 2 249,79 zł. To pieniądze, które pozostają do dyspozycji po pokryciu podstawowych wydatków, jak podatki, opłaty za mieszkanie, jedzenie, ubrania, transport.

Dane Eurostatu pokazują, że Polacy przepracowują średnio 34,3 roku w swoim życiu. Z kolei GUS informuje, że przeciętna płaca w Polsce w maju 2023 roku wyniosła 7 430,65 zł brutto. To daje nam pewien obraz finansowej przyszłości. Czy biorąc to pod uwagę jesteśmy w stanie zaoszczędzić milion złotych na emeryturę poza składkami, które regularnie odprowadzamy do ZUS-u? Okazuje się, że tak.

jak emeryt może zostać milionerem

Metody oszczędzania miliona złotych na emeryturę

By odkładać na emeryturę, trzeba mieć z czego oszczędzać. Musimy albo dobrze zarabiać, albo inwestować – nawet niewielkie sumy. Oto najpopularniejsze możliwości pomnażania kapitału i szacowane kwoty, jakie można dzięki nim odłożyć.

  • Oszczędzanie w skarpecie – aby uzbierać milion złotych w gotówce, trzeba odkładać ok. 2 450 zł miesięcznie przez 34 lata.
  • Rachunek bankowy z oprocentowaniem – oszczędzanie 1,2 tys. zł miesięcznie przez 34 lata na rachunku z oprocentowaniem 5 proc. może dać sumę 1 053 791 zł.
  • Inwestowanie na giełdzie – zakładając średni roczny zysk na poziomie 8 proc., wystarczy oszczędzać ok. 475 zł miesięcznie, aby zgromadzić milion złotych.
  • Inwestycje w nieruchomości – wymagają większego kapitału początkowego, ale potencjalnie przynoszą znaczne zyski. Inwestując w nieruchomości, milion możemy odłożyć nawet w ciągu kilku lat.
  • Inwestowanie w złoto – w tym przypadku nie da się przewidzieć dokładnej stopy zwrotu i kwoty, którą trzeba zainwestować, aby zyskać milion złotych. Jednak jest to możliwe.
  • Inwestowanie w kryptowaluty – mają wysoki potencjał zysku, więc pozwalają zarobić milion złotych, jednak inwestowanie w nie wiąże się z bardzo dużym ryzykiem ze względu na chwiejność rynku.
  • Pracownicze Plany Kapitałowe – z PPK skorzystało do tej pory blisko 2,6 mln pracowników. Przystępując do PPK w wieku 26 lat, można do 60. roku życia uzbierać 1 028 659 zł.

Jak Polacy oszczędzają na emeryturę?

W różny sposób. Najpopularniejszymi sposobami oszczędzania na emeryturę są: Pracownicze Plany Kapitałowe (38 proc.), wynajem nieruchomości (26 proc.), Indywidualne Konto Emerytalne (15 proc.) oraz inwestowanie w akcje spółek giełdowych i jednostek funduszy inwestycyjnych (po 4 proc.).

jak oszczędzać na emeryturę

Niestety z badań wynika, że aż 62,5 proc. Polaków nie odkłada regularnie żadnej kwoty – ani na przyszłość, ani na inny cel. Najczęściej oszczędzają ludzie w wieku 50–59 lat (62 proc.).

Jaka przyszłość czeka polskich emerytów?

ZUS prognozuje, że Polacy, którzy w 2023 roku mają od 30 do 39 lat, mogą w przyszłości liczyć na emerytury na poziomie 18,7 proc. ostatniego wynagrodzenia. Problemem jest rosnący procentowy udział ubogich osób starszych w populacji Polski.

Podsumowując, zarządzanie finansami – w tym oszczędzanie na emeryturę – to niełatwe zadanie, ale jak pokazaliśmy – całkiem realne do osiągnięcia. Zacznij działać już dzisiaj, bo czas to pieniądz!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *