Podniesienie wieku emerytalnego 2023 – co obecnie wiadomo na ten temat?

podniesienie wieku emerytalnego

Wokół punktu 68 Krajowego Planu Odbudowy narastają kontrowersje. Wszystko za sprawą potencjalnej modyfikacji tzw. efektywnego wieku emerytalnego. Wiele osób obawia się, że wiek emerytalny zostanie w końcu podniesiony. Obecnie Polska i Austria są jedynymi krajami w Europie, w których wiek emerytalny jest relatywnie niski.

Niskie emerytury kobiet to problem

Obecnie emerytury mężczyzn są nawet o połowę wyższe niż świadczenia przyznawane kobietom. Kobiety często pracują krócej i zarabiają mniej, co przekłada się na niższe składki emerytalne. Są one również często odpowiedzialne za urlopy macierzyńskie, opiekę nad dziećmi i starzejącymi się rodzicami. W związku z tym, że kobiety żyją średnio 9 lat dłużej niż mężczyźni, oznacza to, że pobierają emeryturę przez dłuższy okres. Problemem są także tzw. mikroemerytury, często na poziomie kilku złotych. Aż 82 proc. ich odbiorców to panie.

co wiadomo na temat podniesienia wieku emerytalnego

Czy czeka nas podniesienie wieku emerytalnego?

Czy wiek emerytalny zostanie podniesiony? Na to pytanie, jak na razie, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Z uwagi na fakt, że to temat dość drażliwy, politycy niezbyt chętnie poruszają go w przestrzeni publicznej.

Co prawda, wątpliwości nie ulega to, że wiek emerytalny w Polsce jest jednym z najniższych w Europie. Równocześnie widać trend zrównywania wieku emerytalnego dla obu płci w wielu krajach UE. Biorąc pod uwagę te aspekty oraz rosnący problem niskich emerytur, zwłaszcza w przypadku kobiet, wydaje się, że zmiany w systemie emerytalnym są nieuniknione. Jednak jaki kształt te zmiany ostatecznie przybiorą? Tego na razie nie wiadomo.

Złożony problem

Zwiększenie efektywnego wieku emerytalnego to złożony problem, który obejmuje wiele czynników, zarówno ekonomicznych, jak i społecznych. Z jednej strony jest to kwestia finansowa: zwiększenie wieku emerytalnego może pomóc w zmniejszeniu obciążenia systemu emerytalnego i budżetu państwa. Z drugiej strony, to kwestia zdrowia i jakości życia emerytów. Wypośrodkowanie obu elementów jest bardzo trudne.

wiek emerytalny

Pytanie w referendum 

Temat jest na tyle istotny, że pytanie w sprawie wieku emerytalnego zostanie uwzględnione również w tegorocznym referendum. Drugie pytanie referendalne będzie brzmiało właśnie: czy jesteś za podwyższeniem wieku emerytalnego wynoszącego dziś 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn?

Jak na razie, nie wiadomo, czy są plany, by ten wiek podnieść odgórnie. Tak więc zarówno kobiety, jak i mężczyźni, będą musieli po prostu indywidualnie rozważyć opcję pozostania na rynku pracy dłużej bądź przejścia na emeryturę od razu po uzyskaniu uprawnień.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *